جعفر قادری  در جلسه علنی سه شنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود خطاب به وزیر کشور گفت: وزارت کشور در انتخاب استانداران ، خود را از مشورت نمایندگان بی نیاز نداند؛ نمایندگان همسوی با دولت بوده و جز خیر و صلاح دولت چیزی را دنبال نمی‌کنند اگر حتی بنا بر عدم استفاده از گزینه‌های معرفی شده مجامع استانی نمایندگان است حتما نظر این مجامع را مد نظر داشته باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: تجربیات دولت قبل نشان می‌دهد اگر وزارت خارجه روی برجام متمرکز شود فرصتی برای رتق و فتق ارتباط با کشورهای همسایه و بلوک شرق نخواهد داشت. وقتی دولت اعلام می‌کند اولویت ارتباط با این کشورها است چرا نباید بیشتر وقت خود را صرفا ارتباط با آنها کند؟ عقل و منطق ایجاب می‌کند پرونده برجام از وزارت خارجه به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی منتقل شده و این وزارتخانه بر روی ارتباط با کشورهای همسایه متمرکز شود.

قادری ادامه داد: به دولت توصیه می‌کنم هرچند رفتارهای مردمی با حضور میان مردم مناسب است اما انتظار می‌رود بخش عمده ای از وقت دولت صرف اصلاح رویه‌ها و مقررات شده و به کارهای میان مدت و بلندمدت توجه بیشتری شود؛ نگران هستیم دولت از کارهای کلیدی و اساسی غفلت کند. برای توجه به موضوعات کلان وقت کافی نداریم و نباید به راحتی از این فرصت‌ها صرف نظر کنیم.

قادری تصریح کرد: به دولت روحانی ایراد می گرفتیم که در معرفی به موقع وزرا تعلل می کند ظاهرا این رویه مختص یک دولت نیست و در همه دولت‌ها تکرار می‌شود از همین رو از دولت سیزدهم انتظار داریم در معرفی وزیر آموزش و پرورش تسریع کند تا وضعیت معلمان و دانش آموزان تعیین تکلیف شود.

وی اضافه کرد: ظاهرا در مجلس و دولت اراده ای برای پر کردن خلاءهای قانونی وجود ندارد و مجلس به اشتباه تبصره ۱۹ قانون بودجه ۱۳۹۹ که در سال ۱۴۰۰ تکرار شده بود را حذف و بسیاری از سرمایه گذاری‌های قابل انجام در حوزه راه و شهرسازی بلاتکلیف مانده است بنابراین در شرایطی که کشور نیازمند سرمایه گذاری است چرا به دلیل خلاء قانونی بسیاری از ظرفیت‌ها بلااستفاده مانده و تعیین تکلیف نشده است.

قادری در تذکری خطاب به هیات رییسه مجلس گفت: هیات رییسه باید به قانون آیین نامه داخلی پایبند باشد پس به چه دلیل اعلام وصول طرح‌های عادی را به تاخیر می اندازد؟ در حالی که به استناده ماده ۱۴۰ آیین نامه مکلف است در آن جلسه یا حداکثر تا دو جلسه بعد طرح های آماده عادی را اعلام وصول کند. چرا تصور می کنید قدرت تشخیص شما از سایر نمایندگان بیشتر است مجلس که اداره نیست که رییس جلسه هرچه اراده کند انجام شود. رییس مجلس یا رییس جلسه حکم سخنگو را دارد و نمی‌تواند به جای مجلس تصمیم بگیرد.

نماینده شیراز خطاب به وزیر نیرو گفت: به مهندس محرابیان توصیه می‌کنم به تعهدات خود پایبند باشد؛ وقتی وزارت نیرو به سرمایه گذار مجوز انتقال آب می‌دهد و آن چند صد میلیارد تومان برای انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس هزینه می‌کند با چه توجیهی مجوز آن را تمدید نمی کنید؛ اگر بنا باشد فراخوان بدهیم چرا از اول این کار را نکرده ایم. وقتی ما به تعهدات خود پایبند نیستیم چگونه انتظار داریم سرمایه گذاران به قول و قرار ما اعتماد کنند.

قادری ادامه داد: مگر ما چقدر امکان سرمایه گذاری داریم که هر سرمایه گذاری را با یک عنوان طرد و دلسرد می‌کنیم از همین رو انتظار داریم مجوز سرمایه گذاری متقاضی انتقال آب به فارس را تمدید و برای اجرای خط این انتقال از مسیرهای دیگر فراخوان منتشر کنید.

وی عنوان کرد: اینکه بگوییم معیشت مردم را به تحریم ها گره نمی‌زنیم کافی نیست و باید به جای حرف، برنامه عملی ارائه و اجرا کرد و اگر دولت با این شرایط کاملا مهیا میان دستگاه‌های نتواند کاری از پیش ببرد هیچ دولت دیگری چنین امکانی نخواهد داشت.

قادری با بیان اینکه روزانه تماس ها و پیگیری های زیادی برای افزایش حقوق برخی گروه ها وجود دارد  گفت: از دولت انتظار داریم آنچه برخی گروه های شغلی و کارمندی را عصبانی کرده و تبعیض در پرداخت هاست، در اسرع وقت برای ترمیم قوانین مدیریت خدمات کشوری و نظام هماهنگ پرداخت ها اقدام کند متأسفانه در عمل بسیاری از دستگاه ها از شمول این قوانین مستثنی شده و بی عدالتی را شاهدیم.