سید محسن دهنوی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (سه شنبه 18 آبان) در جریان بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک‌های دولتی و بانک‌های واگذارشده در اجرای اصل 144 قانون اساسی به عنوان نماینده متقاضیان اظهار داشت: اگر در جامعه‌ای سود‌اندوزی و کسب درآمد از راه بهره پول شود، آن جامعه با از دست رفتن توان تولید و فرصت‌های شغلی، بیکاری و مصائب اقتصادی مواجه خواهد شد.

وی افزود: علیرغم تاکید مقام معظم رهبری و نص صریح قوانین بازهم متأسفانه بانک‌ها قانون را در خیلی از جاها دور می‌زنند و با اینکه به صورت سیتماتیک در نظام جمهوری اسلامی ربا ممنوع اعلام شده است، اما این موضوع در سیستم بانکداری ما اجرا نمی‌شود و به انواع مختلف قانون را دور می‌زنند و اتفاقی عین ربا در سیستم‌های بانکی اتفاق می‌افتد.

دهنوی: بانک‌ها قانون را دور زده و ربا می‌گیرند

عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: مسأله خلق پول بی‌پشتوانه توسط بانک‌ها و عدم نظارت بر کارکرد آنها به یکی از اصلی‌ترین موانع رشد اقتصاد کشور تبدیل شده است؛ بانک‌های کشور در اعطای تسهیلات با بهره مرکب و جذب سپرده با سود بالا با یکدیگر رقابت می‌کنند و مشارکت در تولید و اشتغال را به فراموشی سپردند در نتیجه بانک‌ها از جیب مردم نقدینگی خلق کرده و می‌کنند و فشار معیشتی ناشی از این خلق نقدینگی مستقیما به مردم وارد می‌شود.

دهنوی گفت: مطابق آخرین آمار بانک مرکزی حجم نقدینگی در مرداد 1400 به 4 هزار هزار میلیارد تومان رسیده است و پایه پولی هم به 515 هزار میلیارد تومان رسیده است. مقایسه مرداد سال جاری با مرداد سال گذشته هم به گونه‌ای است که 39 درصد و 42 درصد افزایش حجم نقدینگی و رشد پایه پولی را نشان می‌د‌هد.