ارتش آلمان برای مواجهه با شرایط اضطراری کرونا در سراسر کشور آماده می‌شود. ژنرال مارتین شلایس، فرمانده ستاد کل قصد دارد ۱۲ هزار نیرو را برای کمک به کلینیک‌ها و مراکز درمانی تحت فشار، هر چه سریع‌تر بسیج کند. یکی از وظایف این امدادگران اونیفورم‌پوش، کمک به روند تزریق واکسن تکمیلی (دوز سوم) و انجام تست‌های سریع در خانه‌های سالمندان یا بیمارستان‌ها خواهد بود.

ژنرال شلایس که از زمان همه‌گیری کرونا، بازرسی اقدامات امدادی در پایگاه‌های نیروهای مسلح ارتش را نیز بر عهده داشته، روز جمعه، ۱۲ نوامبر طی ابلاغیه‌ای از این مراکز خواسته است، تا آخر نوامبر ۶۰۰۰ نیرو را برای مواجهه با شرایط غیرمترقبه کرونا در حالت آماده باش نگاه‌ دارند. این تعداد باید به تدریج و تا ایام کریسمس به ۱۲هزار نفر بالغ شود.

وزارت دفاع آلمان می‌گوید، این فراخوان به آن معناست که ارتش آماده هرگونه کمک ضروری و فوری باشد.

به گزارش دویچه وله تعداد افراد فراخوانده شده نشان می‌دهد که برآوردها از شرایط در ماه‌های آتی چقدر حاد است. ارتش آلمان در وخیم‌ترین فازهای کرونا در زمستان ۲۰۲۰ یا بهار ۲۰۲۱، ده هزار سرباز را برای کمک بسیج کرده بود. آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر، وزیر دفاع آلمان نیز قرار است روز پنجشنبه، ۱۸ نوامبر در نشست بحران با حضور صدراعظم و مقامات ایالات حضور یابد.

اوج‌گیری کرونا؛ اعلام آماده‌باش ارتش آلمان به ۱۲هزار سرباز

شاخص‌های نگران‌کننده

آلمان برخلاف دیگر کشورهای اروپایی چون پرتغال، ایتالیا و اسپانیا نتوانسته است، کارزار واکسیناسیون کرونا را آنطور که باید و شاید پیش ببرد.

طبق آخرین آمار، تا ۲۲ نوامبر ۵۶ میلیون و ۱۰۰هزار نفر در آلمان به طور کامل واکسینه شده‌اند که ۶۷،۴ درصد از جعمیت بالای ۱۲ سال در این کشور را در بر می‌گیرد. کریستیان دروستن، ویروس‌شناس نامدار آلمانی معتقد است، برخی کشورها می‌توانند تا بهار پاندمی را پشت سر بگذارند اما این شامل آلمان نمی‌شود. از دید او آلمان با توجه به شمار زیادی شهروند واکسینه‌نشده و کندی روند تزریق دوز سوم واکسن کرونا هنوز تا پایان پاندمی فرسنگ‌ها فاصله دارد.

ارتش آلمان، در حال حاضر ۳۰۰۰ نیروی پشتیبانی از مراکز غیرنظامی دارد که ۶۳۰ نفرشان هم اینک مستقر و مشغول کارند. ستاد بحران می‌گوید، در روزهای گذشته، تقاضاهای زیادی از ایالت‌ها و شهرستان‌ها مبنی بر درخواست کمک از ارتش به ثبت رسیده است.

بیشترین تقاضاها از از تورینگن، زاکسن و بایرن ارائه شده‌اند که شاخص ابتلا به کرونا در آنها به شدت بالا رفته است. تقریبا دو سوم امدادگران ارتش، در مراکز درمانی و بهداشتی این سه ایالت مستقر هستند. هرچند در غرب آلمان، تعداد این نیروها بسیار اندک است اما ستاد بحران انتظار دارد که همه ایالت‌ها از هفته آینده از نیروهای پشتیبانی ارتش استمداد کنند.

هشدار زمستان سخت

فرماندهی ستاد کل نیروهای مسلح ارتش آلمان یک هفته قبل به سربازان تحت عنوان "زمستان سخت" آماده باش داد. ژنرال شلایس از نیروها خواست، واکسن بزنند یا با مراقبت‌های شخصی، در تقویت سلامتی خود بکوشند.

۷۵درصد نظامیان آلمانی هم اینک به طور کامل واکسینه شده‌اند اما پزشکان نرخ بالاتری را مطلوب می‌دانند. طبق تازه‌ترین آمار، ۸۰۰ نفر از نیروهای ارتشی به کرونا مبتلا هستند.

واکسیناسیون در آلمان اجباری نیست و نیروهای نظامی تا کنون تنها در ماموریت‌های خارجی ملزم بوده‌اند که واکسن زده باشند. با وجود این و به دلیل مقاومت‌هایی که علیه واکسیناسیون در ارتش وجود دارد، تست کرونای هفت سرباز در خارج از آلمان مثبت شده است، شش نفر در مالی و یک نفر در کوزوو. البته هیچیک از این افراد به صورت حاد مبتلا نشده‌اند.

کارشناسان ستاد بحران ارتش آلمان با اتکاء به تجربه‌های قبلی، برآورد کرده‌اند که موج چهارم کرونا حدودا در ایام کریسمس به اوج خود برسد و اوایل فوریه فروکش کند. 

فرماندهان ارتش هم‌چنین به واحدهای تحت امر گفته‌اند، امسال نیز منتظر نباشند که جشن میلاد مسیح را در کنار خانواده و با آسودگی برگزار کنند.