دیاکو حسینی کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به مذاکرات وین گفت ایران به هیچ وجه به دنبال مذاکرات غیربرجامی نیست. در ادبیات رسمی آمریکا، این نگاه کنار گذاشته شده است و امیدوار بودند تا در درون گفت‌وگو‌های وین این مسائل و نگرانی‌های خود را مطرح کنند. مشخصا اگر توافق به نتیجه نرسند، قطعا به دنبال وارد کردن فشار به ایران خواهند بود تا مذاکرات جدید از سوی ایران پذیرفته شود.

دور هفتم مذاکرات پس از وقفه‌ای چندماهه، در دولت جدید از هشتم آذر آغاز شد و روز جمعه پایان یافت. تیم ایران در این مذاکرات بر رفع تحریم‌های آمریکا علیه تهران تمرکز دارد. بعضی مقامات اعلام کرده اند که دور بعدی مذاکرات در دی ماه برگزار می‌شود.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اگر مذاکرات به همین شکل کند پیش رود و برنامه هسته‌ای ایران به گونه‌ای پیشرفت کند که نظارت‌های آژانس پاسخگوی نگرانی آن‌ها نباشد، امیدی برای احیای برجام باقی نخواهد ماند. همچنین باید توجه داشت که سخت‌ترین قسمت مذاکرات، آن دور مذاکرات قبلی بر سر آن‌ها جزئیاتی است که در پایان وین ۶ توافق نشده بود و هنوز در مذاکرات جدید به بررسی آن جزئیات نزدیک نشده ایم.

امیر عبداللهیان وزیر امور  خارجه گفت: ایران با حسن نیت و با جدیت و مذاکرات را در وین دنبال می‌کنیم. طرف‌های مقابل تردید نکنند که اگر بخواهند یک امتیاز بدهند و ده امتیاز بگیرند ایران زیر بار آن نخواهد رفت. سند ما رسیدن به تعهداتی است که همه طرف‌ها در برجام به آن اشاره کردند. این‌که می‌گویند ما نگران پیشرفت هسته‌ای ایران هستیم با صدای بلند می‌گوییم اگر می‌خواهید نگرانی شما برطرف شود تمامی تحریم‌های برجامی باید برطرف شود. هر زمان طرف‌های مقابل اراده جدی خود را نشان دهند روزی است که می‌توانیم از بازگشت همه طرف‌ها از تعهدات به برجام سخن بگوییم.

عمق اختلافات مذاکرات برجام هنوز زیاد است

به گفته حسینی آنچه که در دولت جدید مورد مذاکره قرار گرفته، چارچوب کلی گفت‌وگو‌ها بوده است. ایران در توافق اخیر با آژانس صرفا توانست زمان بیشتری برای خود ایجاد کند تا با تمرکز بیشتری به مذاکرات بازگردد، اما این به آن معنا نیست که جزئیات اختلافی حل شده باشد. اختلافات عمیقی که آینده توافق را در حالت ابهام قرار داده بود هنوز به جای خود باقی هستند، اما طرفین به خوبی درک می‌کنند که این توافق بهترین راه پیش روی آن هاست هرچند ایده آل‌ترین نیست. اگر بر این اصل پایبند بمانند مشخصا می‌توان به توافق رسید، اما عمق اختلافات هنوز زیاد است و به همین علت توافق سهل الوصول نیست.