مهرداد بذرپاش در جلسه هیات عمومی دیوان محاسبات که با حضور حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه برگزار شد، ضمن برشمردن اقدامات تحولی دیوان محاسبات در ارائه گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۹، چهار ماه پیش از موعد مقرر قانونی و نظارت بر عملکرد مالی سال جاری دستگاه‌های اجرایی در مقاطع زمانی ۲ ماهه، از سامانه ارتباطات مردمی ۱۹۸ به عنوان یکی از جدیدترین ابتکارات دیوان محاسبات در حوزه مردمی سازی نظارت، نام برد.

 وی گفت: از زمان راه اندازی این سامانه در مردادماه سال جاری، تاکنون حدود ۵۰ هزار تماس تلفنی از سراسر کشور توسط کارشناسان دیوان دریافت شده است که شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و دستگاه‌های نظیر آن بیشترین حجم شکایات را به خود اختصاص داده‌اند.

به گفته رییس دیوان محاسبات کل کشور، پالایش پیام‌های مردمی دریافتی نشان می‌دهد که موضوع ترک فعل مسئولان، بیشترین فراوانی را داشته‌ که برای رفع این معضل، لازم است دستگاه‌های نظارتی چاره‌اندیشی فوری داشته باشند.

بذرپاش در ادامه ضمن یادآوری سند تعامل دیوان محاسبات کشور با سازمان بازرسی کل کشور که در راستای تحقق فرمان ۸ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در مبارزه با مفاسد اقتصادی منعقد شده بود، خواستار بازنگری و به روزرسانی این سند جهت هم افزایی بهتر و بیشتر در مواجهه با مفاسد مالی شد.

وی افزود: براساس سیاست پیشگیرانه در دیوان محاسبات، از همان روزهای ابتدایی آغاز به کار وزیران دولت سیزدهم، ضمن نامه نگاری با وزیران جدید، احکام قانونی مغفول مانده و نقاط آسیب‌زای هر وزارتخانه را گوشزد کردیم و در ادامه، در راستای نقشه راه شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی که مسئولیت کارگروه اقتصاد زیربنایی بر عهده دیوان محاسبات قرار داده شده است، تاکنون ۳ نشست تخصصی با وزیران نفت، جهاد کشاورزی و صمت برگزار کرده ایم و در آینده نیز این روند را ادامه خواهیم داد.

رییس دیوان محاسبات، نحوه بهره برداری از سند آمایش سرزمین در خصوص توزیع اعتبارات، تصمیم گیری ها و سایر موارد، بررسی فرایند صدور مجوز کسب و کار موضوع قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار با هدف شناسایی موانع و محذورات و بررسی نحوه اشتغال زایی پایدار و اختصاص یارانه به حمایت از اشتغال مولد را از جمله سرفصل‌های در دستور این نهاد عنوان کرد.

 بذرپاش گفت: بررسی فرایند تامین و توزیع کالاهای اساسی و عوامل اخلال در بازار، رسیدگی به سامانه بازارگاه و نحوه توزیع نهاده‌های دامی، بررسی اضافه برداشت آب از منابع زیرزمینی، بررسی و رسیدگی به واگذاری حریم و بستر رودخانه‌ها و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته در مدیریت بحران برق در بخش‌های تولید، انتقال و توزیع را از جمله دیگر سرفصل‌های مهم در دستور کار دیوان محاسبات اعلام کرد.

دیوان محاسبات آماده کمک به دستگاه قضا در بررسی پرونده‌های مالی است

وی، بررسی عملکرد طرح‌های آب رسانی روستایی و شهری در مواجهه با بحران آب شرب، بررسی موانع و چالش‌های موجود در فرایند اکتشافات معدنی کشور، پایش نظام بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد، بررسی شیوه و تعیین قیمت تمام شده، بررسی اثربخشی اقدامات انجام شده در خصوص بیابان زدایی، بررسی طرح‌های مربوط به مهار و تنظیم آب های مرزی کشور و شبکه های اصلی متناظر، بررسی عملکرد سامانه های الکترونیکی دولت و بررسی نحوه واگذاری اراضی به اشخاص حقیقی و حقوقی را از دیگر سرفصل‌های مهم این نهاد عنوان کرد.

استفاده بهینه از ظرفیت کارشناسی دیوان محاسبات در خصوص شکایات دارای بار مالی مرتبط با اشخاص حقیقی و حقوقی علیه دستگاه‌های اجرایی به منظور حفظ و حراست از بیت المال، اتخاذ تمهیدات ویژه به منظور تسریع در رسیدگی به شکایات و درخواست‌های دیوان محاسبات درخصوص مصوبات، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های غیرقانونی دولت و دستگاه‌های اجرایی از دیگر نکات مطرح شده در این جلسه، توسط رییس کل دیوان محاسبات کشور بود.

بذرپاش در پایان، از اعلام آمادگی کامل دیوان محاسبات برای ارائه خدمات فنی و کارشناسی به قوه قضائیه جهت اعلام رای دقیق‌تر در پرونده‌های اقتصادی خبر داد.