«محمد مرندی » مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای وین در گفتگو با المیادین گفت: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها واقع‌گراتر از قبل شده‌اند. در رابطه با احتمال امضای توافق هسته‌ای با طرف مقابل نیز باید گفت که زود است در این‌باره قضاوت کرد.

بر اساس این گزارش، مرندی افزود: دستیابی به توافق به اروپایی‌ها بستگی دارد. اگر آنها تمایل داشته باشند که طی چند هفته آتی این اتفاق رخ دهد، قطعاً چنین خواهد شد. این مسأله به میزان آمادگی طرف غربی برای اجرای کامل تعهداتش در توافق بستگی دارد. طرف غربی باید در خصوص عدم نقض مجدد توافق تضمین‌هایی بدهد.

مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای پیشتر گفته بود: مواضع طرف‌های اروپایی در مذاکرات هسته‌ای وین دچار تغییرات مثبت شده است. ارائه پیش‌نویس‌های جدید از سوی هیأت مذاکره کننده ایرانی در (مذاکرات وین) به معنای عدم اعتبار پیش‌نویس های قبلی نیست.

وی عنوان کرد: مواضع اروپایی‌ها در قبال پیش‌نویس‌های ارائه شده هیأت ایرانی کمی تغییر کرده است. این تغییر موضع نشانه خوبی است اما همه چیز بستگی به طرح نهایی دارد، اینکه تمام حقوق مد نظر ایران را به رسمیت می‌شناسند یا خیر.

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در مذاکرات وین در پیامی توئیتری بر وقوف تمام طرف‌ها در این مذاکرات نسبت به حصول پیشرفت تاکید کرد. وی در صفحه توئیتر خود نوشت: اکنون همه شرکت کنندگان در مذاکرات وین متوجه هستند که پیشرفت‌هایی در جهت توافق برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها در حال انجام است.

وی افزود: با این وجود برای دستیابی به این هدف تلاش‌های بیشتری لازم است.

این در حالی است که «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه هم پیش از این در جدیدترین مواضع خود سخنانی را در خصوص مذاکرات وین مطرح کرده بود. وی گفت: در مذاکرات وین پیشرفت حاصل شده است.

بر اساس این گزارش، لودریان همچنین گفت: فضای مذاکرات مثبت است. این مقام فرانسوی در ادامه سخنانش همچنین ادعا کرد: در عین حال، ما معتقدیم که زمان برای رسیدن به یک توافق رو به پایان است.

مرندی: دستیابی به توافق به غربی ها بستگی دارد

وزیر خارجه فرانسه در ادامه نیز افزود: همچنان هم معتقد هستم که ما می‌توانیم به یک توافق دست پیدا کنیم.

گفتنی است، پیشتر مقامات جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده‌اند: اکنون نوبت طرف غربی است که نشان دهد برای دستیابی به توافق اراده جدی دارد.