مسعود پزشکیان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی سه شنبه ( 21 دی ماه) در تشریح سوال خود از بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و درمان کشور، اظهار داشت:کسانی که در بیمارستان ها یا کلینیک های خصوصی کار می‌کنند نمی‌توانند سکان‌دار نظام و کشور یا سازمانی باشند.

وی ادامه داد: اولویت این نظام کمک به محرومین و مستضعفان است همان طور که مقام معظم رهبری می فرمایند که باید ساختاری درست شود که بیماران فقط دغدغه بیماری و درد را داشته باشند نه چیز دیگر.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: سوال بنده از وزیر و نمایندگان این است که آیا کسی که در بیرون چند صد میلیارد درآمد دارد و دارای کلینیک خصوصی یا بیمارستان است و خارج از تعرفه ها در حال کار بوده و اگر اکنون سیستم را به دستان آن بسپاریم می تواند در این محیط کار کند؟

پزشکیان تصریح کرد: کسی که می‌خواهد خدمتگزار مردم باشد باید خود اصلاح‌گر باشد این اصلاح باید در رفتار خود باشد قبل از اینکه در گفتار بخواهد ثابت بکند اینکه حرفی از شهدا و انقلاب می‌زنیم باید دغدغه محرومان هم داشته باشیم نه فقط به افراد پولدار و ثروتمند سرویس ارائه بدهیم حرف بنده این نیست که سرویس به آنها ارائه نشود چون آن ها نیز سرمایه های این کشور هستند، اما اولویت این سیستم محرومان و مستضعفان است؛ زیرا همین افراد انقلاب کردند و برای آن خون دادند نمی‌شود فردی که خود در بیرون و تمام وقت کار می کند به فکر محرومین باشد.

وی بیان داشت: وقتی منافع ما در خطر است از افرادی استفاده می کنیم که منافع ما را به خطر نیاندازد که این قابل قبول نیست و به نظر بنده آقای وزیر از کسانی که تمام وقت هستند و با بیرون قرارداد ندارند استفاده کند این افراد تعدادشان کم نیست.

این نماینده مردم در مجلس گفت: چرا تعرفه گذاری اتفاق نمی افتد مگر رهبر انقلاب به صراحت دستور بر عملیاتی کردن آن ندادند دولت موظف بوده است که تعرفه گذاری ها را انجام دهد مگر آقای دکتر عین اللهی و آقای دکتر نمکی غیر از دولت هستند چرا این کار را انجام ندادند؟ چون اراده ای برای این کار وجود ندارد.

پزشکیان افزود: وقتی که فردی  در بیرون بیمارستان یا کلینیک خصوصی داشته باشد و از مردم خارج از تعرفه ها پول دریافت کردند می تواند در سیستم دولتی دست به اصلاح بزند و کمک دهنده محرومان باشد؟ خیر چون دکان خود در بیرون دچار مشکل می شود که این موضوع قابل قبول نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: اگر آمار فعالیت این افراد در زمان مدیریت بخش‌های خصوصی را با تعهداتی که در بخش‌های دولتی داشتند مقایسه کنیم مشخص می‌شود که چه عملکردی داشته و عملکرد آنها قابل قیاس نیست. افرادی که در بخش‌های خصوصی می‌توانند برای یک عمل جراحی 20 تا 30 میلیون دریافت کنند، نمی‌توانند در محدوده مالی مشخصی این کارها را انجام دهند؛ این افراد نمی توانند از محرومین دفاع کنند.

وی یادآور شد: متأسفانه متخصصینی که در مناطق محروم و روستایی فعالیت می‌کنند 8 تا 10 میلیون تومان درآمد دارند اما برخی از پزشکان برای یک عمل در شهرها 30 تا 50 میلیون تومان دریافت می‌کنند. این افراد را چگونه می‌توان در سیستم دولتی به صورت شبانه‌روز فعالیت کنند و به مردم خدمات ارائه کنند؛ باور چنین چیزی قابل پذیرش نیست.

پزشکیان با اشاره به دستور حضرت علی (ع) به مالک گفت: حضرت علی (ع) به مالک گفت «خدا و مردم را یک طرف و خودت و قومت را طرف دیگر قرار بده و بین آنها انصاف کن، اگر غیر از این کار را انجام دهی ظلم کردی و خدا و بندگان خدا با تو دشمن خواهند شد.» ظلم است که حکومت و حاکمیت دو سفره پهن کرده است؛ یکی برای خود و یکی برای مردم. اگر دولت اسلامی و انقلابی است باید سر همان سفره‌ای بنشیند که برای مردم پهن کرده است. نمی‌شود با بیمه‌های تکمیلی و پزشکان آنچنانی قرارداد بسته شود و خدمات دریافت کنند اما وقتی به مردم می‌رسد بگویند پول نداریم.

عضو فراکسیون مستقلین ولایی تصریح کرد: اگر مسلمان و معتقدیم و حضرت علی (ع) امام ما است دولت، قوه قضائیه و مجلس از همان سفره‌هایی که برای مردم پهن کرده‌ایم خدمات دریافت کنند نه آن که مجلس یا قوه قضائیه و دولت با بیمارستان‌های خصوصی و افرادی که چندین برابر از مردم پول می‌گیرند قرارداد بندند بعد از مردم بخواهیم از پزشکان دولتی خدمات دریافت کنند یا از پزشکانی که در دولت کار می‌کنند 30 درصد حقوقشان را به عنوان مالیات دریافت کنیم و بگوییم که این پزشکان حق ندارند حقوق نجومی دریافت کنند اما خودمان در سفره نجومی بگیران می‌نشینیم و خدمات دریافت می‌کنیم؛ این انصاف نیست.

وی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی گفته است برای اینکه بتوانیم به محرومین خدمات بیشتر ارائه کنیم باید تعداد پزشکان این منطقه را افزایش دهیم. این اقدام نیاز به انجام مقدماتی است، زمانی که وزیر بهداشت و درمان بودیم برای پزشکان مناطق محروم و روستایی 6 میلیون حقوق در نظر گرفتم در صورتی که من  وزیر در آن زمان دو میلیون تومان حقوق می‌گرفتم. متأسفانه بعد از 15 سال پزشکان مناطق محروم و روستایی هنوز 6 میلیون تومان حقوق می‌گیرند و من بالای 30 میلیون تومان دریافت می‌کنم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه هیچ پزشکی با این میزان حقوق در مناطق محروم و روستاها خدمت ‌رسانی نمی‌کند، گفت: متأسفانه برای اینکه فرزند عده‌ای پزشک شوند قانون می‌نویسیم اما این راهکار درستی نیست، ما اگر پزشکان را تأمین کنیم حتماً در مناطق محروم حاضر و خدمت رسانی می‌کنند. ما از شهید سلیمانی حرف می‌زنیم اما همانند وی عمل نمی‌کنیم، شهید سلیمانی تا آخر به تعهدات خود پایبند بود اما ما وقتی در دانشگاه استاد شدیم و فهمیدیم که می‌توانیم درآمد کسب کنیم، از امکانات حسن استفاده یا سوء استفاده کردیم و کلینیک‌های تخصصی خصوصی راه‌اندازی کردیم.

پزشکیان تصریح کرد: اگر ما به فکر خون شهدا و محرومین هستیم چرا تا پایان سر این عهد و پیمان خود باقی نماندیم و چرا شبانه روز برای محرومین کار نمی کنیم. متأسفانه با قوانین مجلس، پزشکان را ترغیب می‌کنیم که بیرون از سیستم دولتی کار کنند، وزارت بهداشت بداند کسانی که در بیرون از سیستم دولتی فعالیت می‌کنند یا در بخش‌های خصوصی سهام دارند نمی‌توانند در دانشگاه علوم پزشکی رسم انسانیت و حمایت و ارائه خدمات به فقرا و محرومین را آموزش دهند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه مدیران باید به صورت تمام وقت در سیستم دولتی و دانشگاه‌ها یا بخش خصوصی فعالیت کنند، گفت: زمانی که من وزیر بودم اجازه فعالیت بیرون از سیستم دولتی را به مدیران دانشگاه‌ها ندادم اما از طرف دیگر مدیران و اعضای هیأت علمی را تأمین کردم.

پزشکیان ادامه داد: من در انتخابات ریاست جمهوری به آقای رئیسی رأی ندادم اما با تمام وجود می‌خواهم که آقای رئیسی موفق شود و بتواند پاسخ مشکلات مردم را با عدالت دهد. متأسفانه در دانشگاه دندانپزشکی دانشگاه تهران بالاجبار گفتند که 12 نفر از اعضای هیأت علمی باید بازنشسته شوند. چرا با نگاه سیاسی درباره همه چیز تصمیم‌گیری می‌شود.  ارائه خدمت به مردم چپ و راست نمی‌شناسد. هر کس که شعار می‌دهد باید در میدان عمل هم به مردم خدمت کند.

پزشک دارای درآمد میلیاردی نمی تواند در بخش دولتی به فکر محرومان باشد

وی در ادامه تأکید کرد: وزیر بهداشت باید در تصمیم‌های خود تجدیدنظر کند و به تسویه حساب‌های سیاسی خود در دانشگاه پایان دهد. ما باید کاری کنیم که مردمی راضی از بیمارستان‌های دولتی بیرون بیایند. در این صورت انقلاب و کشور حفظ می‌شود اما اگر مردم از کشور و مدیریت آن ناراضی باشند، زدن هر حرف و شعاری بی‌فایده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه آقای عین‌اللهی نباید اقداماتی را که انجام داده توجیه کند، افزود: ما در مجلس و قانونگذاری نیز باید به این موضوع توجه داشته باشیم. قصد استیضاح یا دادن کارت زرد به وزیر را ندارم لذا از آقای عین‌اللهی می‌خواهم که نسبت به اصلاح وضعیت اقدام کند چرا که آینده بهداشت و درمان با این وضعیت نگران کننده است. ما در زمان وزارت هیچ مدیر و نیروی انسانی که بیرون کار کند را استخدام نکردیم اما الان افرادی وارد سیستم شدند که بیرون و در بخش‌های خصوصی کار می‌کنند لذا اگر این وضعیت تکرار شود مجبور به پیگیری خواهیم شد.