در حالیکه دور هشتم مذاکرات « وین » برای لغو تحریم‌ها ی یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران در پایتخت اتریش در جریان است و گمانه‌زنی‌های متفاوتی در خصوص نتیجه این مذاکرات مطرح می‌شود، مقام‌های دولت «دونالد ترامپ » نیز از قافله عقب نمانده‌اند و در این بحبوحه برای ایران نسخه‌پیچی می‌کنند.

بنا بر گزارش وبگاه «سی بی ان نیوز»، «لن خودورکوفسکی» یکی از مشاوران ارشد نماینده ویژه ترامپ در امور ایران تصریح کرده است که کارزار «فشار حداکثری» ترامپ دقیقاً آنچه لازم بوده است، علیه ایران اجرا کرده است.

مشاور ارشد دولت ترامپ  در گفت‌وگو با شبکه «سی بی ان نیوز» مدعی شده «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده از زمان روی کار آمدن، سیاست کاهش تحریم‌ها علیه ایران را در پیش گرفته است. چنین ادعاهایی در حالی مطرح شده است که برخلاف اعتراف بایدن به شکست سیاست فشار حداکثری، مقام‌های دولت بایدن نیز سیاستی همچون ترامپ در قبال ایران در پیش گرفته‌اند و حتی تحریم‌هایی را علیه نهادها و برخی چهره‌های ایرانی تحمیل کرده‌اند و هر شرکت و کشوری که برای معامله با ایران تلاش کرده را نیز تحریم کردند.

خودورکوفسکی: بایدن از زمان روی کار آمدن، سیاست کاهش تحریم‌ها علیه ایران را در پیش گرفته است.

با اینحال خودورکوفسکی مدعی شد که دولت بایدن سیاست‌ کاهش تحریم‌ها علیه ایران در را پیش گرفته است و گفت: «سیاست کاهش تحریم‌ها، سیگنال اشتباه به رژیم ایران ارسال کرده است و به سرعت خود را به جایگاهی که هم‌اکنون در آن قرار دارند، رسانده است بنابراین دولت بایدن به رژیم ایران، فضای مورد نیاز و پوشش مورد نیاز برای رسیدن به جایگاه فعلی را ارائه کرده است و اهرمی را با آغاز دولت بایدن به هیچ عنوان در اختیار نداشتند را به آن‌ها ارائه کرده است».

این مقام دولت ترامپ ضمن ابراز مخالفت با احیای برجام ادامه داد: «فکر می‌کنم تنها راه معکوس کردن پیشرفت‌هایی که رژیم ایران امروز در اختیار دارد، تبدیل فشار حداکثری به فشار طاقت‌فرسا است. این دقیقاً پیام درستی را درباره آنچه ما قابل قبول می‌دانیم، ارسال می‌کند».

دونالد ترامپ در اردیبهشت ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه و علی‌رغم پایبندی ایران به تعهداتش ذیل برجام، از این توافق خارج شد و سیاست فشار حداکثری علیه جمهوری اسلامی ایران را در پیش گرفت با اینحال، «الی کوهانیم» نماینده ویژه پیشین آمریکا در مقابله با ضدیهودیت در دولت ترامپ مدعی شده است که ایران سابقه‌ای در تقلب در معاهده‌هایش با ایالات متحده دارد و دیگر مسیر دیپلماتیک با ایران قابل قبول و جوابگو نیست.

وی نیز به سی بی ان نیوز گفته است: « صداهای زیادی وجود دارد که استدلال می‌کنند که ایالات متحده باید در واقع یک عزم نظامی بسیار قوی به ایرانی‌ها نشان دهد و به آنها بفهماند که خطوط قرمزی وجود دارد که آنها نمی توانند از آن عبور کنند و اینکه اگر ایرانی‌ها، تمایلات خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را کنار نگذارند،بیان کنید که این تصمیم عواقب نظامی خواهد داشت».

تبلیغات منفی مقام‌های دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی در شرایطی است که ایران بارها تأکید کرده است که به هیچ عنوان به دنبال ساخت سلاح اتمی نیست و برنامه‌ای کاملاً صلح‌آمیز را دنبال می‌کند.

مشاور ترامپ: دولت بایدن سیاست فشار طاقت‌فرسا را علیه ایران اجرا کند

خودورکوفسکی همچنین در این مصاحبه تلاش بایدن برای بازگشت به برجام را زیرسؤال برد و گفت که توافقی که بایدن در حال حاضر به دنبال آن است، ضعیف‌تر و کوتاهتر است. در حالیکه جمهوری‌خواهان متعهد شده‌اند که توافق نهایی دولت بایدن با ایران را وتو خواهند کرد، دموکرات‌ها گفته‌اند که جمهوری‌خواهان رأی لازم برای وتو کردن توافق هسته‌ای با ایران را ندارند.