روسیه از اقدام آمریکا و متحدانش در صدور قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را غیرسازنده خواند. 

 

بر این اساس، میخائیل اولیانوف ، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: تصویب قطعنامه در شورای حکام علیه ایران هیچ کمکی به حل مشکلات نمی کند و غیرسازنده است. 

وی در ادامه با انتقاد از رویکرد آمریکا و متحدانش علیه تهران نوشت: منطق آنها از تصویب چنین قطعنامه ای قابل درک است. با این حال، سوالی که مطرح می شود این است که آیا این قطعنامه باعث بهبود روابط میان آژانس و ایران خواهد شد؟ و از آن گذشته، آیا این قطعنامه به نهایی شدن مذاکرات وین برای احیای برجام کمکی می کند؟ 

این مقام ارشد روس تاکید دارد: پاسخ هر دوی این سوالات منفی است. پس در این صورت چرا آنها این قطعنامه صادر کردند؟

گفتنی است دیروز (چهارشنبه) شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای ضد ایرانی در رابطه با برنامه هسته‌ای کشورمان تصویب کرد و این در حالی است که کشورهای آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک خواستار همکاری فوری ایران با آژانس انرژی اتمی شدند و از تهران خواستند از اقدامات بیشتر در واکنش به قطعنامه شورای حکام اجتناب کند.

در بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی و آمریکا ادعا شده است: «ما، دولت‌های فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا از تصویب قطعنامه‌ای در پاسخ به همکاری ناکافی ایران با سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در مورد مسائل جدی و برجسته مربوط به تعهدات این کشور بر اساس توافق پادمان‌های مورد نیاز ان‌پی‌تی (NPT) استقبال می‌کنیم.»

در ادامه این بیانیه همچنین ادعا شده است: «رأی اکثریت قریب به اتفاق در شورای حکام امروز پیامی بدون ابهام به ایران می‌فرستد که باید تعهدات پادمانی خود را برآورده کند و پاسخ‌های معتبر فنی در مورد مسائل برجسته پادمانی ارائه دهد. قطعنامه امروز حمایت شورای حکام از تلاش‌های مستقل، حرفه‌ای و بی‌طرفانه سازمان بین‌المللی انرژی اتمی برای حمایت از سیستم پادمان‌های بین‌المللی را که برای همه امنیت ما ضروری است، تأیید می‌کند.»

تروئیکای اروپایی و آمریکا مدعی شدند: «ما از ایران می‌خواهیم که به فراخوان جامعه بین‌المللی برای انجام تعهدات قانونی خود و همکاری با سازمان بین‌المللی انرژی اتمی برای روشن شدن کامل و حل‌وفصل مسائل بدون تأخیر بیشتر گوش دهد. اگر ایران این کار را انجام دهد و مدیرکل بتواند گزارش دهد که مسائل پادمان‌های حل نشده دیگر برجسته نیست، نیازی به بررسی و اقدام بیشتر شورای حکام در این مسائل نمی‌بینیم.»

انتقاد اولیانوف از تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام

رژیم صهیونیستی نیز با دروغ‌پردازی از تصویب قطعنامه امروز علیه جمهوری اسلامی ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد.