محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی امشب (پنجشنبه) در برنامه «صف اول» حضور یافت و به تشریح آخرین تحولات در حوزه هسته ای و مناسبات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و قطعنامه تصویب شده در شورای حکام آژانس پرداخت.

وی گفت: فناوری های پیشرفته امروزه جزو مولفه های قدرت است. در ۲۰ سال گذشته تمام شیوه ها و رفتارها و عملیات روانی و تحریم هایی که اعمال کرده و قطعنامه هایی که وضع کردند در راستای پیشبرد این سیاست بوده که جمهوری اسلامی ایران را متوقف کنند.

اسلامی اظهار داشت: چرا ایران برجام را پذیرفت؟ برای اینکه اعتمادسازی کند. ایران در همین راستا پذیرفت حرکت هسته ای خود را کُند کند. 

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ادعای رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته ای ایران و پیروی آژانس خاطرنشان کرد: باعث تاسف است که یک نهاد بین المللی توسط یک رژیم نامشروع مورد بهره برداری قرار گرفته و حیثیت آن را زیر سوال ببرد. 

اسلامی: آژانس انرژی اتمی اسیر صهیونیست هاست

وی با اشاره به حسن نیت و حسن ظن در برجام از سوی ایران خاطرنشان کرد: این به هیچ وجه مورد توجه قرار نمی گیرد. یک داد و ستدی بوده است. 

اسلامی گفت: ما عملیات هیجانی ماجراجویانه انجام نمی دهیم. ما رسما اعلام کرده ایم برنامه هسته ای ما چیست. براساس اساسنامه آژانس این سازمان وظیفه دارد برای گسترش برنامه هسته ای به کشورها کمک کند.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسیر صهیونیست هاست.

وی درباره اقدام اخیر سازمان انرژی اتمی و توقف فعالیت دوربین های فراپادمانی گفت: ما ضبط دوربین های برجامی را به عنوان باقیمانده حسن نیت نگهداشته بودیم ولی الان که اتهامات واهی و غیرقابل قبول مطرح شد تصمیم اخیر اتخاذ شد. به عنوان مثال در بحث مکان ادعایی و جابر ابن حیان هر سه ماه یک بار بازرسی می کند و صفحه اورانیوم فلزی که به دنبال آن بودند دیدند که در جابرابن حیان است. اراده ای در شخص مدیرکل مشاهده نمی شود که قانع نشود. به فعالیت تعدادی از دوربین های فراپادمانی آژانس خاتمه دادیم و فردا هم به فعالیت بقیه خاتمه می دهیم که کلا تعداد آنها ۱۷ الی ۱۸ تاست. ماشین های جدید را نصب کرده و گازدهی را شروع کردیم. برای گازدهی ماشین های پیشرفته IR6  بازرسان آژانس آمدند و بازدید کردند.