ادعای تروئیکای اروپایی علیه ایران در شورای حکام

سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون بدعهدی کشور‌های غربی در نقض تعهدات برجامی خود از ایران خواسته‌اند فوراً اجرای تعهدات خود در این توافق را از سر بگیرد.

 

تروئیکای اروپایی در بیانیه ضد ایرانی خود در شورای حکام آژانس با این ادعا که موقعیت خطرناک است، مدعی شدند در صورتی که ایران به برجام برنگردد شرایط بدتر می‌شود و از ایران خواستند فوراْ تنش‌آفرینی هسته‌ای را متوقف کند.

سه کشور اروپای با بیان اینکه ذخایر اورانیوم ایران در حال حاضر ۱۸ برابر محدوده‌های تعیین شده در برجام است ادعا کرده‌اند «هیچ توجیه غیرنظامی برای این فعالیت‌ها که مغایر با تعهدات برجامی ایران هستند وجود ندارد.»

نماینده آمریکا در شورای حکام آژانس اتمی مدعی شد ایران به توسعه برنامه هسته‌ایش ورای محدودیت‌های برجامی از طریق راه‌اندازی سانتریفیوژ‌های پیشرفته و انباشت اورانیوم با غنای بالا ادامه می‌دهد و تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد توسط ایران هیچ توجیه معتبر صلح‌آمیزی ندارد.

ادعای تروئیکای اروپایی علیه ایران در شورای حکام

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به بیانیه نماینده آمریکا که خواستار توقف غنی‌سازی ۶۰ درصدی از سوی ایران شده نوشت: «برای اینکه این اتفاق بیفتد لازم است ما مذاکرات وین در خصوص احیای برجام را به پایان برسانیم.»