بازتاب رونمایی از موشک بالستیک «خیبر» در رسانه‌های بیگانه

امروز (پنجشنبه) به مناسبت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، موشک «خیبر» با حضور امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع کشورمان رونمایی شد.

موشک خیبر که جدیدترین نسخه از خانواده موشک‌های خرمشهر است، موشکی با سوخت مایع با برد ۲۰۰۰ کیلومتر و سرجنگی ۱۵۰۰ کیلوگرمی است که علاوه بر برخورداری از ویژگی‌های راهبردی، از ویژگی‌های تاکتیکی نیز برخوردار است.این موشک نقطه‌زن دقیقا به هدف خورده و صدای رسانه‌های صهیونیستی را درآورد. 

در همین راستا در اولین واکنش‌های رژیم صهیونیستی وبسایت عبری ان ۱۲ نوشت: دو روز پس از تهدید ایران توسط رئیس ستاد ارتش اسرائیل، ایران یک موشک بالستیک جدید به وزن ۱.۵ تن را آزمایش کرد.

وبگاه صهیونیستی

روزنامه تایمز اسرائیل نیز با قرار دادن خبر رونمایی موشک خیبر به تیتر یک خود نوشت: ایران از موشک جدیدی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر رونمایی کرد که می‌تواند اسرائیل را مورد هدف قرار دهد. وزیر دفاع ایران تهران در این باره گفته نسل چهارم موشک بالستیک خرمشهر به نام خیبر می‌تواند کلاهک ۱۵۰۰ کیلوگرمی را حمل کند. آزمایش این موشک چند روز پس از آن صورت گرفت که هرزی هالوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل و دیگر مقامات ارشد نظامی نسبت به جنگ احتمالی با ایران بر سر برنامه هسته‌ای این کشور هشدار داده بودند.

موشک ایرانی در تایمز اسرائیل

خبرگزاری آمریکایی رویترز نیز در واکنش به این رونمایی نوشت: ایران می‌گوید یک موشک بالستیک را با موفقیت آزمایش کرده است. دو روز پس از اینکه رئیس نیرو‌های نظامی اسرائیل احتمال اقدام علیه تهران را بر سر برنامه هسته‌ای اش مطرح کرد، رسانه‌های ایران خبر دادند که این کشور روز پنجشنبه یک موشک بالستیک با برد بالقوه ۲۰۰۰ کیلومتر را با موفقیت آزمایش کرده است.ایران که یکی از بزرگترین برنامه‌های موشکی در خاورمیانه را دارد، می‌گوید تسلیحاتش می‌تواند به پایگاه‌های اسرائیل و آمریکا در منطقه آسیب برساند.

خبرگزاری رویترز

 خبرگزاری فرانسوی فرانس۲۴ نیز در این خصوص نوشت: وزارت دفاع ایران روز پنجشنبه از یک موشک بالستیک جدید با برد ۲۰۰۰ کیلومتر با ظرفیت حمل کلاهک‌هایی با وزن بیش از یک تن رونمایی کرد. نام این موشک به شهر باستانی خیبر - واقع در عربستان سعودی - اشاره دارد که به دلیل نبرد سرنوشت‌ساز قرن هفتم که در آن ارتش حضرت محمد (ص) هزاران نفر از ساکنان یهودی آن را شکست داد، مشهور است. به گفته رسانه‌های دولتی، سرعت این موشک تاکتیکی با تحرک بالا «می تواند در خارج از جو به ۱۶ ماخ و در داخل جو به ۸ ماخ برسد».

خبرگزاری فرانسوی

خبرگزاری چینی سی جی تی ان نیز این رونمایی را پوشش داده و نوشت: اسرائیل، ایران را به عنوان یک تهدید جدی برای خود می‌بیند. ایران می‌گوید موشک‌های بالستیک این کشور یک نیروی بازدارنده مهم و استراتژیک علیه آمریکا، اسرائیل و دیگر دشمنان احتمالی این کشور در منطقه است. غرب به شدت درباره پیشرفت‌های هسته‌ای ایران نگران است، روز سه‌شنبه، ژنرال ارشد اسرائیلی چشم‌انداز «اقدام» علیه ایران را مطرح کرد.

خبرگزاری سی جی تی ان

خبرگزاری عربی الجدید نیز به ویژگی‌های متحصر به فرد موشک جدید ایران پرداخته و نوشت: ایران از نسل چهارم موشک بالستیک خود «خرمشهر ۴» با نام «خیبر» رونمایی کرد که برد ۲۰۰۰ کیلومتر با کلاهک ۱۵۰۰ کیلوگرمی دارد. موشک‌های خرمشهر نیازی به سیستم هدایت و کنترل فعال جوی ندارند و به همین دلیل از حملات جنگ الکترونیک کاملا مصون هستند. ساختار ضد موشکی بیشتر در نسل جدید این موشک از دیگر ویژگی‌های این موشک است که باعث شده پرتابگر آن با سرعت بیشتری حرکت کند.

خبرگزاری عربی الجدید

میدل ایست آنلاین نیز با فضاسازی رسانه‌ای سعی کرد رونمایی از این موشک را به امنیت منطقه ربط دهد. او در این خصوص ادعا کرد: ایران از نسل چهارم موشک بالستیک خود خرمشهر با نام خیبر با برد ۲۰۰۰ کیلومتر با کلاهک به وزن ۱۵۰۰ کیلوگرم  رونمایی کرد. زرادخانه ایران همچنان تهدیدی برای منطقه به ویژه اسرائیل است.

میدل ایست آنلاین