فرصت در حال اتمام بانک‌ها برای اجرای دستور رئیس‌جمهور درباره وام ازدواج

براساس دستور رئیس جمهور به بانک مرکزی می بایست صف متقاضیان وام قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان تابستان سال جاری باید به صفر برسد ولی با توجه به اینکه چیزی تا پایان تابستان باقی نمانده، بسیاری از زوج های جوان از اینکه موفق به ثبت نام در سامانه مربوطه برای دریافت وام ازدواج ، نشده اند گلایه دارند.

دستور رئیس جمهور درباره تسهیل پرداخت وام ازدواج

۱۴ تیرماه سال جاری دولت در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی، دستورهای پنج‌گانه رئیس جمهور درباره پرداخت وام ازدواج به متقاضیان را ابلاغ کرد که از آن جمله، صفر شدن صف وام ازدواج تا پایان تابستان امسال است؛ این یعنی تا تحقق این امر، فقط ۴۰ روز فرصت برای بانک‌ها باقی‌ مانده است. همچنین در بند ۳ این ابلاغیه رئیس‌ جمهور ازبانک مرکزی خواسته تا شعب بانک‌ها فراتر از دستورالعمل‌ها در اخذ تضامین، سخت‌گیری نکنند.

در نامه‌ دولت که خطاب به محمد رضا فرزین رئیس بانک مرکزی نوشته شده بود تکالیفی که رئیس جمهور برای بانک مرکزی برای تسهیل در پرداخت وام ازدواج به متقاضیان مشخص کرده بود در ۵ محور ابلاغ شد.

در این نامه تاکید شده بود که همه اختلالات ایجاد شده برای پرداخت وام‌های ازدواج مرتفع شده و مصوبات شورای عالی جوانان در خصوص زمان معرفی متقاضیان به شعب رعایت و بانک‌ها موظف‌اند ظرف پانزده روز ثبت‌نام‌کنندگان را به شعب ارجاع دهند.

همچنین از شعب بانک‌ها خواسته شده بود فراتر از دستورالعمل‌ها در اخذ تضمین‌ها سخت‌گیری نکنند و صف متقاضیان وام قرض‌الحسنه ازدواج تا پایان تابستان سال جاری باید به صفر برسد.

رئیس جمهور همچنین بانک‌مرکزی را موظف به پیگیری مدیران متخلف در این زمینه کرده بود.

فرصت در حال اتمام بانک‌ها برای اجرای دستور رئیس‌جمهور درباره وام ازدواج

 

حدود دوماه از زمان ابلاغ دستورات رئیس جمهور برای تسهیل در پرداخت وام ازدواج می‌گذرد ولی همچنان برخی از متقاضیان دریافت این وام از مشکلاتی که در سامانه وجود دارد و همچنین عدم پرداخت این وام به زوج ها از سوی بانک ها به بهانه نداشتن اعتبار گلایه دارند.

ثبت پویش‌های متعدد درباره مشکلات دریافت وام ازدواج

«صف طویل دریافت وام ازدواج را کوتاه کنید» ، « چرا وام ازدواج دیر به متقاضیان پرداخت می‌شود »، « سخت‌گیری بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج تا کی ادامه دارد؟»، « بانک‌ها وام ازدواج جوانان را زودتر پرداخت کنند» و...  بخشی از عناوین پویش‌های متعددی است که در سامانه فارس من خبرگزاری فارس درباره مشکلاتی که در حوزه وام ازدواج وجود دارد، ثبت شده است.

در متن یکی از این پویش ها آمده است که « با توجه به مشکلات اقتصادی فراوانی که خانواده ها درگیر هستند و کاهش آمار ازدواج که اصلی ترین دلیلش مشکلات اقتصادی است متاسفانه شاهد هستیم که علیرغم دستورات مکرر ریاست محترم جمهوری در رابطه با وام ازدواج، بانک ها هنوز هم در اعطای تسهیلات ازدواج برای زوج های جوان که قصد شروع زندگی را دارند تعلل می‌کنند و هیچ جواب قانع کننده ای ندارند، در جواب اعتراض می گویند دستور رسیده ۱۰ روزه پرداخت کنیم برای وقتی است که اسامی به شعبه معرفی شده باشند ولی افراد باید چندین ماه صف تعیین شعبه از سوی سرپرستی بانک ها باشند. لطفا رسیدگی لازم را داشته باشید جوانان اول مسیر به این وام نیاز مبرم دارند. »

هیچ بانکی در شهر شما اعتبار پرداخت وام ازدواج را ندارد!

محدثه رشید سردبیر یکی از این پویش‌ها گفت: بارها به سامانه دریافت وام ازدواج مراجعه کرده ام ولی با موفق به ثبت نام نشده ام. گاهی اوقات هم گفته می شود که هیچ بانکی در شهر شما اعتبار پرداخت وام را ندارد!»

سخنگوی اقتصادی دولت: بانک مرکزی وعده داده تا پایان شهریور مشکلات پرداخت وام ازدواج حل شود

سیداحسان خاندوزی سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری که 10 مرداد برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگار فارس گفت که از ابتدای امسال گزارشاتی مبنی‌بر اشکالات فنی در سامانه ثبت نام تسهیلات ازدواج وجود داشت که این مشکل برطرف شده است.

حدود یک هفته بعد از این اظهارات خاندوزی پیگیر وضعیت سامانه شدیم ولی برخی از متقاضیان همچنان از وجود مشکل در سامانه گلایه داشتند.

مجددا از سخنگوی اقتصادی دولت درباره این مشکل سوال پرسیدیم و خاندوزی در پاسخ به سوال خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس در این باره گفت که بانک مرکزی وعده داده تا پایان شهریور مشکلات پرداخت وام ازدواج حل شود.

بر همین اساس هم براساس دستور رئیس جمهور و هم براساس وعده بانک مرکزی تا پایان شهریور باید منتظر حل مشکل در پرداخت وام ازدواج باشیم که در صورت عدم تحقق این مسئله بانک‌مرکزی براساس دستور رئیس جمهور موظف به پیگیری مدیران متخلف در این زمینه است.