به گزارش افکارنیوز به نقل از شفاف، جلیلی عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت و گو با هفته نامه اقتصادی تجارت فردا در خصوص جمع بندی تصمیم یارانه ای مصاحبه ای انجام داد که اهم آن بدین شرح است:

نیت رییس جمهور هر چه می خواهد باشد. اصلا مجلس نمی تواند نظام اقتصادی کشور را دچار اختلال کند. رهبری هم تاکید و نظرشان رعایت اعتدال و تعادل است. فاز اول یارانه ها علاوه بر آماده بودن تمام قوا برای اجرایی کردن آن، حدود ۵۲ درصد موفقیت داشت. فاز دوم که در موردش تا این میزان اختلاف نظر وجود دارد مسلما با این وضعیت اجرایی شدنش موفقیت آمیز نخواهد بود.


آماری که رییس جمهور ارائه می دادند منتهی به سال ۹۰ بود در حالی که اصلی ترین مشکلات اقتصادی که تحت تاثیر نقدینگی ناشی از پرداخت یارانه ها و همچنین بار تورمی ناشی از حذف یارانه ها داشتیم در چند ماه گذشته نمود جدی داشته است. اثرات هدفمندی یارانه ها نتیجه اش را در سال ۹۱ نشان داد.


مردم به خوبی می دانند که اگر با یک واحد پولی در سال ۸۹ چه کالاهایی را می توانستند بخرند، الان قدرت خریدشان چقدر کاهش یافته است.


اجرای فاز اول یک شعار داشتیم به اسم ایجاد عدالت بیشتر برای طبقه فرودست اما می بینیم با اجرای این طرح در فاز اول دقیقا شعار ایجاد عدالت برای دهک های پایین کاملا منتفی است. تبعات ناشی از این موضوع بیشترین فشار را به فقرا آورد نه داراها.

شک نکنید شرایط فعلی با روندی جلو می رود که گرانی و تورم را در پی خواهد داشت. در دی ماه و بهمن ماه، بیشترین شیب تورم را خواهیم داشت. اصلا این روند افزایشی کاملا قابل پیش بینی است. بعد هم مردم این موضوع را بدانند که استراتژی گفتاری رییس جمهور دوتاست. سیاست هایی که مردم با آن مواجه هستند یک چیز را نشان می دهد، در گفتار و کلام و اعداد و ارقام حرف های دیگری گفته می شود.