به گزارش افکارنیوز،اظهار نظر درباره این موضوع و چگونگی ادامه آن در دولت آینده در فضای فعلی کشور و با توجه به نزدیک شدن به روز یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری به خصوص از سوی برخی داوطلبان کاندیداتوری در این انتخابات مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

این دیدگاه‌ها را را در جدول زیر بدون در نظر گرفتن ترتیب خاصی منتشر شده است.

غلامعلی حداد عادل:هدفمندی یارانه‌ها یکی از مهمترین اتفاقات اقتصادی کشور است. تفکر هدفمندی یارانه‌ها از طرف آقای احمدی‌نژاد یک تفکر درست بود و برای اجرای آن کار عظیمی در کشور رخ داد، اما طبق قانون مجلس که قرار بود ۳۰ درصد پول اضافه این درآمد را به بخش تولید بدهند عمل نشد و بخش تولید با این مشکلات مواجه شد. این صحبت‌ها در حالی انجام می‌شود که این روزها ایشان صحبت از دو تا پنج برابر کردن یارانه‌ها می‌کنند که به دلیل اثرات تورمی، نمایندگان با آن مخالفت می‌کنند.

مصطفی پورمحمدی:یارانه‌ها یک نیاز جدی برای بخش‌هایی از مردم کشور است. به یکسری از فعالان کشور باید یارانه پرداخت شود. اما نکته این است که یارانه در زمانی باید اجرا شود که مؤثر باشد و کاملاً در جهت اهدافی که تعیین‌شده خوب مدیریت شود. امروز پرداخت یارانه‌ها موجب تورم و گرانی شده‌ است. زمانی یارانه خوب است که قیمت‌ها ثابت باشد. اگر ۵۰ هزار تومان به شما یارانه بدهند و قیمت اجناس چند برابر شود، چه فایده‌ای دارد؟

منوچهر متکی:بستر لازم برای ایجاد فرهنگ ‌تولید باید فراهم شود و توزیع ثروت طبق موازین اسلامی باید مقدس شمرده شود و هدفمندی یارانه‌ها و پرداخت کنونی آن با رفع نواقصی تداوم می‌یابد. در گذشته قانون‌گذار در پرداخت یارانه‌ها با دو مشکل روبه‌رو بود؛ مشکل اول مربوط به سرعت بالا رفتن قیمت‌ها است و اشکال دوم مربوط به این است که ۵۰ درصد یارانه‌ها به مردم داده می‌شود و از ۷۱ هزار میلیارد تومانی که بین مردم توزیع می‌شود فقط ۳۰ درصد یارانه‌ها صرف تولید می‌گردد؛ که این امر باعثایجاد تورم در جامعه است که باید کنترل شود.

مصطفی کواکبیان:هدف از برنامه هدفمندی، حذف یارانه‌ها به عنوان یک زائده اقتصادی بود ولی این طرح به انحراف رفت. باید یک کارت اعتباری مانند کارت سوخت تهیه شود تا با پرداخت غیرنقدی یارانه‌ها مانع افزایش نقدینگی در جامعه شویم و قدرت خرید مردم را بال ببریم؛ البته در سال ۹۲ نمی‌توان کاری صورت داد چون برنامه بودجه بسته شده است و تمام برنامه‌ها به سال ۹۳ موکول خواهد شد.

یحیی آل اسحاق: درباره هدفمند کردن یارانه‌ها اگر بازنگری در شیوه انجامش نشود، ممکن است هزینه‌هایش بیشتر از فایده‌اش شود. شروع خوبی داشت و اهدافش اهداف خوبی بود، ولی نحوه اجرا و نوع مدیریت به‌گونه‌ای بود که به آن اهداف نرسید. در مرحله دوم حتماً باید یک بازبینی در آثار مرحله اول بشود، از همه مهم‌تر چگونگی تأمین منابعش هست که چالش اصلی است.

محمد سعیدی‌کیا:در هر جای دنیا هرگاه پول نقد به جامعه تزریق شود و فقط مصرفی باشد، تبدیل به تورم می شود؛ بنابراین هر چند قانون هدفمندی باید اجرا می شد، اما نقدی و مصرفی آن مضر است و باید برای جایگزینی آن چاره اندیشی شود، به عنوان مثال اگر سلامت دغدغه مردم است باید قسمتی از یارانه صرف بیمه تامین اجتماعی شود؛ چرا که اعتبار تامین اجتماعی مناسب نیست و دولت پول بیمه ها را پرداخت نکرده است.

کامران باقری لنکرانی:پرداخت مستقیم نقدینگی به مردم با توجه به تجربه موفق و غیرموفقی که داشته است باید به نوع مناسبش ادامه پیدا کند. تجربه موفق آن، مربوط واریز نقدینگی به دهک‌های پایین جامعه است و نقطه ضعف این طرح این بوده که برای برخی از مردم هیچ فایده‌ای نداشته است و با بوجود آوردن تورم آثار منفی در بر داشته که با تغییراتی در این طرح آن را ادامه خواهیم داد.

محسن رضایی:طرح هدفمندی طرحی مثبت است با ابن وجود این طرح در وسط راه گیر کرده و نه راه پس دارد نه راه پیش چون این طرح اشتباه اجرا شد با این وجود مردم می‌گویند اگر قیمت‌ها به حالت اول بازمی‌گردد پول‌ها را بگیرند

علیرضا زاکانی:هدفمندی یارانه‌ها از آمال و آرزوهای ما بوده و جزو الزاماتی محسوب می‌شود که در دولت‌های دیگر اجرایی و محقق نشد، مثل هدفمندی یارانه‌ها مثل سهمیه‌بندی بنزین است که مجلس هفتم و دولت نهم آن را اجرایی کردند و آثار و برکات آن را هم‌اکنون شاهدیم. اما تعطیلی کارخانه‌ها و بیکاری مردم از انتقادات وارده به هدفمندی یارانه‌ها است. برای هدفمندی یارانه‌ها ۶ الی ۷ گام طراحی کرده‌ایم که این مساله شعاری نیست و کاملاً اجرای است.

محمدرضا باهنر:این‌که این بحثدر دولت نهم و مجلس هشتم به راه افتاد، ستودنی است؛ چراکه مجالس و دولت‌های گذشته دوست داشتند این کار را انجام دهند ولی جراتش را نداشتند. به طور کلی قانونی که مصوب شد، در ابتدا خوب بود و هواپیما از روی زمین به درستی بلند شد اما بعد از آن اتفاقاتی افتاد. توجه به این نکته ضروری است که بحثهدفمندی یارانه‌ها باعثشد که روزانه ۳۰ میلیون لیتر کمتر بنزین مصرف کنیم. ما خواستیم مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها کلید زده نشود تا به آسیب‌شناسی مرحله اول بپردازیم. تکان‌های شدید اقتصادی مثل تغییر قیمت ارز و طلا، از جمله خطاهای مرحله اول بود که باید مورد آسیب‌شناسی قرار می‌گیرد.

محمدرضا عارف:معتقدم هیچ کاری را نباید به صورت ضربتی و ناگهانی انجام داد. یارانه در حال پرداخت شدن است و باید با راه و روش صحیح ادامه پیدا کند. اجرای دقیق مرحله اول این طرح مهم و ارزیابی کارشناسانه این مرحله، چگونگی اجراء مرحله دوم را تعیین میکند.