به گزارش افکارنیوز،

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور در بیست و نهمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی که امروز یکشنبه (6 دیماه) در سالن اجلاس سران برگزاری شد، با بیان اینکه امروز در درون دنیای اسلام گروه‌هایی به نام دین و به نام جهاد تیغ به روی مسلمین می‌کشند، گفت: شاید هیچ‌وقت تصور نمی‌کردیم که در دنیای اسلام متجاوز اصلی یعنی رژیم صهیونیستی فراموش شود و از صحنه اخبار کشورهای اسلامی کنار رود، اما آنچه مطرح می‌شود کشتار مسلمانان به دست مسلمانان و یا مدعیان اسلام باشد.

 

وی در ادامه افزود: آیا روزی تصور می‌کردید که دشمن با پرچمی منقش به نام مبارک الله و رسول‌الله، اسلام را دین خشونت معرفی کند و جمعی ولو اندک در درون جهان اسلام در عمل و زبان اسلام را دین کشتار و خشونت و ظلم معرفی کنند؟

 

روحانی با بیان اینکه در این شرایط حساس منطقه و شرایط حساس دنیای اسلام وظیفه سنگینی بر دوش داریم، گفت: بیش از دو سال پیش دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد اذعان داشت که آنچه در دنیای امروز ما را تهدید می‌کند، خشونت و افراطی‌گری است و اگر بخواهیم جهان رنگ آرامش ببیند، باید دست به دست هم دهیم و با تروریسم بجنگیم. این مسئله هرچند در ظاهر و به زبان مورد تصویب کشورهای اسلامی و غیراسلامی قرار گرفت، اما در عمل اقدامی حاکی از حسن نیت کمتر دیده شد.

 

روحانی با اشاره به اینکه چنین خشونتی از خشونت ذهنی جمعی بر می‌خیزد، گفت: آنگاه که اندیشه و فکر از تعادل خارج شود، آنچه از متون اسلامی درک می‌شود، درک و فهمی نادرست است، اگر خشونت از فکر آغاز شد، به گفتار و سخن و سپس به گفتمان تبدیل می‌شود و خطر آن روزی فرا می‌رسد که در یک جامعه گفتمان، گفتمان افراطی‌گری باشد و تا این افراطی‌گری کنار نرود، نتیجه‌آی جز خشونت نخواهیم دید.

 

رئیس جمهور در ادامه بیان داشت: جای تاسف است که برخی مدارس به نام مدارس دین دایر می‌شوند، حال آنکه قرائت آنان از قرآن و سیرت پیامبر اسلام (ص) قرائت و برداشتی کاملا وارونه و ناصحیح است.

 

* جامعه و مدارس دنیای اسلام باید بر مبنای هویت و توحید و معاد بنا شود

 

وی با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم، اظهار داشت: تقابل بین اسلام و غیراسلام تقابل بین تدین و کفر نیست، چرا که همه ادیان الهی در یک کلمه خلاصه می‌شود و آن عبادت بیچون و چرای فرمان حق تعالی و اجتناب از ظلم است.

 

روحانی بیان داشت: چطور باید اساس هویت ماکه مبتنی بر توحید الهی است، در برابر الحاد قرار گیرد، تکفیر از خشونت فکری، تحجر و عدم اعتدال نشأت می‌گیرد.

 

وی تاکید کرد: جامعه و مدارس دنیای اسلام باید بر مبنای هویت و توحید و معاد بنا شود، مگر اسلام بجز "لا اله الا الله" و "محمد رسول الله" به عنوان پایه اصلی شهادتین چیز دیگری هم هست؟

 

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر تفاوت هایی وجود دارد، این طبیعت انسان است، تفاوت مورد قبول است، اما تنازع چرا؟ چرا باید اهم را فدای مهم کنیم و اصول اساسی وحدت جهان را از یاد ببریم؟ 

 

روحانی اظهار داشت: کتاب خدا مبنای عقیده ماست، ما در بسیاری از کلمات و سیره پیامبر اتفاق نظر داریم و بر مسلمات گفتار پیامبر (ص)  نیز باهم اشتراک داریم.

 

رئیس جمهور گفت: امروز اگر محققین افکار درست دین اسلام را مبنا قرار دهند، آنگاه به جای اینکه هویت اسلام به جای هویت کفر، هویت شیعه به جای سنی، حنفی به جای مالکی و ... مطرح شود فقط یک هویت بیان می‌شود و آن هویت اسلامی ما است.

 

*آنجه برخی به نام هلال شیعه تبلیغ می‌کنند، یک گفتمان بیمارگونه غلط است

 

وی در ادامه اظهار داشت: بنده در گذشته هم گفته‌ام، این گفتمان بیمارگونه که به نام هلال شیعه عده‌ای تبلیغ می‌کنند، غلط است، ما نه هلال شیعه داریم و نه سنی ما یک بدر اسلامی داریم؛ همه مسلمانان در دنیای اسلام در کنار هم متحد باشند.

 

روحانی با اشاره به تخریب خیابان‌های سوریه و بناهای تاریخی این کشور در ادامه گفت: ویرانی سوریه به نفع کیست؟ اگر همه آثار تمدن این کشور از بین برود و نفت مردم سوریه دزدیده شود و به کشورهایی که در کنار اسرائیل ایستادند فروخته شود، به نفع کیست؟ آیا تضعیف سوریه به نفع دنیای اسلام است؟  آیا به نفع همسایگان این کشور است؟ آیا تخریب سوریه موجب بنای ترکیه، اردن، عربستان، قطر یا دیگر کشورهای اسلامی می‌شود؟ چه کسی از ویرانی سوریه خوشحال است؟ جز اسرائیل، به جز اسرائیل چه کشور دیگری از جنگ در عراق خوشحال است؟

 

رئیس قوه مجریه با بیان اینکه 84 درصد ترور، خشونت و آدم‌کشی در دنیای اسلام به ویژه در آفریقا و در غرب آسیا در حال رخ دادن است، گفت: اگر ما مسلمانان در برابر خون مسلمانان مسئول نباشیم این قابل قبول نخواهد بود. چرا پول نفت مسلمانان برای خریداری موشک و تجهیزات به آمریکا داده می‌شود و مردم بیچاره سوریه از طریق همین تجهیزات کشته می‌شوند؟ آیا درست است که اموال مسلمانان را در اختیار داعش و دیگر گروهک‌های تروریستی ضد اسلامی بگذاریم؟ این در حالی است که دین اسلام و پیامبر بزرگ آن مسلمانان را به برادری دعوت کرده و پیغمبر با این فرمان به میان مردم آمده است.

 

* باید جلوی انتشار تصویر منفی اسلام در فضای مجازی را بگیریم

 

رئیس جمهور کشورمان اظهار داشت: آیا ما این ولایت و برادری را در میان مسلمین مشاهده می‌کنیم؟ چه شده است که در برابر این جنایات سکوت کرده‌ایم و یا به عاملان جنایت کمک می‌کنیم این برای دنیای اسلام شرم است که زنان و کودکان مسلمان در فصل سرد سال از میان آب‌های سرد و با قایق عبور کرده تا به یک کشور غیراسلامی پناه بببرند؛ این در حالی است که آن کشور آنان را پشت دروازه‌های بسته نگه می‌دارند، اگر پیامبر(ص) و اصحابش در میان ما بودند آیا این فاجعه بزرگ را تحمل می‌کردند؟

 

وی با بیان سوالی مبنی بر اینکه آیا ما باید در برابر خشونت فکری کاری انجام دهیم؟ گفت: ما باید در برابر این خشونت فکری بایستیم و جلوی انتشار تصویر منفی اسلام در فضای مجازی را بگیریم.

 

روحانی تصریح کرد: ظلم بزرگی که در حال وقوع است، این ظلم بزرگ فقط بر مسلمانان لیبی، مردم سوریه، عراق و یمن نیست بزرگترین ظلم بر چهره اسلام رحمانی است، این در حالی است که پیامبر ما، پیامبر رحمت است این دین، دین رحمانی است به طوری که در هر نمازش آغاز آن با نام خدای رحمان و رحیم و پایانش با سلام و دوستی است.

 

رئیس قوه مجریه با اشاره به تأکیدات دین اسلام به محبت و برادری میان مسلمانان، اظهار داشت: در دین اسلام خداوند از طریق پیامبرش به مردم می‌فرماید که با یکدیگر با مهربانی رفتار کنید حتی پیامبر(ص) نیز وظیفه دارد در برابر مردم مهربان و بخشنده و مشورت کننده با مردم باشد، این در حالی است که او متصل به وحی و اشرف مخلوقات بوده است.

 

رئیس جمهور کشورمان خاطر نشان کرد: شما در یکسال گذشته چقدر از آمریکا بمب و موشک خریدید و اگر همین پول را در میان فقرا تقسیم می‌کردید، دیگر گرسنه به بستر بالین خود نمی‌رفت.

 

روحانی اظهار داشت: اگر داعش می‌تواند سربازگیری کند، عاملش فقر مادی و فرهنگی است، پس بیاییم فقر مادی و فرهنگی را از بین ببریم.

 

وی با بیان اینکه سالها از وحدت صحبت کردیم، تصریح کرد: مگر امکان دارد که اقتصاد، فرهنگ، علم و دانش ما به دنیای غیر اسلام متصل باشد؟

 

رئیس قوه مجریه با اشاره به اینکه پیامبر اسلام (ص) در مدینه فقط با کلام حکومت کرد، گفت: مسلمانان اگر توانسته‌اند پرچم علم را به اهتزاز درآورند، فقط با استفاده از کلام و گفتمان بوده است.

 

رئیس جمهور با خطاب قرار دادن صاحبان تریبون از آنها خواست که با کلام، گفتمان و تبلیغاتشان کاری کنند که سدی در برابر تروریسم ایجاد شود و تصریح کرد: باید بدانیم که ترور و تروریسم با بمب از بین نمی‌رود، بلکه باید با تغییر گفتمان مسیر تروریسم را از بین ببریم.

 

روحانی با بیان اینکه در کشور ما روزی حاکمان مغول‌ها بودند و عارفان را می‌کشتند و مساجد را نابود می‌کردند، اذعان داشت: اما هنگامی که این قوم مسلط شده و در دربارش عارفان و فیلسوفان جمع شدند، همین مغول مروج رحمت اسلام و سازنده مساجد بزرگ اسلامی شد.

 

وی با تاکید بر اینکه ما باید فکر جوانان امروز را تصرف کنیم، متذکر شد: امروز مهمترین وظیفه ما تصحیح تصویر اسلام در تفکر جهانیان است و به تعبیر امام خمینی (ره) هیچ چیزی در دنیا نمی‌تواند در برابر افکار عمومی بایستد.

 

*هر مشکلی در هر حدی که باشد پای میز مذاکره قابل حل است

 

رئیس جمهور اظهار داشت: اگر در دنیای امروز افکار عمومی اسلام را از منظر خشونت حاکم بر منطقه ببیند، چگونه می‌توانیم افکار دنیا را در مسیر سیره رحمانی پیامبر (ص) قرار دهیم و به آن سمت هدایت کنیم ما از ابتدا به دنیا گفته‌ایم راه ما جهانی عاری از خشونت است و هر مشکلی در هر حدی که باشد از نگاه ما پای میز مذاکره قابل حل است.

 

وی افزود: ما با مذاکره و منطق در برابر قدرت‌های جهان اختلاف و معضلی که سالها میان ما و آنها وجود داشت را حل کردیم ما توانستیم پای میز گفتمان پیچیده‌ترین مسئله بین‌المللی را به طوری که به نفع همه جهان باشد، حل کنیم، ما توانستیم به دنیا ثابت کنیم که همه تهمت‌هایی که در این 12 سال مبنی بر فعالیت نظامی هسته‌ای ایران مطرح شد را رد کنیم و اکنون بعد از 12 سال آژانس بین‌المللی اتمی اعلام کرد که در ایران مرکز مخفی اورانیوم وجود ندارد و مواد هسته‌ای ایران به دور از هرگونه انحراف نظامی است و آنها این پرونده را بطور کامل بستند.

 

روحانی بیان داشت: نظر به آنچه که در مسیر پرونده هسته‌ای ایران اتفاق افتاد می‌توان به این نتیجه رسید که با استدلال و منطق می‌شود دنیا را به مسیر حق و درست کشاند و مشکلات عظیم را با مذاکره حل کرد.

 

رئیس قوه مجریه گفت: اگر ما می‌توانیم با 6 قدرت جهانی برجام را خلق کنیم چرا از این موضوع الگو نگیریم و سایر مشکلات را نیز از همین طریق حل نکنیم.

 

*هیچ کشوری نمی‌تواند برای آینده یک کشور دیگر تصمیم بگیرد

 

رئیس جمهور افزود: هرگز فکر نکنید که تروریسم برای کشوری مفید خواهد بود و مبادا فکر کنیم اگر با رهبر کشوری مخالفیم می‌توانیم با بمب و موشک او را برکنار کنیم چرا که چنین عملی از اختیار حاکمان کلیه کشورها خارج است، باید بدانیم آینده کشورها به دست ملت هاست، به دست مردم آن کشور است و هیچ قدرت خارجی نمی تواند برای آینده حکومت یک ملتی تصمیم بگیرد.

 

وی بیان داشت: مگر می‌توان در یک کشور با تضعیف مرکز حاکمیت آن کشور مدعی مبارزه با تروریسم بود اگر می‌خواهیم به ندای رسول اکرم(ص) لبیک گوییم باید فریاد وحدت و پایان خشونت و معرفی اسلام رحمانی را طنین انداز کنیم و با اتحاد و نزدیک شدن به هم آینده‌ای روشن را برای دنیای اسلام و به نفع همه مسلمین جهان بسازیم.

 

روحانی اظهار داشت: ما مسلمین باید قبل از دیگران چهره واقعی اسلام را به جهان معرفی کنیم، ما باید قبل از همه جهانیان علوم مختلف را کشف کنیم و دستاوردهای علمی و فرهنگی مثبت داشته باشیم. 

 

* همه روزها و ماه‌های ما باید هفته وحدت باشد

 

رئیس قوه مجریه گفت: ما باید چهره رحمانی اسلام را در عمل، زبان و گفتمان به جهانیان معرفی کنیم این کار اگرچه دشوار است اما هم شدنی است و هم وظیفه ما است.

 

رئیس جمهور با بیان اینکه امامخمینی (ره) بزرگوار ما را دعوت به وحدت کرد و این هفته را هفته وحدت نامگذاری کرد، اظهار داشت: این وحدت می‌تواند همه مذاهب اسلامی را تحت لوای سیره پیامبر (ص) بهم نزدیک و نزدیکتر کند.

 

وی سپس با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری نیز بر وحدت، نزدیکی و برادری دنیای اسلام تأکید کردند متذکر شد: ما فقط هفته وحدت نداریم بلکه باید تمام روزها و ماه‌های ما وحدت باشد.

 

روحانی در پایان خاطر نشان کرد: با وحدت میان مسلمانان جهان می‌توانیم دشمنان اسلام را شکست دهیم و امت واحده اسلامی را بسازیم.