به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری انگلیسی «رویترز»  در گزارشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای انعقاد قراردادهای جدید تجاری با ایران بعد از توافق تاریخی هسته‌ای خبر داد و نوشت: بسیاری در اروپا مشتاق حمایت از عقد قرارداد با ایران هستند که ارزش آن برابر با 400 میلیارد دلار است و این مورد بازار جدید را بر روی سرمایه گذاران اروپایی که با رشد کم اقتصادی مواجه در کشورهای خود مواجه هستند، فراهم می‌آورد.

دیپلمات‌های مطلع از تلاش اتحادیه اروپا برای کمک به ایران در پیوستن به سازمان تجارت جهانی خبر دادند هرچند مشکلاتی نیز در این زمینه وجود دارد موارد نقض حقوق بشر (ادعای خبرگزاری رویترز) و آزمایش‌های موشکی این کشور و سرمایه گذاری بر گروه‌های شبه نظامی مشکلاتی را ایجاد کرده است.

رویترز نوشت: اولین گام در مسیر تقویت روابط اروپا با ایران سفر برنامه ریزی شده «فدریکا موگرینی» رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران در آوریل سال جاری است. اقدامی که می‌تواند امکان بر پا شدن  مقر دیپلماتیک دائمی اروپا در تهران را در اواخر سال جاری میسر سازد.

یک مقام ارشد اروپایی در این زمینه گفت: «همکاری با ایران فراتر از همکاری اروپا با کوبا می‌تواند باشد زیرا ایران یک بازار اقتصادی است.»

در انتهای این گزارش آمده است: البته اروپا می‌خواهد از دور کردن عربستان، بزرگترین رقیب ایران و متحد آمریکا، از خود اجتناب ورزد و احتمالا یکی از مقام‌های ارشد سیاست خارجی خود را (هلگا اشمیت) همزمان با سفر موگرینی به تهران به ریاض گسیل می‌دارد.