گروه سیاسی- حسن کامران نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با اشاره به اعلام علی افراشته معاون اجرایی مجلس مبنی بر برگزاری اختتامیه مجلس نهم در روز سه شنبه چهارم خرداد و افتتاحیه مجلس دهم در شنبه هشتم خرداد گفت: مجلس نهم تا روز پنج شنبه ششم خرداد رسمیت دارد و برگزاری مراسم اختتامیه چند روز زودتر از پایان دوره قانونی، اقدامی غیر قانونی است.

 

وی با اشاره به اصل 63 قانون اساسی افزود: طبق این اصل دوره‏ نمایندگی‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ چهار سال‏ است‏. انتخابات‏ هر دوره‏ باید پیش‏ از پایان‏ دوره‏ قبل‏ برگزار شود به‏ طوری‏ که‏ کشور در هیچ‏ زمان‏ بدون‏ مجلس‏ نباشد. بنابراین برگزاری مراسم اختتامیه چند روز زودتر از پایان دوره خلاف این اصل قانون اساسی است.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد:در هیچ یک از هشت دوره از فعالیت مجلس شورای اسلامی، فاصله زمانی بین اختتامیه مجلس قدیم و افتتاحیه مجلس جدید اتفاق نیافتاده است و این برای اولین بار است که مجلس مملکت چند روز بی مجلس می شود.

کامران گفت: مجلس می تواند در روزهای سه شنبه و چهارشنبه جلسه علنی داشته باشد و روز پنج شنبه اختتامیه و روز شنبه هم افتتاحیه مجلس جدید برگزار کند.

وی افزود: برخی از قوانینی که چند روز گذشته مجلس تصویب کرده در حال حاضر در شورای نگهبان در حال بررسی است و اگر این نهاد ایرادی بر قوانین مذکور بگیرد و نیاز به اصلاح داشته باشد، مجلس نهم می تواند تا روز چهارشنبه این ایرادات را رفع کند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس اضافه کرد: اختتامیه زود هنگام مجلس بدعتی است که هیئت رئیسه مجلس دیکته کرده و این هم در همان راستای کم کاری هیئت رئیسه می باشد.

کامران اظهار امیدواری کرد تا هیئت رئیسه مجلس نسبت به این اقدام ناپسند خود تجدید نظر و بجای روز سه شنبه اختتامیه مجلس را در روز پنج شنبه این هفته برگزار کند.

علی افراشته معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی دوشنبه 13 اردیبهشت در نشست خبری اعلام کرد که روز سه شنبه چهارم خرداد مراسم اختتامیه مجلس نهم برگزار و مجلس دهم روز شنبه هشتم خرداد افتتاح می شود.