گروه سیاسی- انتصاب محمدرضا صادق، پیرمرد سفیدموی آرامی که مانند دیگر اطرافیان هاشمی رفسنجانی هیچگاه کارکرد حقیقی اش مشخص نشد به سمت سفارت ایران در کرواسی پرسش های فراوانی را در ذهن بر می انگیزد.

به گزارش افکارنیوز، نخست آنکه دولت حسن روحانی به بهای رها کردن بیشتر وزارتخانه ها در دست اطرافیان دولت سازندگی با این ادعا هوادارانش را متقاعد می کرد که در عرصه سیاست خارجی وزیر امور خارجه ای قدرتمند و مقتدر را به کار گمارده و از این لحاظ اگر وزارت خانه ای مانند آموزش و پرورش فقط با این استدلال در دستان فانی است که هر کس دیگر هم بیاید نمی تواند کاری بکند. حداقل وزارت امور خارجه از این قاعده مستثنی است. یعنی جواد ظریف می داند چه می کند و می داند که نباید مانند دیگر وزارت خانه ها انتصاب هایش را دستکم بگیرد و فرصت ها را از دست بدهد.

 

پس از ماجرای شیراز و حمله به علی مطهری وزارت کشور ناچار شد استاندار فارس را به دلیل هجمه های گسترده رسانه های جناح صلاح طلب تغییر بدهد. محمد احمدی ابتدا به سمت مشاور بین الملل وزیر کشور منصوب شد و سپس به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان رفت.

 کشوری که از قضای روزگار مسائل فی مابین زیادی به جمهوری اسلامی ایران دارد که یکی از آن ها زندانی بودن تعدادی راننده ایرانی است که طرف ترکمنستانی برای باج گیری آن ها را در زندان های خود نگاه داشته است و سفارت خانه ایرانی همواره از سوی خانواده های رانندگان زندانی متهم شده که در زمینه آزادسازی زندانیان کم کاری کرده است.

حالا تصور کنید در چنین وضعیتی وزیر امور خارجه تنها برای دادن شغلی به استاندار سابق دولت چنان سفارت خانه مهمی را در اختیارش می گذارد تا در این میان بده بستانی هم با وزارت کشور کرده باشد. اما ماجرای انتصاب محمدرضا صادق احتملا از این هم عجیبتر است.  

صادق از آن دست مدیرانی است که مدت ها پیش باید از کار سیاست بازنشسته می شد. حضورش تنها در کادر عکس های ثبت نام هاشمی رفسنجانی و بعدها حسن روحانی بود. حتی مشاوره دادنش به روحانی هم در حوزه ای بود که بیشترین انتقاد را در میان هواداران دولت برانگیخت.

مشاوره رسانه ای روحانی پس از مدتی که در نهاد ریاست جمهوری کاری برای انجام دادن پیدا نکرد و به مرور حتی وارد حاشیه هایی با دیگر عوامل این عرصه گسترده شد برای کرسی سفارت کرواسی پیشنهاد شد.

کشوری که در صادرات مربی فوتبال به ایران و پربارتر کردن لیگ حرفه ای مان! نقش به سزایی داشته است. حالا باید دید جناب صادق در کرواسی چه گُلی به سر دولت یازدهم خواهد زد به هر حال او تخصص ویژه ای در قرار گرفتن در کادر تصاویر روسای جمهور دارد و کسی چه می داند شاید در کرواسی هم قرار است در این سنگر به دولت تدبیر و امید خدمت کند.