به گزارش افکارنیوز،

برخی مقامات آمریکایی اعلام کردند، دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در همان روزی که زندانیان آمریکایی در ایران آزاد شدند، موافقت کرده بود تا از لغو تحریم‌های سازمان ملل علیه دو بانک دولتی ایران که در فهرست تحریم‌های مرتبط با برنامه موشکی ایران آمده اند، حمایت کند.

بنا بر گزارش «وال استریت ژورنال»، لغو تحریم‌ها علیه بانک سپه و بانک سپه بین‌المللی بخشی از بسته توافق انجام شده میان دو کشور آمریکا و ایران بوده است که به آزادی زندانیان آمریکایی در ایران و انتقال 1.7 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران به این کشور منجر شد. این توافق درست در تاریخ 17 ژانویه که زندانیان آمریکایی آزاد شدند نهایی شده بود.

بر اساس این گزارش، جزئیات جدید این توافق پس از جلسه‌ای منتشر شد که مقامات دولت آمریکا برای ارائه گزارش در خصوص این تصمیم آمریکا برای انتقال 1.7 میلیارد دلار پول ایران به این کشور اوایل ماه جاری میلادی به کنگره رفته بودند.

بنا به اعلام مقامات ارشد آمریکایی، «برت مک‌گورک» مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا و یک نماینده از جانب دولت ایران صبح روز 17 ژانویه سال جاری میلادی در ژنو، سه سند را امضا کردند.

به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، این مقامات ارشد آمریکایی تأکید کرده‌اند که سند سوم مربوط به حمایت دولت آمریکا از لغو فوری تحریم‌ها علیه بانک سپه است. در ساعات اولیه پس از امضای این اسناد در هتلی در سوئیس، اثرات آنها در واقعیت قابل لمس بود: آمریکایی‌ها آزاد شدند، ایران 400 میلیون دلار از پول‌های نقد خود را دریافت کرد و شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌ها علیه بانک سپه را لغو کرد.

یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا گفته است: «لغو تحریم‌ها علیه بانک سپه بخش از این بسته توافق بوده است. زمانبندی تمام این اتفاقات اگرچه یکسان نیست اما همه چیز تا حدودی به هم مرتبط بود».

مقامات آمریکایی گفته‌اند، تمایلی در واشنگتن وجود داشت تا فهرست تحریم‌های سازمان ملل با فهرست تحریم‌های آمریکا هماهنگ شود و آنها معتقدند که نظر واشنگتن بر این است تا ایران از رفع تحریم‌های بیشتری برخوردار شود چرا که تهران مفاد توافق هسته‌ای برجام را به خوبی اجرا کرده است.

یکی دیگر از مقامات ارشد دولت آمریکا نیز گفت: «مسئله بانک سپه یکی از چندین موضوع مورد بحث با ایران در مذاکرات دیپلماتیک بوده است.»

یک مقام ارشد دیگر نیز گفت، لغو تحریم‌ها علیه بانک سپه و موسسه وابسته این بانک در لندن در راستای عمل به تعهدات آمریکا ودیگر قدرت‌های جهان که وعده داده بودند، لغو تحریم‌ها علیه ایران را تسهیل می‌سازند، همخوانی دارد.

برخی منتقدان و مقامات کنگره‌ آمریکا گفته‌اند این اقدام دولت آمریکا نقض تعهدات کاخ سفید در قبال کنگره در خصوص توافق هسته‌ای برجام به شمار می‌رود.