گروه سیاسی- ظاهرا مجمع مشورتی اصلاح طلبان مشهد درخواست داده بود تا در روز اربعین جلسه‌ای با سخنرانی علی مطهری تحت عنوان "تحلیل واقعه کربلا" برگزار شود اما مقامات قضایی استان خراسان رضوی و دادستان مشهد بنا به دلایلی این سخنرانی را لغو کردند.

به گزارش افکارنیوز، بعد از لغو سخنرانی نائب رئیس دوم مجلس در مشهد، اصلاح طلبان هجمه های زیادی علیه عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور آغاز کردند.

البته این هجمه ها ابتدا از سوی رسانه های اصلاح طلب آغاز شد. خط رسانه ای آنها گرفتن مصاحبه با مقامات و مسئولین استان خراسان رضوی از جمله نمایندگان مجلس برای استیضاح این وزیر بود.

این رسانه های با تعدادی از نمایندگان استان مذکور و دیگر نمایندگان در خصوص لغو این سخنرانی مصاحبه کرده و تحت اعنوان « واکنش نمایندگان خراسان در مجلس به لغو سخنرانی مطهری»، آنرا باز نشر دادند.

بهروز بنیادی نماینده اصلاح طلب کاشمر، رحیمی جهان آبادی نماینده اصلاح طلب تایباد، عبدالله حاتمیان نماینده اصلاح طلب درگز، گرمابی نماینده اصلاح طلب نیشابور، حمیده زرآبادی، نماینده اصلاح طلب قزوین از جمله نمایندگانی بودند که این رسانه ها اظهارات تند آنها را منتشر کردند.

همچنین این رسانه ها سراغ محمود صادقی نماینده اصلاح طلب تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس رفته و از زبان وی موضوع استیضاح وزیر کشور را رسانه ای کردند.

صادقی اعلام کرد که بنده و اقای مطهری به صورت جدی بحث استضیاح وزیر کشور را دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: تعلل در صدور اعتبارنامه مینو خالقی، تعلل در موضوع شهرداری و پدیده مشهد دلایل جدی استیضاح است.

البته خود مطهری نیز با نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور، وزیر کشور را به استیضاح تهدید کرد و نوشت: چنانچه اقدام موثری در این خصوص مبذول نفرمایید مجلس چاره‌ای جز استفاده از اختیارات قانونی خود نخواهد داشت.

رسانه های اصلاح طلب همچنین با خبرسازیها به این تهدید بیشتر پر و بال دادند. این رسانه ها دیروز بیانیه ای تحت عنوان «بیانیه کانال ها و رسانه های مجازی اصلاح طلب و حامی دولت در واکنش به لغو سخنرانی نائب رئیس مجلس در مشهد» منتشر کردند.

در این بیانیه که رحمانی فضلی سهمیه رئیس مجلس در کابینه اعتدال توصیف شد آمده است: آقای رحمانی فضلی قبل از اینکه کار به برکناری و استیضاح بکشد، استعفا دهد.

البته شاید پشت پرده لغو سخنرانی مطهری در مشهد اقدامات و عملکرد سوال برانگیز وی در ماههای گذشته بخصوص در مجلس دهم باشد.

پس از انتشار فایل صوتی آیت اله منتظری در خصوص منافقین در مرداد ماه امسال، علی مطهری اظهار نظر و نامه نگاریهایی داشته و حتی به مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری نامه نوشت.

مطهری در نامه خود به وزیر دادگستری در خصوص اعدام های منافقین در سال 67  اینگونه نوشت: با توجه به این که از نظر اسلام و در حکومت اسلامی حتی به چنین جانیانی و طرفداران آنها نیز نباید ظلم شود آیا شایعاتی که درباره اتفاق سال 67 درباره نحوه اجرای حکم امام(ره) گفته می‌شود صحت دارد یا خیر؟ جناب عالی که همراه آقایان رئیسی، نیّری و رازینی در متن این قضیه بودید باید ضمن توضیح ماجرا یا می‌فرمودید این شایعات به هیچ وجه صحت ندارد و یا می‌فرمودید ممکن است قصورهایی هم صورت گرفته باشد که در صورت اثبات از خانواده‌های آنها عذرخواهی و جبران خسارت خواهد شد.

این نامه مطهری، دفاع از منافقین تلقی شد و تعدادی از نمایندگان از وی به هیئت نظارت مجلس و حتی لاریجانی رئیس مجلس شکایت کرده و خواستار برخورد جدی با وی شدند.

همچنین مطهری روز دوشنبه 10 آبان به دعوت مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه سمنان در سالن امیر کبیر این دانشگاه حضور یافت تا در خصوص تحقق آرمان های انقلاب، خاصه در زمینه عدالت و آزادی سخنرانی کرد.

وی در بخشی از این جلسه در خصوص لغو کنسرت ها در مشهد گفت: در هر حال نباید در برخی از موضوعات افراط و تفریط شود. شاید اگر امام رضا(ع) هم بود پای کنسرت می‌نشست. برخی می گویند حریم امام رضا(ع) را حفظ نمی کنید که این موضوعات نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

این اظهارات مطهری واکنش های زیادی در پی داشت.

قطعا سخنرانی روز اربعین مطهری بی حاشیه نبود و شاید مسئولین استان خراسان رضوی و شهر مشهد نخواستند تا وی با اظهارات خود در روز اربعین فضای شهر را متشنج کرده و موجب بی نظمی و اختلاف میان مردم و مسئولین شود.


علیرضا تهرانی