به گزارش افکارنیوز،

دادگاه بررسی اتهامات علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس صبح دیروز در مجتمع دادگاه‌های کیفری استان تهران برگزار شد.

وی با حضور در دادگاه در برابر شکایت‌های مطرح شده از سوی وزارت نفت، معاونت حقوقی دولت یازدهم به دلیل افشاگری‌ در باره قرارداد کرسنت و نیز سیداحمد موسوی از چهره‌های بانفوذ اقتصادی نزدیک به مشایی و حسین فریدون در حضور هیئت منصفه دادگاه مطبوعات از خود دفاع کرد.

بعد از اینکه نماینده دادستان، نماینده حقوقی دولت، نماینده حقوقی وزارت نفت و شاکی خصوصی، مطالب خود را مطرح کردند، زاکانی به دفاع از خود پرداخت.  در حالی که در ابتدا، این جلسه علنی اعلام شده بود، اما بعد از بیان برخی موارد از سوی زاکانی از جمله درخصوص پرونده کرسنت، تنفسی 5 دقیقه‌ای اعلام شد که در پی آن تصمیم به «محرمانه‌بودن» مطالب مطرح شده در رسانه‌ها گرفته شد؛ قاضی محمدی‌کشکولی نیز از خبرنگاران خواست به هیچ‌وجه جزئیات جلسه منتشر نشود.

زاکانی در دوران نمایندگی نیز مطالب متعددی را درباره مفاسد قرارداد کرسنت و شبکه فساد در قراردادهای نفتی و پولی و بانکی و خسارات چند  ده  میلیاردی این قرارداد برای کشور مطرح کرده بود که در این خصوص نیز شکایت‌هایی از جانب مسئولان دولتی علیه وی مطرح شده است.

نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی پس از پایان جلسه دادگاه در جمع خبرنگاران گفت: امروز بیش از یک ساعت و نیم لایحه دفاعیه خود را در پاسخ به شکایات مطرح شده به دادگاه ارائه دادم.

تخفیف و پورسانت 8 دلاری در هربشکه برای فروش نفت

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره دلیل شکایت‌های صورت‌گرفته از وی به ویژه از سوی وزارت نفت، گفت:‌ امروز چندین برابر آنچه که بابک زنجانی خطا کرده در همین دولت رخ داده است و در برخی موارد تا هشت دلار در هر بشکه به بعضی افراد تخفیف و پورسانت داده‌اند.

زاکانی ادامه داد: در ابتدای سال 95 جلوی این روند توسط یکی از مقامات عالی‌رتبه نظام گرفته شد، اما چندی پیش خبردار شدم که هنوز به بهانه قراردادهای گذشته این کار انجام می‌شود!

نماینده سابق مجلس گفت: چندین برابر بابک زنجانی در این دولت فساد به ‌وقوع پیوسته ولی چون این دولت، دولت محرمانه‌هاست و همه چیز را مخفی می‌کند کسی از آن باخبر نمی‌شود.

وی تشکیل یک حرکت انقلابی در برابر شبکه‌های فساد را تنها راه مقابله با این شبکه‌ها دانست و تأکید کرد: امیدوارم صحبت‌های امروز من در دادگاه منشأ یک تغییر بزرگ شود چون مردم نمی‌نشینند که عده‌ای سرمایه آنها را به یغما ببرند.

زاکانی تصریح کرد: متأسفانه جای شاکی و متشاکی عوض شده و در شرایطی که ما می‌گوییم برخی باید پول بیت‌المال را برگردانند، به ما می‌گویند که برو و شکایت کن! امروز فاجعه بزرگ ملی در قضیه پتروشیمی رخ داده است که متاسفانه در این دولت رسیدگی نمی‌شود. اسنادش را هم ارائه کردم.‌ گفتنی است، دبیر هیئت منصفه مطبوعات در خصوص رای دادگاه مطبوعات گفت: هیئت منصفه مطبوعات دیروز به اتفاق آرا «علیرضا زاکانی» را از اتهامات وارده تبرئه کرد.