گروه سیاسی- نجفی در بخشی از سخنان خود در قم خطاب به منتقدان گفته "بلافاصله پس از برجام منتقدان تیتر زدند چرا سوئیفت باز نشده است ولی بعد از بازشدن سوئیفت حتی یک بار تیتر نزدند که سوئیفت باز شده است!"

به گزارش افکارنیوز، نجفی در حالی این سخنان را بیان می کند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی سوئیفت باز نشده، در واقع سوئیفت تنها یک پل ارتباطی است و زمانی که نقل و انتقال پول صورت نمی گیرد چگونه سوئیفت باز شده است.

خزاعی معاون وزیر امور اقتصاد و دارایی درباره رفع مشکل تبادلات مالی با بانک‌های خارجی گفته بود  سوئیفت‌ها باز شده است ولی آن طوری که دوستان در بانک مرکزی و وزارت امورخارجه می‌گفتند این مسئله یک مقداری زمانبر است تا به آن حدی که مورد نیاز است، برسد.

 تا الان روند پیشرفت باز شدن سوئیفت‌ها در حد انتظار نبود که دوستان وزارت خارجه نیز اعلام کردند و امیدواریم به آن چیزی که مدنظر ما است، برسد.

از سوی دیگر اسدالله عسگراولادی در گفت و گویی که با افکارنیوز داشت در مورد سوئیفت می گوید سوئیفت حل شده ، سوئیفت در واقع رمز بین بانکها است، ارتباط بین بانکها با رمزی است که این باز شده است. سوئیفت یعنی اگر نقل و انتقال بخواهد صورت گیرد مشکلی نداریم اما نقل و انتقالی صورت نمی گیرد. ارزشیابی بین بانکها صورت می گیرد، انتقال پول یعنی چه یعنی اینکه وقتی به بانکی برای انتقال پول مراجعه می شود آن را حساب می کند که به ریال و یا به واحد پول های دیگر چه قدر می شود، ما این پول را می دهیم و در فلان بانک بدهد اما ان بانک می گوید ما پول را از چه کسی بگیریم؟ بین بانکها مشکل وجود دارد زیرا همدیگر را قبول ندارند. این مشکل وجود دارد و این غیر از سوئیفت است.

این سخنان این کارشناس با تجربه اقتصادی نشان می دهد کلا نقل و انتقال پول میان بانکها صورت نمی گیرد و بانکهای اروپایی به بانکهای ایرانی اعتماد ندارند.

آقای مشاور رئیس جمهور پاسخ دهد که وقتی نقل و انتقالی صورت نمی گیرد چگونه باید به به و چه چه کرد، مگر مشکل انتقال پول حل شده که بخواهیم دوق زده شویم؟

آقای نجفی سوئیفت تنها یک رمز بین بانکی است و همچنان مشکلات نقل و انتقال پول حتی پس از برجام میان بانکهای ایرانی و اروپایی وجود دارد.