گروه سیاسی- طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی پس از تصادف قطار سمنان - مشهد با قطار تبریز - مشهد در روز جمعه پنجم آذر در ایستگاه هفت خوان سمنان در مجلس کلید خورد.

به گزارش افکارنیوز، طرحی که در ابتدا 84 امضا داشت اما بعد از گذشت یک ماه هنوز تعیین تکلیف نشد.

این طرح در جلسه روز یکشنبه 14 آذر با 84 امضا تحویل هیئت رئیسه مجلس شد که هیئت رئیسه هم برای بررسی، آنرا به کمیسیون عمران مجلس ارجاع داد.

بهانه کمیسیون عمران برای بررسی نکردن این استیضاح در دستور کار بودن لایحه برنامه ششم توسعه بود. این در حالی است که استیضاح روز یکشنبه 14 آذر تحویل هیئت رئیسه ولی و لایحه برنامه ششم توسعه 2 هفته بعد در صحن مجلس مطرح شد.

کمیسیون عمران مجلس می توانست در این 2 هفته طبق آئین نامه به بررسی استیضاح بپردازد و نشستی بین وزیر و نمایندگان متقاضی استیضاح برگزار کند و گزارش خود مبنی بر قانع شدن یا نشدن نمایندگان از توضیحات وزیر را به هیئت رئیسه مجلس اعلام کند. اما کمیسیون این طرح را بررسی نکرد.

خبرنگار افکارنیوز در همین زمینه با محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران گفتگو کرد که وی در جواب گفت: تا کنون فرصت نشد کمیسیون جلسه ای برگزار کند و فعلا هم نمایندگان در حال بررسی لایحه برنامه شم توسعه هستند.

همچنین صدیف بدری نماینده اردبیل و سخنگوی کمیسیون عمران مجلس به خبرنگار افکارنیوز، گفت: در حال حاضر کمیسیون جلسه ای ندارد تا این طرح را بررسی کند.

وی وعده داد تا بعد از بررسی لایحه برنامه ششم توسعه، کمیسیون به موضوع استیضاح بپردازد.

البته برگزار نشدن جلسه کمیسیون عمران به خاطر بررسی لایحه برنامه ششم در صحن مجلس، بهانه ای بیش نبود چرا که در همین ایام جلسات برخی از کمیسیونها از جمله کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی برگزار شد و حتی اعضای این کمیسیون علاوه بر برگزاری جلسه در محل کمیسیون، برای دیدار با ظریف وزیر خارجه به دفتر وی هم رفتند.

تعطلل کمیسیون عمران مجلس باعث شد تا نمایندگان متقاضی اسستیضاح وزیر، به هیئت رئیسه مجلس شکایت ببرند و خواستار دستور هیئت رئیسه مجلس به کمیسیون عمران برای انجام وظایف شدند.

بنا به گفته محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، استیضاح‌کنندگان دستوری را از هیأت رئیسه مجلس گرفتند که بر اساس آن جلسه کمیسیون برای اعلام وصول و بررسی استیضاح در هفته آینده انجام شود.

یکی از اهداف وقت کشی و معطلی یک ماه استیضاح، این بود تا این موضوع مشمول مرور زمان و منتفی شود اما بر اساس  اطلاع خبرنگار افکار نیوز به رغم رایزنیهای زیاد وزیر راه و شهرسازی و معاونین وی با نمایندگان، هیچ یک از نمایندگان امضای خود را پس نگرفته و این طرح همچنان به قوت خود باقی است.

در حال حاضر 35 روز از فاجعه ایستگاه هفت خوان سمنان می گذرد و این روزها باید مراسم چهلم 49 هموطن که زنده زنده در آتش سوخند و جزغاله شدند، برگزار شود. هموطنانی که جسد برخی از آنها در نهایت شناسایی نشد.

 اما مجلس و 286 نماینده مردم تا کنون با وزیر راه و شهرسازی برخوردی نکردند و معلوم نیست استیضاح نمایندگان به سرانجام برسد یا خیر. البته این وقت کشی و تعلل نشان می دهد که برخی از نمایندگان موافق وزیر و حامیان وی مانع استیضاح وزیر می شوند و اجازه نمی دهند تا این استیضاح روند قانونی خود را در مجلس طی کند.


علیرضا تهرانی