گروه سیاسی - "محمود احمدی‎نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد" این خبر آنچنان داغ و شوکه کننده بود که هر کسی با شنیدنش تعجب می کرد.

به گزارش افکارنیوز، وی که با حضور در ستاد انتخابات کشور برای حمایت از بقایی، در انتخابات ریاست جمهوری 96 حضور یافته بود ثبت نام کرد و بعد از آن گفت که برای حمایت از بقایی این کار را کرده است.

این ثبت نام در حالی صورت گرفت که رهبر معظم انقلاب اسلامی سال گذشته و بعد از تحرکات انتخاباتی احمدی نژاد به صراحت فرمودند که "خوب بله، یک نفری، یک آقایی آمده پیش من، من هم به‌ملاحظه‌ی صلاح حال خود آن شخص و صلاح حال کشور به ایشان گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید، گفتیم صلاح نمی‌دانیم ما شما شرکت کنید. این را گفتیم، خوب یک چیز عادی است. انسان بایستی آن چیزی را که می‌بیند و می‌فهمد و فکر می‌کند که به‌نفع برادر مؤمنش است باید به او بگوید دیگر. ما هم اوضاع کشور را خوب، غالباً بیشتر از اغلب افراد آشنا هستیم. آدم‌ها هم، به‌خصوص آدم‌هایی که صدها جلسه با ما نشستند و برخاستند بیشتر و بهتر از دیگران می‌شناسیم. با ملاحظه‌ی حال مخاطب و اوضاع کشور به یک آقایی انسان توصیه می‌کند که آقا شما اگر توی این مقوله وارد شدید این دوقطبی در کشور ایجاد می‌شود.

دوقطبی در کشور مضرّ است به حال کشور. من صلاح نمی‌دانم شما وارد بشوید. بله، این چیز خیلی مهمی که نیست. این یک چیز خیلی طبیعی است، خیلی ساده است. بله، ما این توصیه را به یکی از آقایان، به یکی از برادران کردیم. خوب، حالا این مایه‌ی اختلاف بشود بین برادران مؤمن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خوب، حالا این هم پشت بلندگو."

احمدی نژاد نیز همان زمان بیانیه ای صادر کرد و با ادعای ولایت پذیری و در نامه تشکر به مقام معظم رهبری اعلام کرد" همان گونه که مستحضر هستید در دیدار مورخ نهم شهریورماه سال جاری ، اینجانب برنامه های تبیین انقلاب در سراسر کشور را تشریح نمودم، پس از آن حضرت عالی توصیه فرمودید که در این دوره مصلحت نیست بنده در انتخابات شرکت نمایم و اینجانب نیز تبعیت خود را اعلام نمودم.

ضمن تشکر از بیانات مهم حضرت عالی در جلسه درس خارج فقه مورخ پنجم مهرماه جاری، به استحضار می رسانم که در عمل به منویات رهبر بزرگوار انقلاب، برنامه ای برای حضور در عرصه رقابت های انتخاباتی سال آینده ندارم.

محمود احمدی‎نژاد پس از نهی صریح از کاندیداتوری در انتخابات پیش رو که آن هم با حواشی متعددی از جانب وی در اعلام این خبر همراه بود، در بیانیه‎ای اعلام کرد: « از هیچ فرد یا جناح و حزب و گروهی حمایت نکرده و نخواهم کرد. این موضع قطعی و غیرقابل تغییر اینجانب است.»

اما چرایی اقدام احمدی نژاد برای ثبت نام در انتخابات  دلایل مختلفی می تواند داشته باشد، اما مهمترین نکته این است او فرمایش امام خامنه ای را زیر پا گذاشته تا جریان خود را از عرصه قدرت و رقابت حذف شده نبیند.

احمدی نژاد که در طول حیات سیاسی خود بزرگترین رقیب خود را هاشمی رفسنجانی می دانست حالا با نبودن او در حیات، خود را بی رقیب و حیات سیاسی خود را پایان یافته تلقی می کند به همین دلیل است که از نامزدی در انتخابات به نام بقایی حمایت می کند که شاید در نظرسنجی ها به اندازه یک نامزد شورای شهر هم رای نداشته باشد چه برسد به ریاست جمهوری.

احمدی نژاد خط هاشمی رفسنجانی را در دولت روحانی می بیند و حرکت امروز او در شطرنج سیاسی به خاطر حفظ حیات سیاسی جریان متبوعش این است تا باز هم به دو قطبی با روحانی تاکید کند، احمدی نژاد می داند اگر روحانی در انتخابات رای نیاورد و او یا نامزد مورد حمایت اش در انتخابات نباشند به معنای حذف کامل از سپهر سیاسی کشور است.

تصمیم احمدی نژاد نشان می دهد کمک بزرگی به روحانی و دولت اعتدالی کرده و نشان داد کسب قدرت برای او بر امر ولی فقیه اش ارجح است.

اقدام امروز احمدی نژاد با توجه به توصیه و نهی مقام معظم رهبری نشان داد که وی التزام عملی به توصیه ولی فقیه ندارد، بلکه برای شکستن این توصیه در ملاء عام در مقابل چشم همه مردم ایران هم ملاحظه نمی کند.