به گزارش افکارنیوز،

 حمیدرضا آصفی سخنگوی پیشین وزارت امورخارجه در خصوص تنش‌های ایجاد شده از سوی دولت امریکا گفت: البته نقض برجام در دوره آقای اوباما با وضع محدودیت مهاجران (ISA) شروع شد و ترامپ این وضع را تشدید کرده است. جمهوری اسلامی به دنبال نقض برجام نیست و علاقه‌ای هم برای رفتن به این سمت ندارد مگر طرف مقابل به گونه‌ای رفتار کند که چاره‌ای جز این نباشد.

سفیر پیشین ایران در امارات متحده عربی در پاسخ به این سوال که آیا کشورهای اروپایی در کنار دولت خواهند ایستاد؟ پاسخ داد: در روابط خارجی اساساً اعتماد معنایی ندارد و اگر کسی به کشوری چه اروپایی و یا امریکایی اعتماد کند در اشتباه است. اما در خصوص برجام می‌توان گفت که اروپایی‌ها در تلاش هستند که به برجام پایبند باشند و می‌توان تلاش‌های آن‌ها را دید؛ ولو اینکه این توافق بی رمق، ضعیف شده و غیرکارا باشد. آن‌ها سعی می‌کنند این توافق را به همین شکل نگه دارند و در موضوعات دیگر با امریکا همراه شوند.

وی برجام را دارای نقایص زیادی می‌داند و در پاسخ به این سوال که آیا یک توافق بی رمق تامین کننده منافع ایران است هم گفت: برجام منافع ما را صددرصد تامین نمی‌کند، اما بالاخره فضای متفاوتی را به وجود آورده است که همین یک ضرورت بود؛ هرچند کاستی‌های زیادی دارد، اما این بدین معنی نیست که تمام آن را رد کنیم، در برخی زمینه‌ها پیشرفت‌ها خوبی داشتیم و به نظر من برجام با این شکل بهتر از نبودن آن است.

آصفی افزایش روز افزون اقتدار کشور را بهترین سیاستی می‌داند که ایران می‌تواند در این شرایط اتخاذ کند و در این باره گفت: ما باید اقتدار خودمان را هر روز بیشتر کنیم. دیپلماسی ما زمانی جواب خواهد داد که اقتدار شما زیاد باشد کما اینکه توافق هسته‌ای زمانی به ثمر رسید که ما در منطقه و در سوریه دست بالا را داشتیم، تعداد سانترفیوژ‌های ما به بیست هزار رسیده بود، اورانیوم زیادی ذخیره داشتیم و دانش هسته‌ای کامل شده بود؛ لذا همه این موارد موارد باعث بالارفتن اقتدار کشور شده و طرف مقابل، با تکریم و احترام با ما برخورد کرد.

او ادامه داد: برای اینکه بتوانیم طرف مقابل را وادار کنیم کنیم که به ما احترام بگذارد هیچ راهی نداریم که اقتدار خود را افزایش دهیم و نگاهمان به درون باشد و توانمندی خود را افزایش دهیم.