به گزارش افکارنیوز،

 لایحه بودجه قرار است افزایش قیمت حامل‌های انرژی را اجرایی کند.
محمد قلی‌یوسفی کارشناس اقتصادی می‌گوید تورم موجود، با لایحه بودجه 97 تشدید خواهد شد.
این کارشناس اقتصادی می‌گوید: وقتی سوال می‌شود بودجه ٩٧ تورم‌زا خواهد بود یا خیر؟ این شائبه را به‌وجود می‌آورد که گویا ما در کشورمان تورم نداریم. درحالی‌که آنچه در جامعه تجربه می‌شود این است که همواره قیمت‌ها افزایش داشته‌اند و هیچ‌گاه پایین نیامده‌اند و این مسأله گویای این است که ما همواره تورم را داشته‌ایم. 
اصولا از نظر منطقی زمانی که نقدینگی به‌طور سالانه ٢٩درصد رشد می‌کند و بهره‌وری صنعت، سرمایه‌گذاری و نیروی کار کاهش را تجربه کرده‌اند و در کنار آن رشد تولید در بخش تولید و صنعت افت داشته‌اند، گواه این هستند که ما تورم داریم. درواقع نمی‌شود که ما نقدینگی ٢٩درصد داشته باشیم، بهره‌وری نیروی کار و سرمایه کاهش داشته باشد و تورم را کم‌ کرده باشیم. اصلا امکان‌پذیر نیست.
 بودجه‌ سال٩٧ قطعا تورم‌زا خواهد بود. با در نظر گرفتن این‌که این بودجه در راستای افزایش و حمایت از تولید و افزایش عرضه نیست، به افزایش تورم می‌انجامد. درواقع تورم قبلی را تشدید خواهد کرد. ضمن این‌که نه منجر به اشتغال خواهد شد و نه کمکی به برون‌رفت اقتصاد از وضع تورمی خواهد کرد، چون وقتی بودجه‌های عمرانی کاهش داده می‌شوند، تولید و اشتغال زیرسوال می‌روند.
همچنین بهاءالدین هاشمی دیگر کارشناس اقتصادی معتقد است: در سال آینده رشد تورم خواهیم داشت. از آن‌جایی که ما تورم را در اقتصاد شاهدیم زمانی که از تورم صحبت می‌کنیم باید دید منظور خود تورم است یا رشد تورم.
پیش‌بینی‌ها برای تورم‌ سال٩٧ دورقمی است؛ بین ١٠ تا ١٥درصد و این خود به این معناست که ما یک تورم داریم، چون گویا بخشی از درآمدهای دولت از محل فروش خدمات دولتی است! کسری بودجه دولت عامل مهمی بر تورم است. باید دوباره منتظر ماند و دید دولت چه مقدار با کسری بودجه روبه‌رو می‌شود و مجبور به استقراض می‌شود یا از بانک مرکزی درخواست انتشار اسکناس می‌کند. ما درحال‌حاضر نمی‌دانیم دولت چه میزان کسری بودجه دارد. 
همچنین ابراهیم جمیلی کارشناس اقتصادی می‌گوید: قطعاً تصویب لایحه بودجه 97 یک‌مقداری ایجاد تورم خواهد کرد، البته بستگی به چگونگی اجرا دارد، چراکه‌ درصد این تورم به چگونگی اجرا برمی‌گردد. درست اجرایی‌شدن این لایحه می‌تواند تورم کمتری را منجر شود. یکی از بحث‌هایی که وجود دارد این است که چگونه می‌توانیم ارز را کنترل کنیم. تورم تنها به بودجه بستگی ندارد، چون تصمیمات اشتباه یا بی‌موقع گرفتن نیز به ایجاد تورم کمک می‌کند. به‌عنوان مثال درحال‌حاضر در بازار خودرو چون جلوی ثبت سفارش گرفته‌شده قیمت خودرو طی دو، سه‌ماه گذشته ٥٠درصد بالا رفته است.