به گزارش افکارنیوز،

در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز در مخالفت با کلیات لایحه بودجه اظهار داشت: انتظار از لوایح بودجه، ایجاد تحولات مثبت در کشور است که در لایحه بودجه سال ۹۷ چنین تحولی دیده نمی‌شود، رد کلیات بودجه، بحران ایجاد نمی‌کند و دولت باید ظرف ۷۲ ساعت لایحه بودجه را مجدداً به مجلس برگرداند.

وی با اشاره به احکام قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر لزوم کاهش حجم دولت گفت: شاهد کاهش حجم دولت نیستیم، بلکه کاهش متورم‌تر شدن دولت با افزایش بودجه جاری هستیم؛ کمیسیون تلفیق هم متورم شدن دولت را در لایحه بودجه سال ۹۷ به رسمیت شناخته است.

فرهنگی با بیان اینکه توجه به بخش کشاورزی و آب از اولویت‌های برنامه ششم توسعه بود، گفت: کاهش ۵۰ درصدی اعتبارات آب، کاهش ۵۰ درصدی اعتبارات بخش کشاورزی و کاهش ۵۰ درصدی اعتبارات بیمه محصولات کشاورزی، نشان‌دهنده عدم توجه بودجه سال ۹۷ به اولویت‌های برنامه ششم توسعه است.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: افزایش استفاده از اوراق مشارکت و سوق دادن آن به سمت بودجه‌های جاری، از پدیده‌های قابل قبولی است که در بودجه سال‌های اخیر شکل گرفته است.

وی افزود: در سال‌های گذشته نیز به دولت اجازه چاپ اوراق داده می‌شد، اما این اوراق برای سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی به کار گرفته می‌شد. متأسفانه طی سه سال اخیر بخشی از منابع مربوط به اوراق مشارکت به سمت بودجه جاری و هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر سوق یافته است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه سالانه است و باید تبصره‌هایی که ظرف یک سال قابل اجراست، در آن نوشته شود، گفت: متأسفانه ما برای سال‌های بعد هم بودجه‌نویسی می‌کنیم؛ در بودجه ۹۷ فقط ۳۷ هزار میلیارد تومان بدهی اوراق‌های سررسید شده سال‌های گذشته باید پرداخت شود. در سال ۹۷ نیز دولت خواستار انتشار ۳۲ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت بود که کمیسیون تلفیق، آن را به ۵۷ هزار میلیارد تومان افزایش داد.

وی با انتقاد از عدم توجه به بخش آموزش و پرورش در بودجه سال ۹۷ گفت: بی‌توجهی به آموزش و پرورش به گونه‌ای است که وضع سال‌های گذشته نیز حفظ نشده است.

فرهنگی با اشاره به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی افزود: دولت هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی پرداخت کرده است، اما این اعتبارات برای حل مشکل یکسان‌سازی کافی نیست.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با انتقاد از عدم توجه بودجه سال ۹۷ به عمران و آبادانی کشور گفت: اشکال در تخصیص‌ها موجب شده پروژه‌های عمرانی با مشکلات جدی روبرو شود.