به گزارش افکارنیوز،

"عادل الجبیر"، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، باز هم طبق معمول به نفوذ روزافزون ایران و عواقب آن برای منطقه پرداخته از تصمیمات کشورش برای فشار بیشتر بر ایران خبر داد.

وی مدعی شد که مسائل در منطقه با انقلاب سال ۱۹۷۹ شروع شده است که ایران تلاش می‌کند آن را صادر کند.

الجبیر در بخش دیگری از سخنانش مدعی کمک ایران به انقلابیون یمن شد و گفت:" آیا ما باید این مسئله را تحمل کنیم که ایران به حوثی‌ها موشک‌های بالستیک تحویل می‌دهد که آن‌ها این موشک‌ها را به پایتخت ما شلیک کنند؟ ".

وی در بخش دیگری از این مصاحبه همسو با سیاست‌های آمریکا توافق هسته‌ای غرب با ایران را توافق چندان خوبی ندانسته بر لزوم بهبود آن تأکید کرد. به‌گفته وی به‌خصوص برخی محدودیت‌های زمانی برای برنامه اتمی ایران باید با مقررات دائمی جایگزین شود.

وزیر امور خارجه عربستان در بخش دیگری از سخنانش پا را از این هم فراتر گذاشته خواستار دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به امکانات نظامی و بازرسی اعلام‌نشده از آن‌ها شد.

با وجود اینکه بسیاری رسانه‌های غربی این روز‌ها از نزدیکی بین اسرائیل و عربستان سعودی خبر می‌دهند، اما الجبیر مدعی شد: ما هیچ گونه ارتباطی با اسرائیل نداریم. موضع ما همواره این بود که اگر زمانی اختلافات بین فلسطینیان و اسرائیل حل شود، این رژیم می‌تواند مناسبات معمولی با همه کشور‌های عربی داشته باشد.

وزیر امور خارجه عربستان در بخش دیگری از این مصاحبه به مسئله سوریه پرداخته گفت: این بحران نیاز به یک روند سیاسی تحت نظارت سازمان ملل دارد که به یک دوره انتقالی و قانون اساسی جدید و انتخابات در سوریه منجر شود.

وی همچنین تأکید کرد، این مسئله مربوط به مردم سوریه است که تعیین کنند بشار اسد چه‌موقع و چگونه برکنار شود. الجبیر در عین حال این مسئله را دشوار ارزیابی کرد که اسد بعد از همه اتفاقاتی که افتاده است همچنان در انتخابات شانس داشته باشد.