به گزارش افکارنیوز،

 فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت امروز هیچ پیشنهادی برای تحریم‌های بیشتر ایران وجود ندارد.

به گزارش سایت اتحادیه اروپا، موگرینی همچنین گفت امروز اعضای اتحادیه اروپا در بروکسل پیرامون ادامه اجرای کامل برجام صحبت خواهند کرد. وی افزود «ما روز جمعه کمیسیون مشترک درباره اجرای توافق هسته‌ای ایران را داشتیم. من وزرای خارجه اتحادیه اروپا را درباره نتایج خوب این نشست مطلع خواهم کرد. ما درباره راه‌هایی که می‌توانیم توافق هسته ای با ایران را به صورت کامل حفظ کنیم بحث خواهیم کرد. هیچ پیشنهاد و طرحی برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران نخواهیم داشت».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه گفت «امروز بر ادامه اجرای کامل توافق هسته‌ای تمرکز می‌کنیم. کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا، روسیه، چین و ایران روز جمعه به این ارزیابی رسیدند که توافق اجرایی شده است و اینکه تمام اعضا به این توافق پایبند باشند. بسیار مهم است که توافق هسته‌ای را با موضوعات منطقه ای مانند نقش ایران در منطقه تفکیک کنیم. به موضوعات منطقه ای مانند موشک های بالستیک‌های ایران باید به صورت جداگانه پرداخته شود. گفت‌وگوهای سیاسی سطح بالایی با ایران را درباره موضوعات منطقه‌ای داریم که درباره یمن به نتایج نه چندان خوب اما دلگرم کننده رسیدیم». 

یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز جمعه 25 اسفند (16 مارس) با حضور هیأت‌های ایران و گروه 1+5 (آمریکا، فرانسه، روسیه، انگلیس، چین و آلمان) و به ریاست سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در هتل پله کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش برگزار شد. 

پس از نشست کمیسیون مشترک در وین، همه شرکت کنندگان پایبندی مستمر خود به تعهدات برجامی را مورد توجه قرار داده و بر ضرورت حصول اطمینان از اجرای موثر آن در تمامی بخشهای مربوطه با حسن نیت و در فضایی سازنده تاکید کردند.

همچنین خبرگزاری رویترز و روزنامه وال استریت ژورنال پیشتر گزارش داده بودند، قرار است اتحادیه اروپا تحریم‌های تازه علیه ایران را بررسی کند. 

رویترز اخیرا در گزارشی نوشته بود، سه کشور اروپایی پیشنهاد تحریم افراد دخیل در برنامه موشکی ایران و فعالیت‌های تهران در سوریه را داده‌اند. این خبرگزاری با بیان اینکه اعمال این تحریم‌ها نیازمند حمایت 28 عضو اتحادیه اروپاست، عنوان کرده که این سند روز جمعه به پایتخت کشورهای اروپایی ارسال شده بود. 

در این سند آمده است: «بنابراین، ما در روزهای آتی فهرستی شامل افراد و موسسات (ایرانی) که بایستی با توجه به نقش‌های علناً مشخص‌شده‌شان تحریم شوند، توزیع خواهیم کرد».

از سوی دیگر، «دونالد ترامپ» روز جمعه 22 دی‌ماه، در جدیدترین اقدام خود ضد برجام تهدید کرد ممکن است آخرین باری باشد که رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران به موجب مفاد این توافق را تمدید می‌کند. 

در همین راستا سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفت: طبیعتا هرگونه تحریمی با هر بهانه‌ای، اگر موجب اعاده تحریم‌های لغو شده قبلی و یا کاهش اثربخشی لغو تحریم‌ها باشد، با این سیاست همخوانی نخواهد داشت. 

موگرینی روز دوشنبه همچنین گفت که اتحادیه اروپا کاملا با انگلیس در مسئله حمله با گاز اعصاب درسالزبری همراه است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت امروز بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس درباره حادثه سالزبریبرای اعضای اتحادیه صحبت خواهد کرد. 

دو هفته پیش از این یک جاسوس سابق روس‌تبار که سال 2010 از انگلیس پناهندگی گرفته بود، با گاز اعصاب در سالزبری مورد حمله قرار گرفت. لندن تاکید دارد مسکو عامل این حمله بوده و در مقابل 23 دیپلمات روس را از انگلیس اخراج کرد. 

وی همچنین گفت در جلسه امروز استفان دی‌میستورا درباره مسئله سوریه و حمایت از آتش‌بس در این کشور و اجرای کامل قطعنامه شورای امنیت صحبت خواهند کرد. همچنین درباره کره شمالی و نشست آتی این کشور با مقامات آمریکا صحبت خواهند کرد.