به گزارش افکارنیوز، خبرگزاری آسوشیتدپرس درباره پیشنهاد جدید آمریکا به اروپا از قول یک منبع آگاه نوشته که هیئت مذاکره‌کننده آمریکایی در حال حاضر مشغول کار بر روی «اصلاحیه‌ای» دو بخشی است که برنامه موشکی ایران را به دو طبقه تقسیم می‌کند.

در بخش اول این اصلاحیه درباره موشک‌های بالستیک دوربُرد قاره‌پیما که برد آنها به اروپا نیز می رسد پیشنهاداتی داده شده و در بخش دیگر موشک های کوتاه بردی که متحدان آمریکا در منطقه را تهدید می کند آورده شده است.

به گفته این منبع آگاه برای هر دو طبقه، تحریم‌هایی در نظر گرفته خواهد شد، اما مجازات مربوط به موشک‌های دوربرد، احتمالاً سخت‌تر خواهند بود و در صورتی که ایران اقدام به آزمایش یا انتقال آنها بکند، این تحریم‌ها به شکل خودکارتری اعمال می‌شوند. این تحریم‌ها می‌توانند شرکت‌هایی که به موجب برجام از تحریم معاف شده‌اند را هم در بر بگیرد.

این در حالی است که ترامپ در دی ماه امسال در جدیدترین اقدام خود ضد برجام تهدید کرد ممکن است آخرین باری باشد که رفع تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران به موجب مفاد این توافق را تمدید می‌کند. وی به نمایندگان کنگره و دولت‌های اروپایی ضرب‌الاجل داد تا فرارسیدن موعد بعدی تعلیق تحریم‌ها در روز 12 ماه می (22 اردیبهشت‌ماه) برای «اصلاح معایب فاجعه‌بار» برجام اقدام کنند و گرنه آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

از سوی دیگر سیاستمداران اروپایی نیز دیدارهای مختلفی را در لندن، پاریس و برلین با طرف‌های آمریکایی برگزار کرده و برای یافتن راهی جهت مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام تلاش کرده‌اند.

اگر چه به نظر می رسد اروپایی ها به خصوص انگلیس، فرانسه و آلمان سیاست دو گانه ای را با ایران در پیش گرفته اند، از سویی با موشک های دور برد ایران مخالف و از سوی دیگر موشک کوتاه برد را برای دفاع ایران از خود بدون مشکل دانسته اند.

باید منتظر ماند و دید آمریکایی ها چه پیشنهاد جذابی برای اروپا داشته اند تا بتوانند انها را متعقاعد کنند علیه ایران تحریم های جدیدی وضع شود.