گروه سیاسی- نتانیاهو در فاصله مراحل تکوین برجام تا تصویب آن  آشکارا چنان توافقی را «فاجعه» و به نفع ایران و علیه موجودیت اسرائیل می نامید. این مخالفت های اسراییل  نسبت به برجام، همواره به عنوان مستمسکی در دست اصلاح طلبان؛ برای همسو  نامیدن  مخالفان برجام با اسراییل و تخریب جریان انقلابی بود.

به گزارش افکارنیوز، به عنوان نمونه یکی از روزنامه های زنجیره ای در حین توافقات به نقل از یک اصلاح طلب نوشت: «به نظر می رسد که برخی در داخل کشور با همصدا شدن با دشمنان و مهم تر از همه اسرائیل در پی آن هستند که مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 به سرانجام نرسد و به نوعی همپوشانی منافع با دشمنان نظام پیدا کرده اند که این اشتراک منافع و همچنین شباهت های فشار داخلی و خارجی بر تیم مذاکره کننده هسته ای ایران شبهه برانگیز است. » !

 در حالیکه جریان اعتدال و اصلاح طلب برجام را یک پیروزی بزرگ بشمار می آوردند و با استناد به سخنان نتانیاهو به تخریب جریان انقلابی می پرداختند؛  چندی پس از روی کار آمدن ترامپ ، خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ به نقل از مقامات امنیتی از درخواست نتانیاهو از ترامپ مبنی بر حفظ برجام خبر داد! روزنامه صهیونیستی "هاآرتص"،  نیز نوشت: برخی می گویند توافق هسته ای ایران، بزرگترین شکست برای نتانیاهو است، اما در واقع این توافق، پیروزی برای وی محسوب می شود.

این یعنی آنچه از نظر اعتدالیون و یاران اصلاح طلبشان بزرگترین شکست سیاسی نتانیاهو فرض می شد، بزرگترین پیروزی او بود!

اکنون دوباره، به موازات مطرح شدن برجام موشکی و منطقه ای ، نتانیاهو میگوید برجام خطرناک است و اگر تغییر اساسی نکند، همان بهتر که لغو شود! این سخنان یعنی لازم است برای حفظ برجامی که اسراییل با آن مخالف است، تن به معامله بزرگتری بدهیم! حال سوال اینجاست که آیا اصلاح طلبان بازهم فریب ائتلاف دو سوی مرز را خواهند خورد؟!

مواضع اصلاح طلبان نشان می‌دهند که نه تنها فهمی از عقلانیت و توسعه سیاسی و اقتصادی ندارند، بلکه کاملا فضا را با اظهارات نسنجیده و تهمت پراکنی ها؛ هیجانی کرده و در مسیر مخالف عقلانیت و توسعه حرکت میکنند. در حالیکه  اگر قرار است به سمت جامعه آرمانی حرکت کنیم باید ابزار ما نیز آرمانی و متناسب با هدف باشد. اما ابزار اصلاح طلبان تاکنون متناسب با توسعه سیاسی و اقتصادی نبوده است.  چرا که آنها از یکی از شاخصه‌های رشد سیاسی و اقتصادی و عقلانیت که توجه به قواعد و ضوابط و دور شدن از سایه شخصیت‌ها و قبیله گرایی است محرومند و این خصوصیات همواره خسارات بزرگی را به متوجه مردم و نظام اسلامی ایران  کرده است.

محمد عبدالهی