به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در جمع راهپیمایان روزه دار روز قدس تبریز، با اشاره به اینکه ظلم به مردم فلسطین باید در تاریخ ثبت شده و تاریخ 70 سال ظلم به مردم فلسطین تدریس شود اظهار داشت: نکته مهم دیگر مطالعه تجربه تاریخی فلسطین است که نباید آن را فراموش کنیم.

وی با بیان اینکه پیروزی انقلاب اسلامی ایران نقطه عطفی در مبارزات فلسطین و لبنان بود افزود: انقلاب اسلامی حرکت فلسطین را از یک حرکت ناسیونالیستی به یک حرکت و مقاومت اسلامی و انقلابی تبدیل کرد؛ مبارزات فلسطین قبلاً جریان عربی بود ولی انقلاب اسلامی به این مبارزات هویت اسلامی بخشید.

تولیت آستان قدس رضوی آرمان امام خمینی (ره) را علت این تغییر رویکرد دانست و گفت: مکتب امام، نجات محرومان و مستضعفان است؛ نجات ملت‌های تحت ستم رویکرد نظام اسلامی است و روز قدس نماد این رویکرد است؛ آرمان امام در حمایت قاطع از مظلومان، جبهه مقاومت اسلامی را در فلسطین رقم زد.

وی با اشاره به اینکه اعراب در جنگ‌های 1967 تا 1973 شکست خوردند ابراز داشت: به برکت انقلاب اسلامی اکنون شاهد موفقیت محور مقاومت در جنگ‌های 33 روزه، 22 روزه و 8 روزه بودیم. اسرائیلی که مدعی نیل تا فرات بود و به مردم منطقه ظلم می‌کرد، مقاومت برای اولین بار جنوب لبنان را آزاد کرده و اسرائیل عقب نشینی کرد.

حجت الاسلام رئیسی افزود: مردم مسلمان فلسطین و لبنان ثابت کردند که با تکیه به خدا و اعتماد به نفس، بدون داشتن نیروی هوایی و دریایی و فقط با داشتن یک نیروی زمینی محدود، رژیم اسرائیل را مستأصل کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه تجربه نشان داد که باید تکلیف مقاومت و ایستادگی در میدان مبارزه تعیین شود و به میزهای مذاکره اعتمادی نیست تصریح کرد: دیروز اسرائیل مدعی نیل تا فرات بود ولی امروز برای امنیتش به دور خود دیوار می‌کشد! و مهاجرت به اسرائیل معکوس شده است.

وی با بیان اینکه تجربه تاریخی فلسطین نشان داد آرمان آزادی فلسطین روی میز مذاکره نیست بلکه فقط با مقاومت به نام اسلام و ارزش‌های اسلامی محقق می‌شود افزود: باید قراردادهای «کمپ دیوید»، «شرم الشیخ» و «اسلو» نصب العین ملت‌ها قرار گیرد. در این قراردادها کشور اسرائیل را به رسمیت شناختند که جریان سازش فلسطین هم این قراردادها را امضا کرد اما اسرائیل هیچ کدام از تعهداتش را عمل نکرد ولی فلسطین هزینه‌اش را نقداً پرداخت کرد.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه روح حاکم بر قرارداد اسلو، کنترل و مهار جنبش انتفاضه بود اضافه کرد: نتیجه این شد که بعد از 3 سال از قرارداد اسلو، نتانیاهو اعلام کرد من به قرارداد اسلو پایبند نیستم؛ البته این مسئله قابل پیش بینی بود زیرا در قرآن بر این نکته تاکید شده است که دشمنان میثاق شکن هستند و به پیمان آنها اعتمادی نیست.

تولیت آستان قدس رضوی فلسطین را دارای یک تاریخ و یک تجربه تاریخی دانست و گفت: امروز هم رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده که طرح جدیدی دارد. می‌خواهد توافق و معامله قرن را رقم بزند ولی پشت پرده سخن ترامپ این است که صحرای سینا که بخشی از مصر است را برای تشکیل یک کشور فلسطینی در نظر گیرد و پول شهرک سازی آن را عربستان و امارات بدهد؛ باقیمانده جمعیت را هم برای کاهش مزاحمت از اسرائیل، به کشورهای منطقه فشار بیاورند و تابعیت این کشورها را بگیرند.

وی ادامه داد: به ترامپ باید گفت که اگر نگاهی به قراردادهای قبلی بکنید، این قراردادها منجر به شکست است، مقاومت جانانه مردم غزه و کل فلسطین تعیین کننده است و تا آزادی فلسطین از پای نمی‌نشینند و این معامله و توافق قرن نیست بلکه باتلاق قرن است و آمریکا و هم پیمانانش در آن فرو خواهند رفت.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به اینکه در قرن گذشته انگلیس برای نجات آل سعود معامله کرد گفت: امروز هم برای تداوم آل سعود در شکل آل سلمان معامله می‌کنید ولی به لطف خدا شکست این طرح حتمی خواهد بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و رهبری فرزانه انقلاب اسلامی یک راه حل بر اساس اصول دموکراسی به دنیا اعلام کرده است که راه حل همه ملت‌های منطقه، مراجعه به رأی مردم است خاطر نشان کرد: اگر مدعی دموکراسی خواهی و طرفدار حقوق بشر هستید که معتقدیم بزرگترین ناقض حقوق بشر هستید، هر فلسطینی یک رأی باید داشته باشد تا سرنوشت خود را، خودشان تعیین کنند.

وی آل سعود را امتداد جریان راهبردی آمریکا در منطقه دانست و گفت: اگر جریان استکباری منطق نشناسد و سخن حق متوجه نشود، تنها منطق و برهان و سخن حق مقاومت، مقاومت و مقاومت است.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: اگر ایران با حرکت مستشاری خود در برابر داعش و تکفیری‌ها نمی‌ایستاد امروز وضعیت منطقه چه بود؟ ایران عامل ثبات منطقه است اما استکبار با کمپانی‌های سلاح خود منطقه را به آتش می‌کشد.

وی در پایان تصریح کرد: مردم مسلمان منطقه به برکت انقلاب اسلامی هویت اسلامی خود را بازیافته و می‌خواهند مسلمان زندگی کرده و به آمریکا و همپیمانانش اجازه نمی‌دهد با ثبات منطقه بازی کند و ایران این موضوع را با استقلال و ایستادگی در برابر آمریکا و اسرائیل و... به اثبات رسانده است.