گروه سیاسی- از سوی دیگر فرماندهان ارتش های عضو شورای همکاری خلیج فارس نیز که نشستی را در کویت برگزار کردند و در ادامه این نشست با حضور مقامات نظامی آمریکا و مصر و اردن برگزار خواهد شد.
به گزارش افکارنیوز، این در حالی است که نیروی دریایی سپاه و ارتش جمهوری اسلامی با آمادگی حداکثری در آب های خلیج فارس و دریای عمان حضور دارند و رفت و آمد نیروهای نظامی دیگر کشورها را به شکلی دقیق رصد می کنند.
به نظر می رسد آمریکایی ها از ترس بسته شدن تنگه هرمز، حضور خود را در خلیج فارس بیشتر کرده اند زیرا می دانند این شریان تا چه اندازه حیاتی است. به همین دلیل است که وزیر خارجه آمریکا چندی پیش توئیت زد و نوشت که تنگه (هرمز) یک گذرگاه جهانی است. آمریکا به همکاری با شرکایش برای اطمینان از آزادی ناوبری و جریان آزاد تجارت در گذرگاه‌های جهانی ادامه خواهد داد.
نانواکناری نماینده مجلس در خصوص حضور آمریکایی ها در خلیج فارس بیان داشت: حضور نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را غیرقانونی است، همسایگان ایران باید در سیاست های خود تجدید نظر کرده و از نظامیان خارج از محدوده حاشیه خلیج فارس برای برگزاری مانور دعوت نکنند که با امنیت منطقه مغایر است.
وی با بیان اینکه امارات و بحرین بیش از سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به دنبال همکاری با آمریکا هستند، عنوان کرد: ما می توانیم هر هدفی را به صورت کنترل شده در خلیج فارس مورد رصد و هدف قرار دهیم.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با صراحت اعلام کرد که اگر کشوری بخواهد برای ما ایجاد تهدید کند اقدامی می کنیم که برای آنها عبرت شود،ما حتی در خلیج فارس مانند غرب کشور نیاز به پرتاب موشک نداریم و با کمترین تجهیزات نظامی هم می توانیم این اقدام را انجام دهیم و اراده آن را داریم چنانچه اخیرا مقر تروریست ها را در کشور همسایه مورد هدف قرار دادیم.
همچنین نقوی حسینی از دیگر نمایندگان مجلس با بیان اینکه آمریکایی ها در منطقه به دنبال جنگ افروزی هستند، گفت: سال ها است که آنها تلاش می کنند با ایجاد تنش میان کشورهای منطقه و تحریک کشورهای منطقه ای مناقشات و منازعات میان آنها را افزایش دهند.
عضو کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه آمریکایی ها بسیار تلاش دارند تا صدام دیگری در منطقه علم کنند، اظهار داشت: آنها در وهله اول تصمیم دارند با جنگ افروزی بازار فروش تسلیحات نظامی را افزایش دهند و قراردادهای نظامی خود با کشورهای منطقه را بیشتر کنند چنانچه با گفتگوی 500 میلیارد دلاری با عربستان توانستند به انعقاد قرارداد بیش از 100 میلیارد دلار دست پیدا کنند.

از سوی دیگر آمریکایی ها برای حضور خود در منطقه مصونیت ایجاد می کنند و وقتی تنش و منازعه به وجود می آید، اعلام می کنند که برای برقراری نظم و صلح و جلوگیری از جنگ افروزی ورود پیدا کرده اند.
آمریکا به دنبال کاهش تهدیدات منطقه ای علیه خود است و حضور نظامی در حوزه خلیج فارس با این اهداف است در غیر این صورت ارتباطی ندارد که آمریکا در این منطقه مانور نظامی داشته باشد البته آنها ادعا می کنند کشورهای منطقه برای این حضور درخواست داده اند.
به نظر می رسد آمریکایی ها به بهانه درخواست برخی کشورهای عربی مانورهای خود را به آب های خلیج فارس آورده اند اما آنچه مشهود است اینکه ترس آنها از قدرت ایران برای بستن تنگه هرمز است، اگر چه به خوبی بر این موضوع واقف هستند که اگر کوچکترین خطایی از آنها سر بزند با سیلی سخت ایران مواجه خواهند شد.
بسته شدن تنگه هرمز حالا به کابوسی برای سردمداران کاخ سفید تبدیل شده که هر لحظه از آن می ترسند، ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی به خوبی می دانند ایران دیگر کشوری نیست که بخواهد به دیگران باج دهد و همین ترس و اضراب است که خواب ترامپ را آشفته کرده و حضور نیروهای دریایی خود در منطقه و خلیج فارس را بیشتر کرده است.