به گزارش افکارنیوز،

محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در مصاحبه‌ای ادعا کرد کشورش با کمک اعضای اوپک و غیراوپک به خواسته آمریکا عمل کرده و برای کنترل قیمت‌ها در بازار، کاهش نفت صادراتی ایران را جبران کرده است.

او در ادامه مدعی شد عربستان سعودی و سایر تولیدکنندگان نفت طی ماه‌های اخیر تولید خود را ۱/۵ میلیون بشکه در روز افزایش داده و به ازای هر بشکه نفتی که از تولید ایران کاسته شده، ۲ بشکه نفت وارد بازار کرده‌اند.

این ادعای ولیعهد سعودی در حالی مطرح می‌شود که بهای نفت طی هفته گذشته به دلیل کاهش عرضه جهانی آن به بالاترین رقم خود در چهار سال اخیر (۸۶ دلار در هر بشکه) رسید.

خبرگزاری رویترز نیز اخیرا گزارش داد علی‌رغم تلاش برخی اعضای اوپک برای افزایش تولید خود، تولید نفت اوپک در ماه گذشته تنها ۹۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده است.

بن سلمان همچنین در این مصاحبه مدعی شد کشورش در حال حاضر ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند و اگر بازار نیاز داشته باشد می‌تواند یک میلیون و سیصد هزار بشکه دیگر هم تولید کند.

اما بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران بازار نفت معتقدند که عربستان نمی‌تواند به سرعت و بدون سرمایه‌گذاری اولیه به این ظرفیت (تولید ۱۲ میلیون بشکه نفت در روز) دست یابد یا آن را برای مدت زمان زیادی حفظ کند.