گروه سیاسی-  استیضاح محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت سه شنبه ششم شهریور تحویل هیئت رئیسه شد و هیئت رئیسه آنرا به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارجاع داد.

به گزارش خبرنگار افکارنیوز، اما اکنون به مدت 40 روز در این کمیسیون معطل مانده و گزارش کمیسیون به هیئت رئیسه ارسال نشد.

بعد از ارجاع استیضاح به این کمیسیون، برگزاری نشست مشترک نمایندگان متقاضی استیضاح و وزیر در دستور کار بعدازظهر سه شنبه سوم مهر قرار گرفت. اما وزیر بدون دلیل خاصی در این جلسه حضور نیافت و اعلام شد که چون شریعتمداری از سمت خود استعفاء داده، بررسی استیضاح وی در مجلس معنی ندارد.

در همان زمان اعلام شد که استعفای شریعتمداری بزودی رسما اعلام می شود اما با گذشت چندین روز هنوز استعفای وی اعلام نشد.

بعد از غیبت وزیر در جلسه استیضاح، نمایندگان متقاضی استیضاح از کمیسیون درخواست کردند تا گزارش عدم حضور وزیر را به هیئت رئیسه اعلام کند و هیئت رئیسه طبق قانون استیضاح را در دستور کار قرار دهد اما نه تنها هیئت رئیسه این کار را نکرد بلکه کمیسیون صنایع و معادن برای دومین بار این استیضاح را در دستور خود قرار داد و قرار بود تا این استیضاح صبح امروز دوشنبه در کمیسیون بررسی شود. اما شریعتمداری برای دومین بار در جلسه استیضاح حاضر نشد و غیبت معنا دار وی نیز ابهاماتی را ایجاد کرده است که وزیر اعتنایی به مجلس ندارد.

البته بی اعتنایی وزیر به کمیسیون صنایع و معادن و حاضر نشدن در جلسه کمیسیون تا حدی زیادی به شل بازی خود کمیسیون هم مربوط می شود چرا که این کمیسیون موظف بود غیبت اول وزیر را به هیئت رئیسه گزارش کند تا استیضاح در صحن مجلس مطرح شود اما این کار را نکرد.

جالب اینکه قرار نیست غیبت دوم این وزیر هم به هیئت رئیسه مجلس گزارش شود چرا که ولی ملکی نماینده مشکین‌شهر و سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس گفت: بنابر مذاکرات صورت گرفته در کمیسیون صنایع، مقرر شد آخرین نشست بررسی استیضاح شریعتمداری صبح فردا (سه‌شنبه) با حضور وزیر صنعت برگزار شود.

تمدید جلسات استیضاح از سوی این کمیسیون و نادیده گرفتن غیبت وزیر خلاف آئین نامه داخلی مجلس است که سابقه ندارد.

برای استیضاح شریعتمداری، 2 طرح در مجلس تهیه شده، یک طرح با 70 امضای نمایندگان و 15 محور و طرح دیگر با 12 امضا و چندین محور.