به گزارش افکارنیوز،

 یک روزنامه مستقر در بروکسل در گزارشی به وضعیت مبهم حقوقی مکانیسم ویژه اتحادیه اروپا برای پرداخت پول به ایران بعد از اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا پرداخته است. 

روزنامه «بروکسل‌تایمز» در این مطلب نوشته «وضعیت حقوقی مکانیسم پرداختی اتحادیه اروپا برای تجارت با ایران هنوز مبهم است.»

بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، اتحادیه اروپا مدعی شده به دنبال حفظ تجارت با ایران و پابرجا نگاه داشتن توافق هسته‌ای برجام است. اروپایی‌ها برای دور زدن تحریم‌های آمریکا اخیراً طرحی پیشنهاد کرده‌اند که به دنبال حفظ کانال‌های پرداختی به ایران از مسیرغیربانکی است که می‌تواند هدف تحریم‌ها واقع شوند.

شرکت‌کنندگان در یک جلسه در سطح وزرا که روز 24 سپتامبر در نیویورک‌ برگزار شد از ابتکار اتحادیه اروپا برای ایجاد مکانیسمی موسوم به «ساز و کارهای ویژه» جهت تسهیل پرداخت پول به ایران بابت مبادلات با این کشور استقبال کردند.

ریاست این جلسه را «فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به عهده داشت و وزرای خارجه سه کشور اروپایی، چین، روسیه و ایران در آن حضور داشتند. موگرینی بعد از این جلسه ابراز امیدواری کرد ساز و کار جدید در ماه نوامبر آماده شود. 

در حال حاضر، روند تشکیل این ساز و کار مراحل مقدماتی را می‌گذراند و هیچ جزئیاتی درباره برنامه‌ها برای تشکیل این مکانیسم افشا نشده است.

یک سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری 11 اکتبر در پاسخ به این سوال که آیا اتحادیه اروپا قانونی بودن مکانیسم مورد نظر را تأیید کرده گفت که موگرینی نظرش را به صراحت در این مورد ابراز کرده است. 

یک منبع در بانک مرکزی اروپا هم به بروکسل‌تایمز گفت تا کنون هیچ رایزنی رسمی در خصوص این طرح با بانک مورد نظر انجام نشده است. این منبع گفت: «معمولاً با ما درباره اقدامات حقوقی مربوط به بخش مالی مشورت می‌شود، اما در سایر مسائل قانونگذاری و طرح‌هایی که خارج از فرایند تصمیم‌گیری اتحادیه اروپا هستند نیازی به مشورت ما نیست.

از آنجا که مکانیسم ویژه پرداختی قرار نیست بانک باشد، نیاز به مجوزهای بانکی از بانک مرکزی هم ندارد. این مرکز ظاهراً قرار است به عنوان یک مرکز تهاتر کار کند و در آن، نفت ایران با کالاهای اروپایی مبادله شود.

برخی از تحلیلگران تردید دارند که این مکانیسم ویژه کارآیی داشته باشد، زیرا هنوز هم شرکت‌های اروپایی بابت مبادله با ایران تحت تحریم قرار خواهند گرفت.