گروه سیاسی- حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با تاکید بر ضرورت تغییر و اصلاح اساسنامه صندوق تامین اجتماعی گفت: مجلس می تواند برای تغییر و اصلاح اساسنامه سازمان و صندوق تامین اجتماعی ورود کند تا مشکلات این سازمان کاهش یابد و به صاحبان اصلی آن واگذار شود.

وی تاکید کرد: برای بهبود شرایط کارگران و صاحبان اصلی صندوق تامین اجتماعی، به اصلاح اساسنامه آن نیاز است تا اعمال قدرت توسط دولت در صندوق کاهش یابد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: صاحبان صندوق تامین اجتماعی کسانی هستند که بیمه پرداخت می کنند نه دولت که حتی سهم بیمه کارگران را نمی دهد و بزرگترین بدهکار به صندوق است.

حاجی دلیگانی گفت: بر اساس قانون، سازمان تامین اجتماعی ملزم و متعهد است که افراد تحت پوشش خود را رایگان درمان کند. حتی اگر بازنشسته یا کارگری در بیمارستانهای تحت تملک سازمان تامین اجتماعی، درمان نشود، سازمان موظف است با کمک سایر بیمارستانها، بیمار را مجانی درمان کند ولی متاسفانه این وظیفه سازمان اجرایی نمی شود.

وی تاکید کرد: از طرف ئیگر علی رغم اینکه در ماده 12 قانون برنامه ششم توسعه مصوب شد که حقوق کارگران بازنشسته باید همسان سازی شود اما این مصوبه در مجمع تشخیص مصلحت نظارم به متناسب سازی تغییر کرد که متاسفانه نزدیک 2 سال است از تصویب این قانون می گذرد ولی هنوز اجرا نشده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: آقای نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اجرای این قانون متناسب سازی حقوق بازنشستگان را منوط به دریافت طلب خود از دولت کرده است.

حاجی دلیگانی گفت: از طرفی علی رغم اینکه در بودجه 97 به صراحت بیان شده که حداقل 50 هزار میلیارد تومان از محل طلب سازمان تامین اجتماعی از دولت را دولت با سازمان تهاتر کند اما به رغم گذشت هفت ماه از سال هنوز این تهاتر عملیاتی نشده است.

وی اضافه کرد: باید دولت نسبت به اجرای قانون و در شرایطی که بازنشستگان و سایر حقوق بگیران و مستمری بگیران ثابت توان خرید شان کاهش چشمگیری داشته حداقل در این جهت تامین اجتماعی وظیفه اش را انجام دهد.