به گزارش افکارنیوز،

سیدمحمد حسینی عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی با اشاره به عملکرد ضعیف آخوندی در وزارت راه و شهرسازی گفت:‌ آخوندی از اول انقلاب مسئولیت داشته، در دوره آقای هاشمی هم وزیر مسکن بود که در آن دوره هم اقدام قابل توجهی از وی ملاحظه نشد.

* آخوندی در دولت هاشمی هم  عملکرد مناسبی نداشت

وزیر اسبق ارشاد یادآور شد: آقای آخوندی نه تنها در دولت آقای هاشمی عملکرد مناسبی نداشت در این دوره هم در شش سالی که در وزارت حضور داشت با کارنامه‌ای تقریباً هیچ وزارت راه و شهرسازی را ترک کرد.

 

این استاد دانشگاه تصریح کرد:‌ آقای آخوندی می‌گوید بعد از اینکه چندین بار استعفا داده، آقای روحانی استعفایش را  پذیرفته است، ما تعجب می‌کنیم فردی که خودش بارها اعلام کرده با دولت هماهنگ نیست و نوع نگاهش با دولت متفاوت است را با اصرار  نگه داشته است.

وی تاکید کرد: آخوندی شعارهای بسیاری را در آغاز کار مطرح کرد، از ایجاد خانه اجتماعی سخن گفت و مسکن مهر را مزخرف نامید اما با عملکردش باعث شد که یک رکود در حوزه مسکن ایجاد شود و از طرفی شاهد افزایش قیمت مسکن و کاهش ساخت و ساز مسکن بودیم و عمده فشار این مسئله هم بر روی اقشار متوسط و ضعیف جامعه بود. ما نمونه این عملکرد را در افزایش عجیب اجاره خانه‌ها می‌بینیم، موضوعی که زندگی را برای مردم، حقوق‌بگیران و کارگران بسیار دشوار کرده است.

وزیر اسبق ارشاد گفت: وزیر مستعفی راه و شهرسازی دم از لیبرالیسم می‌زند و خودش را طرفدار بازار رقابتی و بازاری که مبتنی بر بازار رقابتی است، می‌داند که مراد وی بازار آزاد و اقتصاد سرمایه‌داری است با این حال می‌بینیم که با دولتی که خودش هم غربگراست مخالفت می‌کند. باز هم با این حال مدت‌‌ها سکان وزارتخانه را برعهده داشته است!

* آخوندی هیچ‌گونه اعتقادی به کمک به محرومان ندارد

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی یادآور شد: آقای«فرانسیس فوکویاما» که بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری در سال ۱۹۹۲ کتاب «  پایان تاریخ و آخرین انسان» را نوشت و گفت باید لیبرال دموکراسی غربی جهانی شود و با عنوان فرم حکومت بشری در نظر گرفته شود اکنون خودش از این نظریه برگشته ولی هنوز امثال آخوندی در پی چنین افکار و اندیشه‌هایی هستند.

وی اضافه کرد: آخوندی هیچ‌گونه اعتقادی به کمک به محرومان ندارد و در سال‌های اخیر هم نشان داد از اینکه مسکن مهر راه‌اندازی شده و بخشی از اقشار ضعیف جامعه توانستند صاحب خانه شوند ناراحت است.

*  برخی اظهارات آخوندی نمکی بود بر روی زخم‌های مردم

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: در دوره وزارت آقای آخوندی اتفاقات تلخ زیادی رخ داد و اظهاراتی از وی عنوان شد که نمکی بود بر روی زخم‌ها. به طور مثال در حادثه تلخ آتش‌سوزی قطار،  سقوط هواپیما و حادثه سانچی به‌جای اینکه نقش بهتری ایفا کند اظهاراتی را بیان می‌کرد که موجب ناراحتی مردم می‌شد، به طور مثال در حادثه آتش‌سوزی قطار با خونسردی می‌گفت جای نگرانی نیست و کشته‌ شدگان بیمه هستند! که این برای خانواده‌ها خیلی تلخ بود. 

 

حسینی تاکید کرد:‌ در ماجرای زلزله سرپل ذهاب هم مردم انتظار داشتند وزیر راه و مسکن اولین نفری باشد که در منطقه حاضر می‌شود ولی دیدیم آقای آخوندی نزدیک به دو هفته غیبت داشت و بعد از اینکه حضور پیدا کرد باز همان‌ حالت طلبکاری که داشت را از او دیدیم.

* دستگاه های نظارتی، بازرسی و قضایی باید عملکرد آخوندی را حسابرسی کنند

این استاد دانشگاه تاکید کرد: چنین افرادی که آسیب جدی به معیشت مردم وارد کردند و به اقتصاد کشور ضربه زدند نباید به راحتی استعفا دهند و خود را به عنوان یک قهرمان تلقی کنند.

وی افزود: دستگاه های نظارتی، بازرسی و قضایی باید حسابرسی کنند و ببینند چرا چنین رفتارهایی وجود داشته است.

* آخوندی هیچ وقت حاضر نشد درباره وضعیت زندگی‌اش شفاف‌سازی کند

حسینی در ادامه با اشاره به زندگی اشرافی برخی مدیران افزود: آقای آخوندی هیچ زمانی حاضر نشده درباره وضعیت زندگی خودش شفاف‌سازی کند، در مورد شرکت‌های متعدد و ثروت‌های انبوهی که به وی نسبت داده می‌شود هم شفاف‌سازی صورت نگرفته است.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: اینچنین افرادی باعث می‌شوند که اعتماد مردم که بزرگترین سرمایه‌ اجتماعی است سلب شود اگر بخواهیم رخدادهای دوره آخوندی را تحلیل کنیم حرف بسیار است و در هر حوزه‌ای ورود کنیم شاهد مشکلاتی خواهیم بود. به صورت نمونه شما دیدید در یک برفی که آمد برخی اتوبان‌ها و فرودگاه‌های کشور تعطیل شد.

* مجلس هم در کم‌کاری‌های آخوندی شریک بود 

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران تاکید کرد:‌ البته مجلس هم در این اهمال‌کاری‌ها و کم‌کاری‌ها شریک بود، مجلس سه بار آقای آخوندی را استیضاح کرد با این حال با حمایتی که فراکسیون امید از وی داشت هر بار رأی بیشتری گرفت.

وی گفت: با تفکر لیبرالی که آخوندی داشت شاهد مشکلاتی بودیم و حتی دیدیم تهیه غذای قطارها به شرکت‌های اروپایی سپرده شد که اگر می‌خواست ادامه دهد معلوم نبود چقدر به کشور خسارت وارد می‌شد.

*  هر کسی جای آخوندی بنشیند بهتر کار می کند

حسینی گفت: جای شکرش باقی است که وی وزارتخانه را ترک کرد و مطمئناً هر کسی جای آخوندی بنشیند بهتر می‌تواند کار کند. فردی هم که معرفی شده با توجه به سابقه‌ای که در وزارت دفاع و استانداری دارد بهتر از آقای آخوندی می‌تواند اقدام کند.

وی با اشاره به رویکرد سیاسی آخوندی گفت: آقای آخوندی در سال ۸۸ به عنوان یکی از مسئولان ستاد میرحسین موسوی فعالیت داشت و بعد دیدیم چه فتنه‌ای در کشور برپا شد و از آقای روحانی عجیب بود که چنین افرادی را به کار بگیرد و مدت‌ها امور مسکن و راه‌سازی کشور را معطل بگذارد.

حسینی مدیریت آخوندی را نماد عملکرد اصلاح طلبان دانست و ادامه داد: اصلاح‌طلبان در ابتدای انقلاب شعارهای تند ضدامپریالیستی می‌دادند و دیگران را به پیروی از اسلام آمریکایی مطرح می‌کردند ولی بعد مدتی دچار استحاله شدند که اوج این استحاله  و تجزیه طلبی را در دوم خرداد 76 شاهد بودیم و هرچه زمان گذشته دنباله‌روی تبعیت اینها از غرب بیشتر شده است، اینها اعتقادی به اقتصادمقاومتی و توان داخلی ندارند و همواره معتقدند برای حل مشکلات باید به سمت غرب دست دراز کنیم.

* آخوندی نماد ناکارآمدی در دولت تدبیر و امید بود

وی گفت: آقای آخوندی نماد ناکارآمدی در این دوره بود و بیشتر دنبال اهداف سیاسی و چه بسا منافع فردی و شرکت‌هایی که به وی نسبت داده می‌شود، بود. که این هم نتیجه بی‌توجهی به بیانات امام(ره) بود که اول انقلاب فرمود اگر در دولت و مجلس ثروتمندان نفوذ پیدا کنند کشور آسیب می‌بیند.

حسینی در خاتمه گفت: مسلما افراد و مدیران مرفه بی‌درد که در ویلاهای لواسان زندگی می‌کنند نمی‌توانند مشکلات مردم و اقشار مستضعف را  درک کنند و مدیریت چنین افرادی موجب می‌شود کشور آسیب ببیند.