به گزارش افکارنیوز،

سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا در مراسم رونمایی از کتاب تاریخ شفاهی از سنندج تا خرمشهر که صبح امروز در تالار خلیج فارس باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، اظهار داشت: اولین رابطه بین خرمشهر و سنندج مظلومیت است. مردم هر دو منطقه در ابتدای جنگ مورد ظلم واقع شدند و هنوز چند روز از جنگ نگذشته بود که برخی از شهرهای ما به وسیله ضد انقلاب تهدید شد.

وی افزود: آن ها از مردم کردستان باج می گرفتند و به مال و ناموس مردم کردستان تجاوز می کردند. کومله ها در بیانیه هایشان می گفتند، تا تحقق کامل انقلاب دموکراتیک به رهبری خلق کارگر تن به مذاکره نخواهیم داد.

سرلشکر صفوی با بیان اینکه مردم کردستان در سه مقطع، مورد مظلومیت قرار گرفتند تصریح کرد: در مقطع اول، این مظلومیت با حمله گروهک های ضد انقلاب به شهرهای کردستان بود و مرحله دوم هم غائله پاوه و سومین مقطع هم از اردیبهشت ۵۹ تا شهریور سال ۵۹ بود.

مشاور فرمانده کل قوا ادامه داد: وقتی که ما وارد فرودگاه سنندج شدیم، مورد استقبال پیشمرگان کرد قرار گرفتیم و در آن زمان با لطف خداوند متعال توانستیم پس از ۲۳ شبانه روز جنگ سخت شهر سنندج را آزاد کنیم.

وی افزود : ‌پس از آزادسازی سنندج، مردم از پاسداران و نیروهای مدافع شهر استقبال کردند. تا قبل از جنگ، ما فقط در کردستان حدود ۵۰۰ شهید دادیم که نیمی از این تعداد، مربوط به شهر سنندج است.

صفوی با اشاره به آغاز جنگ تحمیلی پس از حوادث کردستان گفت: در این هنگام که ما هنوز از جنگ کردستان فارغ نشده بودیم، ارتش عراق به خوزستان حمله کرد. عراقی ها تمام شهر را نابود کردند و می گفتند ما آمده ایم که بمانیم.

وی تاکید کرد: مردم خرمشهر و آبادان مجبور به ترک شهر شدند و شهری که مردم در آن نباشند، تبدیل به شهر ارواح می شود. در آن زمان اشغال این شهرها خیلی سخت بود اما در آزادسازی خرمشهر، وحدت بین رزمندگان ارتش و سپاه و بسیج را می بینیم.

دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا تصریح کرد: پس از پایان جنگ، عراق به کویت حمله کرد و آن ها توانستند در کمتر از ۷ ساعت، این کشور را تصرف کنند اما در کشور ما مردم ۳۴ روز فقط در خرمشهر مقاومت کردند. برای آزاد سازی کویت، همه به کویت کمک کردند اما در آزادسازی خرمشهر همه به عراق کمک می کردند.

سرلشکر صفوی با اشاره به پشتیبانان گروهک های تروریستی در ابتدای انقلاب گفت: در استاد منتشر شده از لانه جاسوسی آمریکا مشخص شد که آمریکا از این گروه ها حمایت می کرد و آن ها صدام را برای حمله به ایران تحریک کردند.

وی اضافه کرد: از کودتای مرداد سال ۳۲ تا سرنگونی شاه در سال ۵۷ همه چیز ایران در اختیار آمریکا بود و همه جنایات شاه با تایید آن ها بود. کارنامه سیاه اقدامات آمریکایی ها در ۴۰ سال گذشته نشان می دهد آنها طی این سال ها مارا تحت فشار گذاشتند.

صفوی ادامه داد: پشت سر ترور شخصیت ها در اول انقلاب، آمریکا حضور داشت و دست صدام هم از آستین آمریکا بیرون آمد. در این ۴۰ سال آمریکا هر توانی داشته به میدان آورده اما شکست خورده اند و مجبور هستند از منطقه غرب آسیا عقب نشینی کنند.

وی اظهار داشت: قدرت آمریکا رو به افول است و با شکل گیری محور مقاومت و الگوگیری از بیانات رهبر انقلاب و حضرت امام، ملت ها سرنوشت خودشان را رقم خواهند زد. آمریکایی ها از ملت ایران شکست خورده اند و دیگر نمی توانند بر ما غلبه پیدا کنند.