به گزارش افکارنیوز،

نشریه وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت: پس از اعلام در نظر گرفتن معافیت برخی کشور‌ها از سوی آمریکا و تداوم جریان روزانه صد‌ها هزار بشکه نفت ایران به بازار‌های نفتی، ریاض تصمیم دارد عرضه نفت به بازار‌های جهانی را کاهش دهد.

وال استریت ژورنال با اشاره به موضوع قتل جمال خاشقجی و تاثیر آن بر روابط ریاض و واشنگتن می‎نویسد: پادشاهی سعودی در تلاش است با کاهش میزان تولید، قیمت نفت را تا حدود ۸۰ دلار به ازای هر بشکه ارتقا دهد. این در حالی است که ترامپ در واکنش به این موضوع هشدار داد قیمت نفت باید پایین بماند.

وال استریت می‎افزاید: دولت آمریکا که در ابتدا ایران را تهدید به قطع صادرات نفت کرده و سایر تولیدکنندگان را به تولید بیشتر برای جایگزینی خلاء ناشی از تحریم ایران تشویق می‌کرد، اوایل ماه جاری بدون ارائه توضیحی به هشت کشور معافیت خرید نفت ایران را اعطا کرد. به دلیل محرمانه بودن مذاکرات کشور‌های دریافت کننده معافیت با آمریکا هنوز مشخص نیست که سقف در نظر گرفته شده برای خرید نفت ایران برای هریک از آنان چه میزان در نظر گرفته شده است. افراد نزدیک به سیاست معافیت تحریمی ایران گفتند مقامات آمریکایی پیش بینی می‌کنند ایران تا ماه آوریل ۹۰۰ هزار بشکه نفت در روز صادر کند.

این امر تغییرات زیادی را در بازار نفتی در پی خواهد داشت.

مقامات نفتی عربستان سعودی اعلام کردند در نشست بعدی سازمان کشور‌های صادر کننده نفت که در روز ۶ دسامبر برگزار خواهد شد، از کاهش ۱.۴ ملیون بشکه‌ای روزانه نفت حمایت خواهند کرد. این در حالی است که مقامات اوپک محاسبه میزان کاهش تولید ایران را به دلیل محرمانه بودن میزان معافیت‌ها کاری دشوار می‎دانند.

سارا وخشوری رییس SVB Energy International شرکت مشاوره نفتی مستقر در واشنگتن گفت: فقدان جزئیات در مورد میزان معافیت‌ها باعث ایجاد سردرگمی در بازار‌های نفتی شده است.

مقامات عربستان سعودی می‌گویند اعطای معافیت به خریداران نفت ایران از سوی آمریکا خیانت واشنگتن به آنان بوده و در حال برنامه ریزی سیاست نفتی مستقلی از این کشور هستند.

آن‌ها می‌گویند ترامپ از محمد بن سلمان برای پایین نگه داشتن قیمت نفت پیش از آغاز دور جدید تحریم‌ها علیه ایران در ۵ نوامبر استفاده کرد. به گفته مقامات سعودی، ترامپ به آنان اطمینان داده بود که هیچ استثنایی برای خریداران نفتی ایران قائل نخواهد شد و تحریم ایران سبب کاهش یک میلیون بشکه نفت در روز شده و قیمت‌ها افزایش خواهند یافت.

در ادامه گزارش آمده است مشاوران حکومت عربستان گفتند ترامپ تهدید کرده در صورتی که عربستان سعودی اقدام به تامین خلاء ناشی از خروج نفت ایران از بازار‌های جهانی نکند، از لایحه ضد تراست کنگره (راهی برای متوقف کردن سازمان کشور‌های صادرکننده نفت اوپک، روسیه و دیگر کشور‌های غیراوپک برای کنترل بازار جهانی نفت خام به دلخواه واشنگتن) در مورد اوپک حمایت خواهد کرد. این در حالی است که رئیس جمهور آمریکا در عوض معافیت‌هایی را در نظر گرفت که نشان دهنده نگرانی از قطع صادرات نفت ایران بود.

یک مشاور سلطنتی عربستان سعودی گفت: "آن‌ها احساس می‌کنند که مورد سوء استفاده قرار گرفته‎اند. "

کاخ سفید در واکنش به این اظهارات توجهات را به سخنان جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا سوق داد که اوایل هفته در سنگاپور در پاسخ به سوالاتی مشابه اعلام کرد هدف از در نظر گرفتن این معافیت‌ها به صفر رساندن صادرات ایران است.

علیرغم اظهارات بولتون مبنی بر پرهیز آمریکا از آسیب زدن غیر ضروری به دوستان این کشور، وی بر تداوم این اقدامات تاکید کرد.

در حال حاضر توجه محمد بن سلمان در مواجهه با بحران گسترده قتل خاشقجی توسط تیم ترور دولتی به اقتصاد وابسته به نفت سوق یافته است. کاهش قیمت نفت در ماه گذشته سبب شد صندوق بین المللی پول درخصوص متعادل سازی بودجه عربستان هشدار دهد و بر لزوم این امر توسط حکومت سعودی تاکید کرد.

یک مشاور ارشد انرژی عربستان گفت: قیمت ۸۰ دلار برای هر بشکه نفت، قیمت مطلوبی برای این دولت است.

به نوشته وال استریت ژورنال، اقتصاد در حال حاضر اهمیت بسیاری برای ریاض دارد، زیرا هزینه‌های این کشور به دلیل جنگ یمن و جنگ اقتصادی با ایران بسیار بالا رفته است. یکی از کارشناسان موسسه سلطنتی امور بین الملل لندن و مشاور سابق پادشاهی عربستان گفت: درآمد نفت اکنون بیش از پیش برای این کشور اهمیت یافته است، زیرا قتل خاشقجی تلاش‌های بن سلمان برای داشتن اقتصاد غیر نفتی را پیچیده‌تر کرده است.

وی در ادامه گفت: بحران اخیر مشکلات بی شماری برای عربستان سعودی پدید آورده است.