به گزارش افکارنیوز،

روابط ایران و عراق به ویژه پس از شکست داعش، زمینه ساز رشد و پویایی همکاری های دو جانبه و بروز چشم اندازی های روشنی شده و سفر «برهم صالح» رییس جمهوری جدید عراق به تهران نیز در چارچوب تلاش ها برای تقویت و عمق بخشی به روابط دوجانبه تفسیر می شود.

برهم صالح روز شنبه (هفدهم نوامبر- 26 آبان) وارد تهران شد و در جریان سفر رسمی اش، دیدار‌هایی با حضرت آیت الله العظمی «خامنه‌ای» رهبر معظم انقلاب و «حسن روحانی» رئیس جمهوری و مسوولان بلند کشورمان برگزار کرد. 

در این دیدارها بر اهمیت ادامه تلاش‌ها و همکاری برای ارتقای روابط میان دو کشور و دو ملت که سبب تقویت منافع مشترک می شود، تاکید شد. 

برهم صالح رئیس جمهوری عراق در پایان سفر به جمهوری اسلامی ایران، راهی ریاض شد.

به گفته تحلیل گران، اشتراکات فرهنگی، دینی، تمدنی، وجود اماکن مقدس، شکل گیری دولت شیعی و وابستگی‌های متقابل اقتصادی و امنیتی، از اصلی ترین مولفه های همگرایی ایران و عراق است.

مبارزه با داعش به‌عنوان دشمن مشترک ایران و عراق عاملی است که سبب شده است دو کشور در یک میدان مشترک حضور داشته باشند. ایران طی مدتی که داعش در عراق در حال قدرت نمایی بود برای مبارزه با این گروه تروریستی به بغداد کمک‌های بسیاری کرد. 

روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن نوشت: برهم صالح در نخستین سفر رسمی اش به ایران خواستار سازمان منطقه ای جدید شد. او در دیدار با روحانی روابط تجاری، نقل و انتقال و تلاش ها برای مقابله با پدیدۀ گرد و غبار و بیابان‌زدایی در مناطق مرزی ایران و عراق را بررسی کرد. او در نشست مطبوعاتی گفت که زمان برای تاسیس نظام جدید منطقه ای که تامین کننده منافع همه کشورهاست فرارسیده و معتقد است که ایران می تواند در این نظام نقش مهمی را بازی کند. روحانی نیز گفت دو کشور برای افزایش حجم تجارت از 12 میلیارد به 20 میلیارد دلار تلاش می کنند و امنیت و ثبات منطقه به سود همه است و نیازی هم به دخالت کشورهای خارجی در منطقه نیست.

روزنامه رای الیوم افزود: ایران از زمان سرنگونی «صدام حسین» در سال 2003 میلادی دارای نفوذ گسترده ای در عراق است و در شکست داعش در در سال های گذشته نقش برجسته ای را بازی کرده است.

در این زمینه تارنمای مرکز پژوهش های «الجزیره» قطر نوشت: مقابله با گروه تروریستی داعش سطح حضور ایران را در عراق افزایش داد و ایران با حمایت از دولت عراق در تشکیل و آموزش نیروهای «الحشد الشعبی» در نابودسازی داعش سهم مهمی داشت و همپیمانان ایران در عراق هم در این زمینه نقش آفرینی کردند.

تارنمای مزکز پژوهش های الجزیره اضافه کرد: بیشتر سیاستمداران و اندیشمندان معتقدند که روابط ایران و عراق پیشرفت های بسیاری داشته است که به راحتی نمی توان آن را تخریب کرد. این روابط مرحله خطر را پشت سر گذاشته است و اکنون پیوندهای میان دو کشور و ملت تقویت شده است. این سیاستمداران افزایش سفر زائران عراقی به ایران و همچنین سفر زائران ایرانی به عراق به ویژه در اریعین و قدردانی مردم عراق از ایران در جنگ علیه داعش و روابط تهران با برجسته ترین احزاب و ائتلاف های سیاسی عراق را تضمینی برای آینده روابط دو کشور می دانند.

تارنمای شبکه اطلاعاتی «نباء» عراق نیز نوشت: محمود الهاشمی پژوهشگر و تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که جریان های سیاسی همپیمان ایران در عراق و گروه هایی که با داعش مبارزه کرده اند مخالف هرگونه لطمه خوردن روابط عراق با ایران هستند و اظهارات برخی مقام های عراق درباره پایبندی بغداد به تحریم های نفتی تنها به دلایل سیاسی است و جنبه تبلیغاتی دارد.

روزنامه «العرب» چاپ لندن نوشت: عوامل بسیاری مانند نزدیکی جغرافیایی، همکاری تجاری، اقتصادی و امنیتی در عراق سبب شده است که ایران در برابر آمریکا برتری داشت باشد. با روی کار آمدن سیاستمداران هوادار ایران در عراق و نقش این کشور در جنگ علیه گروه تروریستی داعش، نقش ایران در عراق تقویت شده است. بیشتر مردم عراق برای داشتن و حفط روابط دوستانه گسترده با ایران تمایل دارند و داشتن این روابط برای دو کشور سودمند و برای ثبات داخلی عراق مناسب می دانند.

روزنامه «عکاظ» عربستان نیز در گزارشی به قلم «ضیاء حسون» با اشاره به شکست آمریکا در عراق نوشت: تردیدی نیست که ایرانی ها در سیاست خود قدرت مانور و انعطاف پذیری بالایی دارند. به دلیل این سیاست ایرانی ها، ایالت متحده آمریکا در طول حضور خود در عراق ضربه های پی در پی می خورد. هرچند که «باراک اوباما» با عقب نشینی نیروهای آمریکا از عراق تومار شکست آمریکا را در عراق در هم پیچید اما ترامپ بار دیگر کتاب این شکست را باز کرده است.

'ترامپ باید به این موضوع پی ببرد که خیلی سخت است که بتواند به نفوذ ایران در منطقه و از جمله عراق پایان دهد.