به گزارش افکارنیوز،

موگرینی که برای مذاکره با مقامات ترکیه به آنکارا سفر کرده است، در نشست مشترک خبری با مولولد چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت که در این سفر با مقامات ترک درباره حفظ برجام گفت و گو کرده است. موگرینی همچنین اعلام کرد که اتحادیه اروپا از تصمیم ترکیه برای تقویت روابط خود با این اتحادیه و افزایش تلاش ها برای انجام اصلاحات استقبال می کند.

موگرینی ترکیه را نامزدی مهم برای عضویت در اتحادیه اروپا عنوان کرد و افزود: روابط دوجانبه ترکیه و اتحادیه اروپا برای سیاست خارجی منطقه ای و جهانی هر دو طرف بسیار مهم است.

وی با اشاره به نقش مهم ترکیه در حل موضوع ادلب سوریه و نقش آنکارا در جلوگیری از بحران از طریق مذاکره اظهار کرد: در نشست آینده درباره همکاری مشترک در سوریه مذاکره و گفت و گو خواهیم کرد.

وی از تلاش ترکیه برای پذیرش بیش از چهار میلیون پناهجو قدردانی کرد و گفت: این اقدام ترکیه کم نظیر است و اتحادیه اروپا به حمایت خود از ترکیه در این زمینه ادامه خواهد داد.

موگرینی همچنین بر ادامه همکاری بین ترکیه و اتحادیه اروپا در زمینه سوریه، روند صلح خاورمیانه، مساله قدس، تحولات شبه جزیره بالکان، رویدادهای لیبی و خلیج فارس تاکید کرد و افزود: این همکاری ها به نفع شهروندان دو طرف و نیز به سود منطقه خواهد بود.

وی خواستار همکاری قوی بین ترکیه و اتحادیه اروپا شد و با اشاره به ضرورت همکاری دو طرف در زمینه امنیت مشترک، مبارزه با تروریسم و صلح منطقه ای و جهانی بیان کرد: اتحادیه اروپا خواهان ترکیه قدرتمند است و این راهبرد به نفع هر دو طرف خواهد بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این دیدار تاکید کرد که مسئولان واقعی قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود حساب پس خواهند داد.

وی بر محاکمه متهمان قتل خاشقچی در ترکیه و بررسی شفاف و دقیق پرونده خاشقچی تاکید کرد و گفت: مسببان این جنایت مخوف باید به شکل عادلانه محاکمه شوند.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این نشست مشترک، خواستار حمایت بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از مبارزه کشور با تروریسم شد.

وی تاکید کرد: به حاشیه راندن ترکیه در روند پیوستن به اتحادیه اروپا و بیان مواضعی در رد نامزدی آنکارا برای پیوستن به آن، هیچ سودی نخواهد داشت.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و یوهانس هان مسئول توسعه کمیسیون اتحادیه اروپا در چارچوب 'نشست عالی دیالوگ سیاسی ترکیه – اتحادیه اروپا'امروز پنجشنبه به ترکیه آمده و با مقامات آنکارا دیدار کردند.

طرفین در این دیدار درباره دو سرفصل اصلی سیاست خارجی و روند عضویت ترکیه در اتحادیه و نیز درباره موضوعاتی مانند حقوق بشر، قرارداد اتحاد گمرکی، معافیت روادید و مهاجرت، مسائل امنیتی و مبارزه با تروریسم گفت و گو کردند.

در این دیدارها طرف ترک از هیات اتحادیه اروپا خواست که به روند مذاکره عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا سرعت بخشد و هیات اروپایی نیز مشکلات در روند اصلاحات دمکراتیک ترکیه را مطرح کرد.

در این مذاکرات همچنین دو طرف ترک و اتحادیه اروپا پیرامون مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله مسائل سوریه، عراق و روند صلح خاورمیانه هم به بحث و تبادل نظر پرداختند.

مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با اعلام اینکه تاکنون تحقیق شفافی در مورد قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی صورت نگرفته است، خواستار انجام تحقیقات شفاف و کامل در این زمینه شد.

وی ضمن اینکه خواستار انجام تحقیقات شفاف و کامل درباره قتل این روزنامه نگار عربستانی شد، افزود: ما تاکنون شاهد انجام تحقیق کاملی در این خصوص نبوده ایم.

موگرینی ادامه دارد: ما همچنان مخالف اجرای حکم اعدام هستیم، اما انتظار داریم که تحقیق کامل، شفاف و عادلانه ای درباره این پرونده انجام شود به نحوی که مطابق با اصول و ارزش ها و مبانی نظام های قضایی ما باشد.

مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حالی خواستار محاکمه جدی عاملان اصلی قتل خاشقچی شده است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه طی بیانیه ای درخصوص مناسبات واشنگتن و ریاض، اعلام کرد: آمریکا می خواهد که همچنان شریک قوی عربستان باقی بماند تا بتواند منافع خود، تل آویو و سایر متحدان آمریکا را در منطقه حفظ کند.

ترامپ در حالی این اظهارات را بیان کرده که در بیانیه خود آورده است، به احتمال زیاد محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از قتل خاشقچی مطلع بوده است.

خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی که یکی از افراد نزدیک به خاندان سعودی به شمار می رفت و اطلاعات زیادی درباره مقامات ارشد ریاض داشت، روز سه شنبه دوم اکتبر(10 مهر) برای انجام کارهای شخصی خود، وارد کنسولگری عربستان در استانبول شد. ورودی که در نهایت به مرگ دردناک او منجر شد.

بنابر اخبار منتشر شده در پی تحقیقات انجام شده توسط ترکیه، مقامات این کشور اعلام کردند که جنازه خاشقچی توسط اسید از بین رفته است.

بیش از یک ماه است که از قتل خاشقچی می گذرد، اما نه تنها موضوع قتل وی هنوز موضوع داغ رسانه های جهان است، بلکه این پرونده بحران بی سابقه ای را برای سعودی ها به وجود آورده است.

قتل این روزنامه نگار سعودی واکنش های گسترده جهانی علیه عربستان به ویژه شخص بن سلمان ولیعهد سعودی به همراه داشته که همچنان ادامه دارد. به عقیده جهانیان بن سلمان متهم ردیف اول این جنایت به شمار می رود.