به گزارش افکارنیوز،

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز سه‌شنبه خواست طرف‌های توافق هسته‌ای برجام درباره تدابیری که می‌توانند این توافق را حفظ کنند توضیح دهند.

به نوشته خبرگزاری ایتارتاس، آقای لاوروف بعد از دیدار با «ژان ایو لودریان»، همتای فرانسوی خود گفت: «در جریان این دیدار ما به مسائل پیرامون برجام پرداختیم. درباره این موضوع، دیدگاه‌های مشترک داریم.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ادامه گفت: «می‌خواهیم طرف‌های باقی‌مانده در این توافق، اعم از ایران و سه کشور اروپایی، به تعهدات خود ذیل این سند پایبند مانده و درباره تدابیری که حفظ این توافق را امکان‌پذیر می‌کنند، توضیح بدهند.»

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۱۸ اردیبهشت‌ماه به طور یکجانبه با نقض تعهدات آمریکا ذیل توافق هسته‌ای برجام کشورش را از این توافق خارج کرد. خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد تحریم‌های هسته‌ای که ذیل این توافق رفع شده بودند در دوره‌های ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهند شد.

ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای ۸ کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد.

تصمیم ترامپ برای بازاعمال تحریم‌ها علیه ایران با انتقادات زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشور‌های عربی، جامعه جهانی آن را محکوم کرده‌اند.