به گزارش افکارنیوز،

منوچهر متکی، وزیر امورخارجه دولت نهم در برنامه «رو در رو» از شبکه چهار سیما، وضعیت آمریکا و متحدانش در منطقه را بررسی و در خصوص آرایش سیاسی منطقه، اظهار کرد: اتفاق چهل سال قبل به رهبری امام‌خمینی (ره) یک اتفاق در ایران بود و یک عکس العمل در خارج از کشور داشت.

وی ادامه داد: در داخل موقعیت شیعیان مطرح بود و امام (ره) جمله تاریخی خود را در مورد پرهیز از تفرقه بین شیعه و سنی را مطرح کردند. گویا امام راحل این روز‌ها را و داعش را می‌دیدند.

وزیرامورخارجه دولت نهم خاطرنشان کرد: در نگاه نخست با انقلاب ایران سیاسی برخورد شد. در جهان اسلام عربستان داعیه‌دار اسلام بود و به مرور ویژگی‌های پیام امام‌خمینی برای عربستان باعث نگرانی شد. خواستند اسلام در ایران را افراطی عنوان کنند و خود را داعیه‌دار اسلام اعتدالی معرفی کردند. در دو دهه گذشته و حرکتی را به وجود آوردند تا بگویند ما انقلابی‌تر از انقلاب امام خمینی در ایران هستیم.

متکی تصریح کرد: حمایت از القاعده شروع شد و به داعش ختم شد. ظاهر داستان مقابله با آمریکا بود و در پشت صحنه بدلی از اسلام به دنیا معرفی شود.

وی به فعالیت جوانان در اروپا با داعش پرداخت و ادامه داد: انرژی‌های موجود را جذب کردند تا از داخل تفکر اسلامی چنین رویکردی را ایجاد کرده و اهداف خود را پیش ببرند.

وزیرامورخارجه دولت نهم همچنین در مورد وضعیت کشور ترکیه بیان کرد: رویکرد‌های ترکیه در بسیاری از جهات ظرفیت‌های جدیدی برای جهان اسلام بود. مجموعه تحولات در ترکیه مثبت بوده است و صف آرایی کسانی‌که گفتمان وحدت داشتند در مقابل اختلاف افکنان قرار گرفت.

وی افزود: آمریکایی‌ها نگران هستند تحولاتی در عربستان رخ دهد که خارج از اراده آن‌ها باشد. در مقطعی که آمریکایی‌ها به دنبال دموکراسی کردن عربستان بودند، انگلیسی‌ها با این پدیده مخالفت کردند.

متکی همچنین در مورد طرح مسئله معماری جدید که مد نظر آمریکایی‌ها در منطقه است، بیان کرد: آمریکا سه مرحله دیدگاهی در خاورمیانه دارد. مانند موافقت اسلو که هدف تغییر آموزش را جستجو می‌کرد و آن‌ها آرامش را پشت پرده نمی‌خواستند. همچنان درصدد کنترل امور بودند تا در ناآرامی‌ها ظرفیت منطقه کاهش یابد. آمریکایی‌ها به دنبال ناآرامی منطقه بودند ولو با بیداری اسلامی که ناآرامی‌ها برقرار شود.

وزیرامورخارجه دولت نهم خاطر نشان کرد: در ناآرام کردن منطقه مسئله فلسطین به فراموشی سپرده می‌شد و منطقه در اختیار اسرائیل قرار خواهد گرفت.

وی همچنین در ایجاد جریان‌های افراطی در منطقه یادآور شد: آمریکایی‌ها مطمئن نیستند تا جریان همچنان در ید آن‌ها باقی بماند، نگران حرکت‌های داعش و شکست خوردن آنهاست. از سویی مقاومت که در لبنان شکل گرفت و از نهال نوپا در تحمیل جنگ به اسرائیل موفق بود جریان‌ها شکل گرفت.

متکی همچنین به انتقال جریان مقاومت به فلسطین اشاره و بیان کرد: کسانی توانستند در انتخابات آزاد شرکت کنند و دولت قانونی تشکیل شد. در نهایت اثر نهایی در جنگ‌های ۳۳ روزه، ۲۲ روزه، ۸ روزه و وقایع دو هفته قبل گذاشت.

وزیر امورخارجه دولت نهم همچنین در مورد وضعیت یمن عنوان کرد: برای اولین بار آمریکا با کشوری وارد جنگ شد که هیچ گونه هواپیما و موشکی نداشت. چهار سال جنگ ادامه یافته است و تحلیل مقام رهبری به درستی محقق شد. اسرائیل در این دوره به دنبال تحقق اهداف خود از نیل تا فرات بود.

وی تصریح کرد: اعراب دریافتند که پان عربیسم پاسخگوی وضعیت نیست. انقلاب شکل گرفت و یکبار جورج بوش پدر در انتخابات آمریکا اعلام کرد که می‌خواهم انتخابات آمریکا را بدون لابی عرب‌ها برنده شوم و موفق نشد.

متکی افزود: آرایش جدید صحنه به نحوی است که آرایش بسیار هوشمندانه است.

وزیرامورخارجه دولت نهم به تحقق جنگ‌های نامتقارن مسلمانان با اسرائیل و آمریکا پرداخت و ادامه داد: در یمن هم همین است و در اتاق فکر جنگ خود بررسی می‌کنند. هیچ کس در دنیا نمی‌گوید که عربستان در یمن پیروز بوده و سرنوشت محتوم در سوریه، عراق و لبنان رخ داد. با وجود تحمیل جنگ و خرابی‌ها موفق نشدند.

متکی تاکید کرد: حلقه مفقوده به کنترات گذاشتن سیاست خارجی اتحادیه اروپاست. کوتوله‌هایی در اروپا قدرت دارند که سیاست خارجی خود رو دو دستی تقدیم آمریکا کردند. پوتین با تدبیر خوبی وضعیت داخلی روسیه را متحد کرد.

وزیر امورخارجه دولت نهم گفت: روسیه باید سال ۹۲ وارد میدان سیاست منطقه می‌شد و ۱۲ سال دیر وارد میدان شدند. تحولات منطقه رویکرد جدیدی در روسیه ایجاد کرد و اگر زودتر وارد می‌شد واقعیات را زودتر درک می‌کرد.

متکی تاکید کرد: هیچ چیزی آلترناتیو مقاومت نیست و مقاومت ناشی از اعتقاد است. ایران با قطر، عمان و سوریه نشست برگزار می‌کرد و تحولات منطقه را بررسی می‌کرد. برای بازسازی لبنان تقسیم کار انجام شد. برای آنکه غیر مستقیم قطعنامه سازمان ملل به نفع لبنان بچرخد تلاش می‌کردیم و آن زمان دکتر ظریف سفیر ایران در سازمان ملل بود.

وزیرامورخارجه دولت نهم در خصوص ارتباط فلسطین در مواضع ترامپ عنوان کرد: روند رو به ضعف رژیم صهیونیستی باعث شد معامله قرن شکل گیرد. پیش از ترسیم صلح جویانه هدف تشدید بحران در منطقه را دارد. شخصیت ترامپ بحران‌زایی و صدور صورت حساب است او نیاز دارد بحران وجود داشته باشد.