به گزارش افکارنیوز،

امشب نخستین کنگره بین‌المللی وحدت دانشجویان جهان اسلام در تالار امام رضا (ع) دانشگاه سیستان و بلوچستان برگزار شد.

منوچهر متکی وزیر خارجه دولت نهم و دهم جمهوری اسلامی ایران در این کنگره اظهار کرد: دانشجویان سهم بزرگی در این حرکت عمومی جامعه برای طرح مطالبات و پیگیری رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی دارد.

وزیر خارجه دولت نهم و دهم با اشاره به ۱۶ آذر روز دانشجو، یاد و خاطره شهدای دانشجو را گرامیداشت و گفت: جوانان دانشجو امروز با دعوت از کسانی که نسل پیش هستند در واقع عنوان کردند، ما سمینار وحدت جهان اسلام برگزار می‌کنیم و شما بیایید و مزایای وحدت را تبیین کنید.

وی ادامه داد: وحدت یک رویکرد برآمده از یک گفتمان است، وحدت یک رویه است و یک استراتژی است نه تاکتیک، وحدت خلق‌الساعه نیست بلکه زیربنای قرآنی دارد.

متکی گفت: مبنا و پایه وحدت، قرآن است؛ وحدت برای دو هدف مهم است که یکی همگرایی و هم افزایی و ظرفیت‌های جهان اسلام را استفاده تجمیعی کردن است و دوم جلوگیری از هدر رفت ظرفیت‌ها در مقابله با طرح‌هایی که در مقابل وحدت، گفتمان تفرقه را تبلیغ می‌کند.

وزیر امور خارجه دولت نهم و دهم جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد: وحدت، ید واحد و متحد بودن برای حفظ دستاوردهایمان است؛ پس باید شیعه و سنی هوشیار بوده و بیش از پیش برای حفظ وحدت خود تلاش کند.

وی افزود: امروز بزرگترین مشکل دشمنان این است که منطقشان قابل دفاع نیست، لذا منطق امام (ره) بر منطق آمریکا غلبه پیدا کرده است.

متکی تاکید کرد: قدرت ما برآمده از منطق ما است، اما آمریکا می‌گوید منطق ما قدرت ما است؛ ما، چون قدرت داریم دنیا باید منطق ما را بپذیرد.