به گزارش افکارنیوز،

کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، در هفتمین همایش نقش پژوهش در فرآیند قانون‌گذاری که صبح امروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شد،گفت: بزرگترین دغدغه ما باید کارآمدی جمهوری اسلامی ایران باشد. سه قوا و سایر ارکان در آستانه دهه پنجم باید آسیب‌شناسی داشته باشیم و پس از آن آسیب‌ها را کاهش دهیم.

وی افزود: در بسیاری از نظام‌های دنیا که مبتنی بر تحزب هستند، خلاء اطلاع‌رسانی و پژوهش کمتر وجود دارد ولی در کشور ما با اینکه در قانون اساسی اصل تحزب پذیرفته شده ولی احزاب قدرتمندی نداریم. احزاب در ایام انتخابات می‌آیند و بعد از انتخابات می‌روند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: وظایف نمایندگی قانونگذاری، نظارت و دیپلماسی پارلمانی است، باید در راستای ارتقای کارآمدی قوه مقننه و همچنین مقاوم‌سازی اقتصاد کشور و امنیت، در برابر تهدیدات موجود تلاش کنیم.

جلالی ادامه داد: در مجلس، قانون منع به کارگیری بازنشستگان تصویب شد؛ مشاهده می‌کنیم این قانون در جامعه یک سرمایه اجتماعی به وجود آورده است. با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری مرکز پژوهش‌های مجلس به دستور ریاست مجلس تلاش می‌کند، دغدغه‌های ایشان را که درباره افراد بی‌بدیل،کم بدیل و کسانی که توانایی فعالیت دارند، رفع کند.

وی تاکید کرد: اگر قانونی، معیشت، امنیت، رفاه، رونق و کسب و کار مردم را در نظر بگیرد، می‌تواند بروز و ظهور خوبی  در جامعه داشته باشد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: یکی از مسائل ما قانون بودجه‌ریزی است که هر ساله با آن مواجهیم؛ باید در این زمینه کار جدی انجام شود.

جلالی با بیان اینکه باید به اولویت‌های پیشرفت توجه شود، خاطرنشان کرد: از دوره نهم مجلس این را باب کردیم که در چه حوزه‌هایی باید قانونگذاری شود و در چه حوزه‌هایی به قانون نیاز نداریم. در حال حاضر در معرض تحریم اقتصادی هستیم، باید در این زمینه به اولویت‌های خود بپردازیم.

وی متذکر شد: اصولا باید از همه مراکز، اندیشکده‌ها و انجمن‌های علمی استفاده کنیم. تلاش‌مان این بود که در حوزه‌های مربوط به پژوهش بی‌طرف باشیم.ما کفش‌های سیاسی خود را مقابل مرکز پژوهش‌ها درمی‌آوریم و در خدمت همه نمایندگان و کشور هستیم. پژوهشگران ما فکر سیاسی دارند ولی فکرشان را در پژوهش‌ها دخالت نمی‌دهند.

رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: تلاش ما این است که گزارش‌های مرکز پژوهش به عنوان سابقه باقی بماند و کار تکراری انجام نشود. گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی بارگذاری می‌شود. این بانک گزارش‌ها شامل حدود 11 هزار گزارش منتشر شده از سال 1372 تاکنون است. همچنین شامل بانک گزارش‌های مراکز پژوهش پارلمانی جهان یعنی کشورهای استرالیا، کانادا، انگلستان، آمریکا و اتحادیه اروپاست.