به گزارش افکارنیوز،

بررسی لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، در دستور کار امروز (چهارشنبه 28 آذر) نمایندگان در صحن علنی، قرار دارد.

وکلای‌ملت در جریان بررسی لایحه مذکور با ماده (17) با 133 رأی موافق، 5 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ماده (17) آمده است: در پنج سال اول اجرای این قانون، به منظور تشویق صاحبان مشاغل موضوع فصل چهارم باب سوم قانون مالیات‌های مستقیم که فروش‌های خود را با استفاده از پایانه فروشگاهی انجام داده، و کالاها و خدمات موردنیاز خود را از واحدهای اقتصادی عضو سامانه مؤدیان خریداری کنند، سازمان موظف است معادل ده درصد (10٪) مالیات بر ارزش افزوده‌ای که مودی در هر دوره به سازمان پرداخت می‌کند، یا یک درصد (1٪) فروش وی (هر کدام بیشتر باشد)، حداکثر تا شصت میلیون (60.000.000) ریال در هر دوره مالیاتی به عنوان پاداش همکاری مؤدی، از مالیات بر ارزش افزوده دوره بعد وی (و در صورتی که بیش از مالیات آن دوره باشد، دوره‌های بعد از آن) کسر نماید.

در تبصره این ماده نیز آمده است: پاداش مؤدیان موضوع این ماده که طبق قانون، مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند، از مالیات عملکرد آن‌ها در همان سال، کسر می‌گردد. پاداشی که به این مؤدیان تعلق می‌گیرد، از پنجاه درصد (50٪) مالیات عملکرد ابرازی آنان بیشتر نخواهد بود.