به گزارش افکارنیوز،

محمد حسین گلیکانی، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران به عنوان مسئول پویش "روزه نجات"، در گفت‌وگو با خبرنگار درباره این اقدام دانشجویان اظهار داشت: طبق اخبار و اطلاعات دریافت شده از یمن، مردم این کشور در شرایطی مناسبی به سر نمی‌برند و 60 درصد آنها در روز، تنها یک وعده غذا می‌خوردند. در شرایطی که  به دلیل محاصره یمن نمی‌توان به مردم این کشور کمک‌رسانی کرد به ذهنمان رسید در درک شرایط فعلی با آنها همراه شده و با گرفتن روزه ما نیز مدتی یک وعده غذا استفاده کنیم.

این فعال دانشجویی افزود: از ابتدای دی‌ماه پویشی را با عنوان "روزه نجات" در فضای مجازی و دانشجویی دانشگاه تهران اطلاع رسانی کردیم که با استقبال زیادی از سوی مخاطبان در این دو بخش مواجه شدیم. در ادامه کار با جمع‌آوری سهمیه غذای خود در سلف‌های دانشگاه آنها را به مناطق محروم شهر برده و به هموطنان خود اهدا کردیم.

وی با اشاره به اعتکاف سه روزه، روزه‌داران این پویش در دانشگاه تهران گفت: قرار شد حاضران در این پویش  سه روز پایانی این روزه را   در مسجد دانشگاه تهران معتکف شوند و امروز روز پایانی این اعتکاف است.

گلیکانی به حمایت شخصیت‌های مختلف از این پویش اشاره کرد و گفت: برخی مسئولین مانند آقای رئیسی از این پویش حمایت کردند و برخی افراد مانند؛ محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه، محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، محمدحسین صفارهرندی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهدی چمران، رئیس سابق شورای شهر تهران، مسعود ده‌نمکی کارگردان سینما و تلویزیون، اصغر نقی زاده بازیگر سینما، حجت الاسلام رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، میلاد عرفانپور شاعر، مجید سرسنگی، معاون فرهنگی دانشگاه تهران، محمود کمره‌ای رئیس بنیاد حامیان دانشگاه تهران، حجت الاسلام ابوترابی فرد، خطیب موقت نماز جمعه تهران، علی فروتن بازیگر سینما و تلویزیون، محمد انصاری بازیکن ملی‌پوش تیم فوتبال پرسپولیس با حضور در جمع شرکت‌کنندگان پویش ساعتی میهمان معتکفین شدند.

وی افزود: همچنین دانشجویان قرار است ساعت 20 امشب  با انتشار توئیت‌های مختلفی از کودکان و مردم مظلوم یمن در فضای مجازی مسئله حمایت از مردم یمن را مطرح کنند.

این فعال دانشجویی درباره هزینه‌های این پویش نیز گفت: هزینه‌های این برنامه از سوی کمیته‌‌های مختلف مردمی تامین می‌شود، در کمیته هر فردی از جامعه کاری را دست گرفته و به راه‌اندازی پویش کمک می‌کند.

وی با اشاره به مطالبات این دانشجویان گفت: ایجاد سفارت ایران در یمن، برپایی کاروان کمک‌رسانی از طریق کشتی‌های صلح فرامنطقه‌ای و بین‌المللی برای اعزام به بندر الحدیبیه از جمله مطالبات ما از مسئولان و جامعه جهانی است. دیگر اینکه از مردم فرانسه و حاضران در اعتراض‌های جلیقه زردها می‌خواهیم  از دولت خود بخواهند در جنگ یمن هزینه نکند.

گلیکانی افزود: نمایشگاه عکسی از وضعیت مردم یمن در حاشیه این اعتکاف برپا شده است که شرکت‌کنندگان با امضای طوماری که به  نمایندگی‌ سازمان ملل متحد در تهران تحویل می‌شود، خواستار پایان وضعیت فعلی و ضدانسانی در یمن هستند.

وی گفت: حرکت دانشجویان در دانشگاه تهران مورد استقبال دانشجویان دانشگاههای مختلف قرار گرفته است و دانشجویان دانشگاههایی نظیر کازرون درصدد راه‌اندازی چنین پویشی هستند.

اقدام شرکت‌کنندگان این پویش امروز مورد تقدیر خطیب و سخنران پیش از خطبه نماز جمعه تهران قرار گرفت.