به گزارش افکارنیوز،

 آیت الله سید احمد خاتمی در یازدهمین اجلاسیه سراسری «جامعه مدرسین و علمای بلاد»، با تاکید بر این که وضعیت معیشت مردم به گونه‌ای نیست که انسان بی موضع باشد، گفت: در مواجهه با این مساله یک موضع این است که انکار کنیم و بگوییم مردم مشکلی ندارند، این ناشیانه‌ترین موضع است؛ یک موضع این است که بنزین روی آتش بریزیم، این خائنانه‌ترین موضع است و موجب سؤ استفاده ضد انقلاب و دشمنان می‌شود.

وی افزود: موضع سوم موضع منصفانه است، این که بگوییم ما مشکلات را قبول داریم، اما دو مساله را ببینید، یکی داده‌های خدا را هم ببینید، این ناسپاسی و کفران نعمت است؛ دوم امید به آینده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از مسؤولان نظام و کشور خواست برای حل مشکلات مردم جهادی عمل کنند و تمام همت و توان خود را بکار گیرند.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با تشریح دستاورد‌ها و برکات نظام اسلامی در عرصه‌های مختلف، تاکید کرد: از جمله شیوه‌های امیدوار کردن مردم به انقلاب، ارائه آمار به صورت مقایسه‌ای است؛ باید با آمار دقیق برکات و دستاورد‌های انقلاب در عرصه‌های مختلف برای جامعه تبیین شود.

وی حضور دین در صحنه را از برکات معنوی انقلاب اسلامی دانست و گفت: علی رغم مشکلات و سختی‌ها، امروز جوانان به دین و انقلاب علاقه‌مند هستند؛ باید برای مردم تشریح شود که قبل از انقلاب چه خبر بوده است؛ عیاشی و لهو و لعب برای شان نقل و نبات بود؛ امروز مسؤولان عالی رتبه ما گرچه به برخی شان ایراد و انتقاد داریم، اما حتی پرایرادترین مسؤول نظام یک مویش به تمام حکومت پهلوی می‌ارزد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وضعیت مردم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را با زمان رژیم طاغوتی غیر قابل قیاس دانست و افزود: قبل از انقلاب مردم هیچ نقشی در تعیین سرنوشت شان نداشتند؛ اگر انتخاباتی هم در دوران سیاه پهلوی برگزار می‌شد، فرمایشی بود؛ رژیم پهلوی مردم را به شدت تحقیر می‌کرد؛ این موضوع در کتاب‌های شان نیز موجود است.

آیت الله خاتمی آزادی بیان و قلم را از دیگر برکات بی بدیل انقلاب اسلامی دانست و با انتقاد از سوء استفاده برخی افراد، گفت: اسف بار است کسانی در این فضای آزاد در تهران می‌نشینند و به بی بی سی می‌گویند در اینجا آزادی نیست؛ کسانی دارند نظام را فحش بار می‌کنند، آرزوی شان این است که آن‌ها را دستگیر کنند، اما کسی کاری به کارشان ندارد.

وی بیان داشت: البته هیچ نظامی براندازان را تحمل نمی‌کند، نظام اسلامی هم همین گونه است، معقول هم نیست که براندازان تحمل شوند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به حکمرانی آمریکایی‌ها در زمان شاه، گفت: هیچ پست مهمی بدون اجازه آمریکایی‌ها امکان نداشت که مسؤول آن منصوب شود؛ اما به برکت انقلاب اسلامی ما مستقل‌ترین کشور جهان هستیم.

وی با تاکید بر تبیین درست این نعمت‌های بی بدیل از سوی روحانیت، افزود: راز این همه شیطنت این است که می‌خواهند ایران اسلامی را مجددا به بردگی بگیرند؛ اما این آرزو را به گور خواهند برد؛ این نظام اسلامی مورد تایید حضرت صاحب الامر (عج) است.

آیت‌الله خاتمی حضور در صحنه و نرفتن به سمت بی طرفی را رسالت حوزه‌های علمیه داسنت و گفت: برخی شدیدا بر حوزه بی طرف نسبت به اصل انقلاب و نظام اسلامی می‌دمند، این‌ها البته زیاد نیستند، اقلیتی هستند که موریانه وار کار خود را انجام می‌دهند؛ بی طرفی نسبت به انقلاب ناسپاسی است و چوبش را خواهند خورد.

وی همراهی صمیمانه حوزه با ولایت فقیه از ابتدای انقلاب تاکنون را مورد اشاره قرار داد و گفت: به عنوان عضو شورای عالی حوزه عرض می‌کنم در اوج تصمیمات شورای عالی توجه به فرمایشات و تاکیدات مراجع تقلید و بویژه حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‌ای است.

عضو شورای عالی حوزه با تاکید بر این که اکثریت حوزه با ولایت بوده، هستند و خواهند بود، گفت: البته این محبت متقابل است و همین که رهبر معظم انقلاب نماینده خود حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی را برای ابلاغ سلام به این اجلاسیه فرستاده‌اند نشانه محبت و عنایت رهبر معظم انقلاب است.

آیت‌الله خاتمی بصیرت افزایی را رسالت مهم روحانیت دانست و تصریح کرد: چرا این واقعیت را صریح و بی پرده برای مردم نگوییم که دشمن درصدد براندازی است، این مساله را مقامات آمریکایی به صراحت به زبان می‌آورند؛ آن‌ها برای براندازی محور کانونی نظام اسلامی یعنی ولایت فقیه را هدف قرار داده اند.

طبق گزارش پایگاه اطلاع رسانی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ،وی تشویق مردم به حضور در صحنه را جلوه دیگری از حق شناسی روحانیت نسبت به نعمت انقلاب اسلامی ذکر کرد.